×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.1°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
8. septembris, 2017
Drukāt

Cik maksā trešais bērns? (21)

Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena kopā ar četrgadīgo Nosimu Mviki šopavasar, kad viņa apmeklēja sieviešu palīdzības organizāciju "Shakti" Edinburgā. Viņa iestājas pret nodokļu atlaižu piemērošanu tikai divu bērnu ģimenēm un pret tā saukto "izvarošanas klauzulu", kas mātēm, kuras pieprasa atlaidi trešajam bērnam, pierādīt, ka viņa ir bijusi seksuāli izmantota vai ka bērns ieņemts vardarbīgās attiecībās. "Divu bērnu politika" Britānijā stājās spēkā šogad un dod iespēju nodokļos ietaupīt (atkarībā no ienākumiem) līdz pat 3000 eiro gadā. Foto - EPA/LETASkotijas premjerministre Nikola Stērdžena kopā ar četrgadīgo Nosimu Mviki šopavasar, kad viņa apmeklēja sieviešu palīdzības organizāciju "Shakti" Edinburgā. Viņa iestājas pret nodokļu atlaižu piemērošanu tikai divu bērnu ģimenēm un pret tā saukto "izvarošanas klauzulu", kas mātēm, kuras pieprasa atlaidi trešajam bērnam, pierādīt, ka viņa ir bijusi seksuāli izmantota vai ka bērns ieņemts vardarbīgās attiecībās. "Divu bērnu politika" Britānijā stājās spēkā šogad un dod iespēju nodokļos ietaupīt (atkarībā no ienākumiem) līdz pat 3000 eiro gadā. Foto - EPA/LETA

Šā gada budžeta papildu līdzekļu dalīšana Latvijā iestrēga, koalīcijas partijām kaulējoties par atbalstu ģimenēm. Nacionālā apvienība (NA) norādīja uz demogrāfisko bedri – pirmajā pusgadā Latvijā piedzimuši par 990 mazuļiem mazāk, kas nozīmē ne tikai bērnudārzu un skolu slēgšanu, bet vēlāk radīs situāciju, kad nepietiks strādājošo, lai uzturētu novecojušo sabiedrību. Situāciju glābšot ģimenes, ja tajās dzimst trīs un vairāk bērnu. Vakar politiķi vienojās nākamgad novirzīt 32 miljonus eiro ģimenes valsts pabalsta palielināšanai daudzbērnu ģimenēm. Lai rastu papildu līdzekļus, tiks upurēts Liepājas cietums – tā būvniecību uz laiku atliks.

NA iepriekš uzstāja, ka ir jāparedz 100 eiro mēnesī par trešo un katru nākamo bērnu ar nosacījumu, ka vismaz trīs bērni ir vecumā līdz 19 gadiem. Vakar, stāstot par koalīcijā panākto vienošanos, NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars piebilda, ka vēl jāaprēķina, kāds precīzi būs pabalsta palielinājums. Tomēr viņaprāt 32 miljoni varētu būt pietiekami, lai palielinātu pabalstus līdz 100 eiro par trešo un katru nākamo bērnu. Nav skaidrs, no kura tieši mēneša būs šāds palielinājums nākamgad.

Bet Kā ģimenes atbalsta citur novecojošajā Eiropā? Eiropas Savienības valstīs ģimenes pabalsti (bērnu pabalsti, atbalsts bērnu audzināšanai un līdzīgie) ir atšķirīgi. Katrā valstī citādi. Gan atkarīgi no ģimenes ienākumiem. Gan atkarīgi no bērnu skaita. Gan atkarīgi no bērnu vecuma.

 

Kur augt daudz bērniem

Austrijā ģimeņu pabalsta summa aug ne tikai atkarībā no bērnu skaita ģimenē, bet arī no vecuma. Piemēram, ja bērnam ir trīs gadi, tad pabalsts ir 111 eiro, sasniedzot 10 gadu vecumau, tas pieaug līdz 138 eiro, bet 19 gadu vecumā jau sasniedz 162 eiro mēnesī. Šādu pabalstu, ja turpina studēt, var saņemt līdz pat 24 gadu vecumam. Turklāt valsts piemaksā nevis tikai par trešo bērnu, bet, augot ģimenei, par visiem bērniem – piemēram, ja ģimenē divi bērni, tad ikmēneša piemaksa pie iepriekšminētās summas par katru ir 6,90, ja trīs – tad par katru (arī pirmo) jau piemaksā 17 eiro. Ja seši, piemaksa sasniedz 35 eiro… Ja ienākumi zemi, tad par katru bērnu vēl piemaksā pa 20 eiro. Par pamatskolēniem (no 6 līdz 15 gadiem) katru septembri bez iesnieguma ģimenes saņem 100 eiro skolas naudu (Schulstartgeld). Vēl lielāka skolas nauda – līdz pat 323 eiro studentam pienākas tikai Luksemburgā.

Beļģijā ir līdzīga sistēma, turklāt bērnam augot, piemaksas pie ģimenes pabalsta (kas par pirmo bērnu ir 90,28, bet par trešo – jau 249,41) ir vēl lielākas – par skolnieku līdz 11 gadu vecumam piemaksā 15,73 eiro, bet par studentu jau 27,60. Sākot no otrā bērna šīs visas vecuma piemaksas tiek dubultotas.

Šādu pieeju “jo vecāks, jo vairāk” nevar uzskatīt par raksturīgu vecajai Eiropai. Dānijā ir pretēja sistēma – gadiem ritot, atbalsts ģimenei samazinās.

 

Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena kopā ar četrgadīgo Nosimu Mviki šopavasar, kad viņa apmeklēja sieviešu palīdzības organizāciju “Shakti” Edinburgā. Viņa iestājas pret nodokļu atlaižu piemērošanu tikai divu bērnu ģimenēm un pret tā saukto “izvarošanas klauzulu”, kas mātēm, kuras pieprasa atlaidi trešajam bērnam, pierādīt, ka viņa ir bijusi seksuāli izmantota vai ka bērns ieņemts vardarbīgās attiecībās. “Divu bērnu politika” Britānijā stājās spēkā šogad un dod iespēju nodokļos ietaupīt (atkarībā no ienākumiem) līdz pat 3000 eiro gadā. Foto – EPA/LETA

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. "Austrijaa un Belgijaa" :DDD - ...a Burkinafaso vai Angolaa ??? ... utml. ??? Atbildēt

  … kas ir Pampalijas saimes sapnjojums :
  DAUDZ DAUDZ SUGASBERNU – vairojas kaa trushi, un nekas nav jamaksaa … organizacijas paliidz, un vietejaas VarSAIMES veel sev pa starpu, cik nav slinkums, nosmelj …

  – Politzootehniki salidzina Latviju – NO KURAS shitie te PASHI visi PIESPIEDUSHI AIZBRAUKT ( labakajaa gadiijumaa ) – fantastisku daudzumu cilveju ( ar bezmaz vai ar NACIJAS ZIEDU priekshgalaa ) … ( ar visiem berniem, un uz neatgrieshanos )
  – …. ar normalaam valstiim( vismaz normaalaakam “kak minimum” .

  Un – tgd naak lielaakaa – stasta visiem un viens otram, ka caurumainaa, zhurku pilnaa kuutii pie puspuvushas zaales un vieniigaa siltuma avota – neizvestajiem meesliem
  – majlopinju daudzumu PA LIELAM var palielinaat duushiigi ar viagru tevinjus barojot .

  Un vel vien no mazinjajaam – un katra iipatnja pirmajiem diviem jadod samazinatas partikas devas – jo tie tapat tadi vanckari vien ir .
  – Ir gan viena maz problemka : ober-manegeriiba gadas par to, lai varetu BZ DIVIEM PIRMAJIEM saakt no treshaa, un tad uz augshu.
  Un skaitiis rudenii.
  Jo ziemu jau tapat tradicionali bizness neizvilks.

 2. Irija zinu loti daudz tadu ,kas dzemde tikai vienu pec otra un dzivo uz citu cilveku rekina.Nekad dzive nav stradajusi un netaisas to darit.Tikai dzemdet

  • Nu nezinu, man negribeejas pat Latvijaa dzemdeet beernus deel rupjaam vecmaateem. Neesi pamaniijusi ka mums ir daudz invaliidu beernu.
   Es dzemdeeju kad nebija nekaadu pabalstu, bet nedzemdeetu tagad. …idiote.

 3. Vai tad trešais bērns nav trešais,ja viņam ir divi lieli brāļi vai māsas? Šoreiz trešais bērns tiek sodīts pat to,ka par vēlu piedzimis. Skumji,ka notiek šī šķirošana.

 4. Ja cilvēki saņemtu normālas algas, tad viņi ar neprasītu ģimenes pabalstus, bet ja tev ir savā valstī jāvergo par minimumu (sievietēm pat divos darbos)….nu kādus bērnus mēs varam radīt, ja knapi sevi varam uzturēt…

 5. Ja katram iedzīvotājam (vīram, sievai) bruto alga būtu ap 1500 eur un viņu vecākiem pensija būtu ap 1000 eur, tad ģimenēs būtu daudz vairāk bērnu, ticiet man… bērnu pabalsts mūsu realitatē NEKO nerisina!!!

 6. Neaizmirstiet, ka piemēram Igaunijā vienīgā dzīvesvieta (īpašums, zeme) netiek aplikti ar nodokli. tas vien atstāj ģimenēs vairāk līdzekļu iztikai…

 7. Smieklīgi, es saņemu algu lielaku par vidējo Latvijā, valstīj katru mēnesi dažādos nodokļos maksāju ap 500 eur, bet man par bērnu maksā 11 eur… ts “bezmaksas” medicīna nenodrošina bērnam pat zobārstu steidzamības gadījumā uzliek “zāles”, lai nesāp un gaidi rindu mēnesi!!! pēc mēneša zobs jau būs beigts! Krāpniekus policija neķer un nesoda, viss ir it kā “likumīgi”.
  un es ar galvu saprotu, ka otru bērnu nevaru atļauties un arī to pirmo knapi varu uzturēt. jo pabalsts būs 70% no pašreizējās algas, bet arī 100% alga izdzīvošanai knapi pietiek… Strādāt labak nav iespejams, jo ikdiena- ir izdzīvošanas spēle, meklē kur lētāk. Bērnu nav kur atstāt. Manu tēvu medicīna noveda jau kapā, bet māte-pensionārs arī strādā, jo ar pensiju nepietiks.

 8. Kads kauns Latvija ! ! !

 9. Bļāvējiem salīdziniet ar Igaunija, Latvijā neko nemaksā pēdējā vietā starp valstīm par trešo bērnu.

  • Kads kauns var but Latvijai,ja Latvija nepieder latviesiem,bet gan arvalstu investoriem.Ka vini grib,ta vini ar mums ekonomiski manipule.

 10. Mūsu valdība ar galvu galīgi nedomā,jāuzdod jautājums, kas tie par auniem tur augšā sēž!!!
  Par trešo bērnu un tā tālāk domā kā palielināt pabalstus,bet tad rodas pretjautājums,vai pirmais un otrais bērns nav bērni,viņi var iztikt ar to smieklīgo pabalstu, ko valsts maksā? Paceliet,paceliet pabalstus par trešo bērnu utt,dzērājģimenes tik ražos augšā mazos nabadziņus, kurus pēc tam pametīs,vai tad valsts neredz, kas notiek un kāda ir situācija, vai tad maz mūsu valstī ir bērnu, kas ir pamesti un vecākiem nevajadzīgi????? Sāciet taču domāt ar galvu lielie valsts vīri!!!!!

  • Lv summas tiešām ir smieklīgas 1 bērna ģimenē, bet jāņem vērā, ka tas nav bērnu pabalsts, bet gan ĢIMENES pabalsts. Tātad naudu nevis saņem pirmais, trešais un astotais bērns, bet gan ģimene. Viena bērna ĢIMENE saņem 11€, 2 bērnu ģimene saņem 22€ un trīs bērnu ģimene saņem 68€.
   Un valstij tiešām mūsu bērni ir pie kājas, ar to ir jārēķinās, kad nolemjam radīt bērnu. Tāpat, kā ņemot kredītu, ir jāizvērtē savas iespējas, tā arī laižot pasaulē bērnu, ir katram pašam jāizvērtē iespējas viņu uztrēt un izaudzināt.
   Moralizēšana par “tie ir nākošie nodokļu maksātāji” neiztur kritiku. Kamēr šī jaunākā paaudze tiks līdz nodokļu maksāšanai, vadāt Latvijas republikas vairs nebūs. Nebūs kam nodokļus maksāt. Resnie augšā to lieliski zin, tāpēc arī neiespringst uz ilgtermiņa politiku un valsts sistēmām

  • Bērni nav bizness. To naudu ko maksā par katru bērnu, vajag uztvert kā pateicību no valsts puses, ka esi uzdrošinājies bērnus radīt un esi uzņēmies atbildību tos arī izaudzināt. Šaubos vai šeit gudriem d…iem maz ir kaut viens un diez vai kādreiz būs pat trīs.

 11. Lv tas nav iespējams jo valdībā sēd ZAGĻI

 12. vislabāk man patīk atšķirība starp Latviju un Slovēniju.

 13. gandrīz aizrijos
  citeju Francijā un Polijā ģimenēm ar vienu bērnu nemaksā neko. Tiesa, Polijā pabalstu maksā arī par pirmo bērnu, ja ienākumi ir zem 189 eiro mēnesī. Arī Lietuvā uz pabalstu var pretendēt, ja ienākumi mazāki par 153 eiro.
  BET LATVIJA SANEMAM 11 EIRO…… LABI KA NE 1 EIRO, BET DAUDZ NEATSKIRAS, JO KO GAN BERNAM PAR TIEM 11 EIRO MENESI VAR NOPIRKT ( JA NU VIENIGI ZEKU PARI:))

Draugiem Facebook Twitter Google+