Foto-LETA

DNB analītiķis: Latvijā kopš neatkarības atgūšanas vienmēr ir bijis bezdarbs 0

Latvijā kopš neatkarības atgūšanas vienmēr ir bijis strukturāls bezdarbs, sacīja “DNB Bankas” makroekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

“Kopš neatkarības atgūšanas Latvijā vienmēr ir bijis strukturāls bezdarbs, kuru dažus gadus daļēji nomaskēja nekustamā īpašuma burbulis,” klāstīja Strautiņš.

Viņš paskaidroja, ka ciklisku iemeslu dēļ divus trīs gadus bezdarbs Latvijā tiešām samazinājās līdz ļoti zemam līmenim, bet tā nebija ilgtspējīga situācija, jo darbavietas bija radītas sektoros, kuros izaugsmi nodrošināja aizņemtas naudas notērēšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pēc burbuļa plīšanas ieraudzījām patieso situāciju, bet ir labā ziņa – pašlaik cilvēku skaits, kurus spēj nodarbināt ilgtspējīgi un konkurētspējīgi biznesi, aug pat par desmitiem tūkstošiem gadā. Taču, lai ilgtspējīgi nonāktu līdz pilnai nodarbinātībai, vēl dažus gadus būtu cītīgi pie tā jāstrādā,” teica Strautiņš.

Viņš piebilda, ka bezdarba strukturālā daba patlaban izpaužas vairākos veidos, tostarp ilgtspējīgu darbavietu skaits ir mazāks par strādāt gribošo skaitu, proti, tas ir bezdarbs, kuru nav radījusi cikliska lejupslīde, ka cilvēki tērē mazāk nekā varētu atļauties.

Tāpat viņš minēja, ka arī pieprasītā un piedāvātā prasmju neatbilstība ir strukturālais bezdarbs, kā arī strukturālais bezdarbs var būt saistīts ar ģeogrāfisko elementu, proti, ir vietas, kur cilvēki ir bez darba, bet citviet nav, kas strādā. “Arī šādas problēmas ir un vēl arī kādu laiku būs Latvijā. To var atrisināt, ja, piemēram, uz vietām, kur ir liels bezdarbs, pārceļas uzņēmumi. Tas ir ļoti labs risinājums. Ne tik labs, bet dažkārt vienīgais iespējamais risinājums šai problēmai ir, ka, samazinoties iedzīvotāju skaitam vietās ar samērā lielu ekonomisko aktivitāti, uz atbrīvotajiem mājokļiem pārcelsies iedzīvotāji no citiem novadiem. Šis process noteikti paātrināsies, jo, ja iepriekšējos 20 gados cilvēku skaits samazinājās lielā mērā tāpēc, ka samazinājās mājsaimniecību lielums, tad turpmāk straujāk samazināsies pašu mājsaimniecību skaits,” teica Strautiņš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.