×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
20. marts, 2013
Drukāt

Delikātā problēma… urīna nesaturēšana

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

Sabiedrībā valda uzskats, ka uroloģiskās slimības lielākoties pazīst vīrieši. Taču lielākā daļa cilvēku, kuri mokās ar urīna nesaturēšanu, ir… ekonomiski aktīvas sievietes!

 

Urologs Alvis Laukmanis pārliecināts, ka inkontinences pacientu skaits būtu ievērojami mazāks, ja sievietes saprastu, ka urīna nesaturēšana visās stadijās ir veiksmīgi ārstējama, gluži tāpat kā vairums citu uroloģisko slimību. Arvien pieaugošā stresa dēļ ar šo problēmu krietni biežāk saskaras jaunas sievietes.

– Ir jāsaprot, ka šī ir ļoti delikāta problēma, par ko viņas izvairās plaši runāt, – secina urologs.

Ir vairāki urīna nesaturēšanas cēloņi, kas šo problēmu aktualizē visās vecuma grupās, tomēr kopējs inkontinences ierosinātājs allaž ir pārlieks stress un mazkustīgs dzīvesveids, kas bieži vien ir arī liekā svara problēmu cēlonis.

Visbiežāk sastop vienu no divām inkontinencēm. Pirmā ir neatliekamā jeb urgentā nesaturēšana, kas izpaužas kā statiska nesaturēšana hiperaktīva urīnpūšļa gadījumā. Otra ir stresa vai piepūles izraisīta noplūde, kas rodas organisma dabīgo refleksu rezultātā, piemēram, šķaudīšana, klepus vai strauja ķermeņa stāvokļa maiņa. Īpaši nepatīkami ir gadījumi, kad neliela noplūde notiek arī priecīgos brīžos, piemēram, smejoties. Šīs situācijas veicina spiediena palielināšanos urīnpūslī, tādēļ sievietēm saturēšana ir ļoti apgrūtinoša.

Neliela urīna nesaturēšana ir bieži novērojama pēc dzemdībām, tomēr vairumā gadījumos tā ir normāla un pārejoša problēma.

Par inkontinences jautājumiem nopietnāk jāinteresējas sievietēm, kuras slimo ar dažāda veida urīnceļu iekaisumiem, dāmām pēc menopauzes, kad radikāli izmainās hormonālais stāvoklis, visām ar mugurkaula patoloģijām vai arī ginekoloģiskām saslimšanām. Ievērojamai daļai jaunu pacienšu, kurām nav konstatētas šāda veida veselības problēmas, inkontinence tik un tā ir aktuāla.

Nereti aiz nesaturēšanas slēpjas citas, daudz nopietnākas organiskas saslimšanas, tai skaitā hroniskas urīnceļu infekcijas, urīnceļu jaunveidojumi un seksuāli transmisīvās kaites.

Tādēļ, lai izvairītos no nepatīkamām komplikācijām, par dzīves kvalitātes uzlabošanu vienmēr vajadzētu konsultēties ar urologu.

Ārsts no pieredzes secina, ka sievietes šo problēmu risina dažādi. Daļa samierinās un gadiem ilgi dzīvo diskomfortā, paļaujoties tikai uz ieliktnīšiem. Šis veids nenoliedzami ir viens ātrās palīdzības risinājumiem, bet patiesībā tā ir tikai cīņa ar sekām, kas rada papildu neērtības un stresu.

Aktīvai sievietei darbspējas vecumā būtu jāārstējas ar jaunākajām medicīnas metodēm, kas pašlaik ir pieejamas arī Latvijā un ļauj veiksmīgi ikdienā sadzīvot ar slimību, nesatraucoties par iespējamām neērtībām, ko var radīt inkontinence. Lai šo diskrēto problēmu efektīvi atrisinātu, ir pieejams plašs medikamentu un ārstēšanas metožu klāsts, piemēram, botulīna toksīna injekcijas, kas ir labi zināmas kosmētikā un skaistumkopšanas procedūrās. Šīs injekcijas izmanto, kad nepalīdz citas ārstēšanas metodes, un medikamentu lietošana nedod vēlamo rezultātu vai pat izraisa negatīvās blaknes. Inkontinences ārstēšanu ar šo metodi uzskata par vienu no efektīvākajām un ātrākajām problēmas risināšanā. Turklāt tā ir salīdzinoši vienkārša nesāpīga manipulācija, kas aizņem aptuveni pusstundu, tā nav saistīta ar ķirurģisku iejaukšanos, tāpēc pacients var doties mājup jau tajā pašā dienā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+