×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. jūlijs, 2013
Drukāt

Dabas liegumā pie Siguldas sargās retus augus

svertia2

Lai nodrošinātu Latvijas un Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo augu sugu un biotopu labvēlīgu aizsardzības statusu, Siguldas novadā tiks noteikta jauna īpaši aizsargājamā dabas teritorija – dabas liegums “Zušu-Staiņu sēravoti”, – to paredz šodien valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par dabas liegumiem.

Šī teritorija ir īpaša ar to, ka tajā atrodamas Sibīrijas mēlziedes (Ligularia sibirica) un šajā teritorijā konstatēta ziemas svērtija (Swertia perennis – attēlā), kas iepriekš uzskatīta par izzudušu un patlaban Zušu-Staiņu sēravoti ir vienīgā zināmā šīs sugas atradne.

Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo teritoriju jeb “Natura 2000” Latvijas priekšlikumu iesniegšanas laikā 2004.gada aprīlī bija zināma tikai viena Sibīrijas mēlziedes atradne Latvijā – Krustkalnu dabas rezervātā, kurai arī tika piešķirts “Natura 2000” teritoriju statuss. Latvijas iesniegto priekšlikumu izvērtēšanas laikā nevalstiskās vides organizācijas norādīja par vēl vienu zināmu Sibīrijas mēlziedes atradni – Zušu-Staiņu sēravotu apkārtnē.

Sibīrijas mēlziede ir Eiropas Padomes direktīva par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību 2.pielikuma augu suga, kuras aizsardzības nodrošināšanai saskaņā ar Biotopu direktīvu veidojama “Natura 2000” teritorija.

Kopumā teritorijā atrastas piecas īpaši aizsargājamās augu sugas. Tāpat šai teritorijai ir augsta hidroģeoloģiskā vērtība, jo tā ir viena no nedaudzajām vietām valstī, kur bagātīgi sastopami sēravoti, papildus sastopami vēl divi Eiropas Savienības īpaši aizsargājamie biotopi – Upju straujteces un Mitri zālāji periodiski izžūstošās augsnēs.

Paredzēts, ka dabas liegumā ietverto mežu īpašnieki varēs pieteikties uz Eiropas Savienības atbalsta maksājumiem, kuru likme kopš 2013.gada ir 80 eiro (56 lati) uz hektāra.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+