×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
28. novembris, 2013
Drukāt

Delfīniem ir sava pazīšanās zīme – vārds, uz kuru atsaucas

Foto- LETA.Foto- LETA.

epa03939424 Indo-Pacific bottlenose dolphina are seen swimming at Dolphin Island, part of the Marine Life Park in Resort World Sentosa, Singapore, 07 November 2013. Dolphin Island is one of the Marine Life Park's newest attraction, where visitors are able to closely interact with dolphins during interaction programs. The Marine Life Park holds the World Guiness record for the largest aquarium in the world, as well as the world's largest viewing panel, measuring 36-meter wide and 8.3-meter tall. The SEA Aquarium is home to more than 80,000 marine animals housed in 42.8 million liter of water. EPA/HOW HWEE YOUNG

Jaunākie pētījumi apliecinājuši, ka katram delfīnam ir sava pazīšanās zīme jeb vārds, uz kuru tas atsaucas, kontaktējoties ar sugas brāļiem, raksta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Zinātnieki jau sen bija pamanījuši, ka delfīniem piemīt savdabīgs cilvēka vārdu analogs – akustiskie paraksti delfīnu “valodā”, ko veido svilpoņa, klakšķēšana un ultraskaņas signāli. Iepriekš veiktie pētījumi jau bija apliecinājuši, ka tīklos noķertie delfīni viens otru sauc palīgā, izmantojot tieši šīs pazīšanās zīmes. Tagad runa ir par gluži konkrētiem vārdiem.

Pētījuma gaitā, izmantojot hidrofonu, delfīniem atskaņoja ierakstus ar viņu pazīšanās zīmēm, proti, citu delfīnu vārdus, kas bija datorā sintezēti svilpieni. Izdzirdējuši savu unikālo pazīšanās zīmi, delfīni parasti centās uz to reaģēt gluži kā cilvēki, kuri, izdzirdot savu vārdu, atsaucas: “Esmu šeit!” Taču dažkārt delfīni jau uzreiz izplatīja krietni vien sarežģītas rulādes, kas zinātniekus ir ļoti ieinteresējis, jo viņi uzskata, ka tas varot kalpot par lielisku atspēriena punktu delfīnu valodas sintakses izpētē.

Tas, ka delfīni viens otru atpazīst pēc vārdiem, norāda uz to, ka viņu vidē var pastāvēt sava veida starppersonu attiecības, proti, delfīns atceras pieredzi par komunikāciju ar konkrētiem saviem sugas brāļiem. Tāpat konstatēts, ka, sastopoties divām delfīnu grupām, tie katrs vairākkārt atkārto savus vārdus – it kā nolasot klātesošo sarakstu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+