×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
8. marts, 2013
Drukāt

DP nerosina krimināllietu par strīdīgo Latgales vēstures grāmatu

Foto - LETAFoto - LETA

Drošības policija (DP) iepazinusies ar Aleksan­dra Gapoņenko un Oļega Alanta grāmatu “Латгалия – в поисках иного бытия” (“Latgale – citas esamības meklējumos”) un veikusi tās satura analīzi, bet pagaidām tālāka rīcība nesekos. 


 

Vairāku nedēļu garumā tapušie DP secinājumi gan īpaši neatšķiras no tā, ko rakstīju “LA” 5. februāra numurā. Drošībnieki uzskata, ka grāmatas autori Latgales vēsturi izklāstījuši savā subjektīvā skatījumā. “Pēc iepazīšanās ar izdevuma saturu var apgalvot, ka grāmata ir veltīta pamatā divām tēmām: Latgales autonomijas idejai un Latvijas politiskās sistēmas kritikai. Vērtējot grāmatas saturu kopumā, jāatzīst, ka tas ir izklāstīts tendenciozi. Pasniegšanas veids vērtējams kā atklāti negatīvs un nievājošs attiecībā pret Latvijas valsti un tās īstenoto politiku attiecībā pret etniskajām minoritātēm. Atjaunotā Latvijas Republikas neatkarība attēlota kā politisku neveiksmju sērija, kas nav uzlabojusi Latvijas teritorijā dzīvojošo dzīves apstākļus un jo sevišķi ir diskriminējusi etniskās minoritātes. Grāmatas pēdējās nodaļas asi kontrastē ar pārējo tās saturu. Šajās nodaļās Latgales jautājums vairs netiek aplūkots teju vispār, tā vietā pievēršoties pēdējo divdesmit gadu Latvijas vēstures izklāstam autoru subjektīvā vērtējumā. Autoru paustais viedoklis galvenajās vadlīnijās sasaucas ar Krievijas Federācijas un Krievijas tautiešu organizāciju publiskajā telpā izskanējušo nostāju pret Latvijas valsts varu un tās īstenoto politiku,” teikts DP atzinumā.

Tomēr, neskatoties uz to, DP uzskata, ka šobrīd nav pamata vērtēt šo darbu no krimināltiesiskā aspekta.

Kā man pastāstīja DP pārstāve Kristīne Apse-Krūmiņa, DP esot pievērsusi uzmanību ne tikai saturam, bet arī tādiem aspektiem kā anonīmais Gapoņenko līdzautors, kurš slēpjas aiz pseidonīma Oļegs Alants, un citiem grāmatas izdošanas apstākļiem – piemēram, kur un par kādiem līdzekļiem drukāta. Tomēr sīkākus komentārus par to DP nesniedz.

Arī Satversmes aizsardzības birojs (SAB) savā ziņojumā par 2012. gadu informē, ka vairākas Krievijas institūcijas turpinājušas īstenot aktīvus pasākumus, lai sabiedrībā uzjundītu diskusijas par Latgales reģiona atšķirību no pārējās Latvijas. Diskusijas, pēc biroja novērojumiem, tika veicinātas, organizējot atsevišķu ekspertu izteikumus par šī reģiona etniskajām, ekonomiskajām vai vēsturiskajām atšķirībām un veidojot publicitāti šiem izteikumiem. “Zīmīgi, ka Latvijas krievvalodīgo tiesību aizstāvja A. Gapoņenko grāmatas “Latgale: citas esības meklējumos” prezentāciju, kurā tika popularizēta doma par latgaliešiem kā patstāvīgu tautu, kas aktualizē autonomijas nepieciešamību, Maskavā organizēja un vadīja SAB identificēts Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta virsnieks Dmitrijs Jermolajevs, par kuru SAB ir informējis iepriekšējos pārskatos,” teikts ziņojumā. Kā uzzināju SAB, Gapoņenko grāmata viņu redzeslokā nonākusi gluži nejauši. Birojs vienkārši, veicot savus pretizlūkošanas un informācijas vākšanas pienākumus, seko līdzi arī D. Jermolajeva aktivitātēm, jo viņš ir mūsu specdienestu redzeslokā nonācis jau iepriekš. Savukārt vietējie ekstrēmisti esot DP darbības lauciņš, tādēļ SAB no sīkākiem komentāriem par grāmatu atturējās.

Gapoņenko savā facebook.com kontā internetā ironizē, ka SAB nodarbojas ar “sīkām riebeklībām”. Jermolajevs esot viņa sens draugs, kurš piekritis vecas draudzības vārdā par pudeli laba konjaka palīdzēt sarīkot grāmatas prezentāciju Maskavā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+