Dekoratīvās zemenes. Kā tās vislabāk kopt? 0

“Audzēju podos Holandes nokarenās zemenes. Lūdzu, pastāstiet, kā stādus saglabāt pa ziemu? Vai stīgas ir jānogriež?” 
Jānis Bleiva Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk podos audzē remontantās dārza zemeņu šķirnes vai mēnešzemenes, kas veģetācijas periodā zied un ražo atkārtoti. Tās ne vien dod ogas, bet izceļas arī ar dažāda lieluma un krāsu ziediem. Dekoratīvās zemenes stāda dobēs, iekarināmos podos vai balkonu kastēs.

Pie mums var iegādāties jau podos iestādītas ziedošas zemenes, gan arī dekoratīvo zemeņu hibrīdu sēklas un izaudzēt stādus paši. Viena no populārākajām dekoratīvo zemeņu selekcijas firmām Eiropā ir “ABZ Seeds” (Nīderlande). Šī firma izplata vairāku remontanto zemeņu šķirņu sēklas, augi ražo visu sezonu. Selekcionāri lielu vērību pievērš ziediem – to lielumam, krāsai, formai, skaitam. Ārzemēs izveidotas jaunas ļoti ražīgas šķirnes ar lielām, kvalitatīvām ogām, taču jāņem vērā, ka dienvidos selekcionētajām mūsu klimata ap­stākļos ir vāja ziemcietība. Nokarenus dzinumus veido daudzas stīgojošas remontanto zemeņu šķirnes. Uz katras stīgas veidojas jauns stādiņš (rozete) ar ziediem un tam nogatavojas ogas. Šķirnes ar lielām ogām: ‘Brighton’, ‘Calypso’, ‘Geneva 22’, ‘Selva’, ‘Ostara’, ‘Flamenco’, ‘Fragoo’, ‘Albion’, ‘Elan’, ‘Loran’, ‘Portola’, ‘Monterey’, ‘San Andreas’. Šķirnes ar dažādu krāsu ziediem un nelielām ogām: ‘Pink Panda’, ‘Red Ruby’, ‘Lipstick’, ‘Rosana’ (ar meža zemeņu aromātu), ‘Serenata’, ‘Toscana’, ‘Camara’, ‘Merlan’, ‘Tristan’.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai augi labi pārziemotu un nākamajā gadā dotu lielāku ražu, Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale iesaka septembrī augus izņemt no kastēm vai podiem, nogriezt visas stīgas, ziednešus, vecākās, slimās lapas un pārstādīt zemenes dārzā.

 

Vēlams augu pārstādīt ar visu augsni, netraumējot sakņu sistēmu. Tā kā nav zināms, par kādu šķirni konkrētajā gadījumā ir runa un cik tā ziemcietīga, tad vēlāk rudenī, kad augsnes virsma būs sasalusi, der augus piesegt ar skujām, salmiem, kūdru, agrotīklu vai kādu citu segmateriālu. Pašlaik piesegt vēl nevajag, jo tad augi var izsust. Pavasarī pēc salnām zemenes atkal stāda podos vai kastēs. Ja atstāj dobē, augi spēcīgi stīgo horizontāli un ir grūti savācami.

Ja dārza nav, podos augošās zemenes var novietot vēsā vietā, piemēram, verandā vai uz lodžijas. Augiem ir nepieciešams aukstuma periods, tāpēc tos nevar pārziemināt pagrabā vai kādā citā siltā vietā.

Remontantās zemenes nav ieteicams audzēt ilgāk par diviem gadiem, jo augi noveco, strauji zaudē ražību, ogas kļūst sīkākas un izplatās slimības. Ārzemēs tās lielākoties audzē tikai vienu sezonu – kad beidz ražot, izmet un nākamajā gadā pērk jaunas.

Dekoratīvās zemenes var pavairot ar jaunajām stīgu rozetēm, apsakņojot tās augsnē vai kūdras substrātā. Vākt sēklas pašiem un mēģināt pavairot ģeneratīvi, nav jēgas, jo jaunie augi, visticamāk, atšķirsies no mātes­augiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.