×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
19. decembris, 2014
Drukāt

Dinozauri, planetārijs un nervus kutinošas izklaides Tartu. Ceļojums drosmīgām un zinātkārām ģimenēm

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Izklausās gana eksotiski, vai ne? Taču, lai ielūkotos acīs daudzmetrīgam dinozauram, apjaustu tā patiesos izmērus un dzirdētu biedējošos rēcienus, nav jādodas uz Juras laikmeta parku. Pietiek tepat Rīgas autoostā iesēsties komfortablā LuxExpress autobusā un jau pēc četrām stundām izkāpt Igaunijā, Tartu pilsētas centrā.

No Tartu autoostas burtiski piecās minūtēs var nokļūt zinātnes centrā AHHAA, kur līdz pat 26. aprīlim būs aplūkojama dinozauru ekspozīcija, kas uz AHHAA atceļojusi no Lielbritānijas.

Novembrī, kad ekspozīcija tika atklāta, to aplūkoja rekordliels skaits apmeklētāju – 24 000. Zinātniski pētnieciskā projekta īstenotāji par to ir pateicīgi ERAF atbalstam.

Interesentiem no Latvijas AHHAA centrs piedāvā speciālu vaučeri, ko var iegādāties tikai zinātnes centra kasē. Ar to varēs ne tikai apmeklēt visas AHHAA zāles, bet arī līdzās esošo veselības klubu “Aura”, kur darbojas arī akvaparks, ir dažādas pirtis un 50×50 m liels baseins, kurā var izvērsties pat profesionāļi. Vaučers domāts visai ģimenei – diviem pieaugušajiem un diviem bērniem līdz 18 gadu vecumam. Tā cena ir tikai 55 eiro, bet derīguma termiņš ir trīs dienas. Tas nozīmē, ka vaučers nav pilnībā jāizmanto vienā dienā – savu apmeklējumu secību un ilgumu ģimene var droši plānot visu trīs dienu garumā.

Ko tad vēl piedāvā vairāk nekā 3000 kvadrātmetru plašās AHHAA zinātnes centra zāles? Tehnoloģiju zāle domāta drosmīgajiem – tādiem, kam nav bail vairāku metru augstumā braukt ar divriteni pāri trosei, izbaudīt brīvo kritienu vai tikt pie fotogrāfijas, sasprādzinot gaisa balonu.

Dabas zālē var sekot līdzi teju 50 000 meža skudru ikdienas solim, un, izrādās, Tartu zinātnes centrs ir vienīgā vieta pasaulē, kur iespējams ielūkoties gan skudru dzīvojamajās istabās, gan virtuvē, gan kapsētā. Savukārt milzīgais 6000 litru akvārijs, kurā gandrīz var ieiet iekšā, patiesi var lepoties ar unikālu koraļļu un Sarkanās jūras zivju kolekciju. Bet turpat blakus, pavisam negaidot, katrs var kļūt par liecinieku tam, kā no kādas olas izšķiļas cālēns.

Par iespaidīgāko noteikti var uzskatīt unikālo planetāriju, kas izvietots uz AHHAA jumta milzīgā sudrabotā bumbā un ar savu projektoru iekļauts pat Ginesa rekordu grāmatā. Arī šeit, lai līdz ar planētām, kas te pietuvojas, te attālinās, ceļotu laikā un telpā, vajadzīga drosme, jo planetārija telpas uzbūve tiešām liek justies kā izplatījumā.

Bez šaubām, arī tas vēl nav viss. Vēl ir aplūkojamas daudzas un dažādas gan pastāvīgās, gan mainīgās ekspozīcijas, ir iespēja noskatīties zinātniskā teātra izrādes, kuru laikā var kļūt par lieciniekiem gan dažādiem pārdrošiem ķīmiskiem eksperimentiem ar sprādzieniem un citiem negaidītiem efektiem, gan izsekot līdzi, piemēram, kūkas gabaliņa ceļam no šķīvīša līdz pat podiņam.

Bet Tartu, protams, nav tikai zinātnes centrs un akvaparks. Tā ir īstena studentu pilsēta ar senu vēsturi un interesantu arhitektūru. Tartu universitāte joprojām nav zaudējusi savu prestižu, bet ielās sastaptie studenti savas korporācijas formās un amizantajās studentu naģenēs pilsētai piešķir teju autentisku 19. gadsimta beigu vai 20. gadsimta sākuma gaisotni.

Vairāk informācijas latviešu valodā – AHHAA zinātnes centra mājaslapā!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+