Foto-Fotolia

Drošām durvīm vajag izturīgu slēdzeni. Meistara padomi tās izvēlē un kopšanā 0

Mēdz teikt: “Sargā sevi pats, un Dievs tevi sargās!” Pilnībā šo teicienu var attiecināt arī uz savu drošību. Durvis sargā mūsu īpašumu un arī mūs pašus no ārpasaules, taču drošas durvis nav iedomājamas bez uzticamas un izturīgas slēdzenes. Veikalu plauktos to ir ārkārtīgi daudz, un arī cenas dažādas. To, kā neapjukt piedāvājumā un izvēlēties patiešām drošu slēdzeni, turklāt nepārmaksājot, skaidro Latvijas Atslēgmeistaru brālības biedrs un meistars Juris Mutjanko.

Reklāma
Reklāma

Drošības klases

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

“Neatmūķējamu atslēgu praktiski nav. Slēdzenēm ir dažādas drošības klases, kas nozīmē – cik ilgs laiks nepieciešams, lai atslēgu atmūķētu: piecas, desmit, trīsdesmit minūtes un atsevišķos gadījumos daudz ilgāk,” skaidro Juris Mutjanko.

Drošības klašu ir visai daudz, taču atsevišķi vēl jāizdala Ķīnā ražotās slēdzenes, kuras var iegādāties par dažiem eiro. Šajos superlētajos ražojumos Eiropas tipa slēdzenē detaļas no kvalitatīviem materiāliem aizstātas ar ļoti lētām, izgatavotām no neizturīgiem metāliem. Pieredze liecina, ka pēc pirmā ekspluatācijas mēneša trīs no 50 slēdzenēm jau ir sabojājušās, – mehānisms ieķeras, un pats īpašnieks nespēj atslēgt durvis. No šādu darinājumu izvēles noteikti jāatturas!

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja atslēga spēj aizkavēt zagli par 15 minūtēm un ir ierīkota signalizācija, tas jau ir pietiekami daudz. Apsardze parasti paspēj ierasties 5–7 minūtēs. Bet, ja slēdzeni var atvērt pusminūtes laikā, nav grūti iedomāties sekas. Ja apsardzes nav, vajadzētu slēdzeni, ap kuru speciālistam būtu jāķimerējas vismaz līdz pusstundai. Turklāt, lai atvērtu šādu atslēgu, ne tikai būs jāpatērē daudz laika, bet arī radīsies visai liels troksnis.

“Esmu runājis ar policistiem – 99 procentos gadījumu apzagtajiem dzīvokļiem bijušas lētas, Ķīnā ražotas slēdzenes, kuras salauzt ir ļoti viegli. Pieredzējušu garnadzi tās aizkavēs mazāk par minūti,” stāsta Mutjanko kungs.

Ilgtermiņa ieguldījums

Iegādājoties labu atslēgu, tēriņi būs lielāki, taču slēdzene kalpos desmit, divdesmit gadu. Tas ir ilgtermiņa ieguldījums. Kaut cik laba atslēga maksās, sākot no 10–20 eiro. Arī Latvijā ražotās nav zemē metamas, un to serdenis, piemēram, maksās no sešiem eiro.

Vispirms jāizvēlas piemērotas durvis un tām jāpiemeklē slēdzene. Parasti jau durvis arī neviens nelauž, bet mēģina atmūķēt atslēgu. Viens izņēmums ir ķīniešu skārda durvis, kuras izgatavotas no ļoti plāna metāla – tāda, no kura parasti ražo konservu kārbas. Šādas durvis parasti arī atgriež ar konservu nazi 30 sekundēs…

Taupības dēļ durvīs bieži vien ierīko tikai vienu slēdzeni, tomēr labāk ierīkot divas, no kurām viena būtu cilindra tipa. Tā ir ērtāka izmantošanai ikdienā. Otrai slēdzenei būtu jābūt ar plākšņu tipa mehānismu. Šo slēdzeni varētu lietot, ja, piemēram, aizbrauc uz divām trim dienām. Zagļi arī izpēta paradumus un nenāk, ja pastāv varbūtība, ka saimnieki ir mājās, tāpēc ilgākas prombūtnes laikā par drošību jāparūpējas īpaši. Ieteicamais attālums starp abu slēdzeņu mēlīšu centriem – 40 centimetru.

Reklāma
Reklāma

Cilindra slēdzenes

Cilindra slēdzenes konstrukcijas pamatā ir noslēpuma cilindriskie mehānismi. Tieši cilindrā ierīkoti visi noslēpumi. Šādas slēdzenes darbības princips – nelielu cilindriņu augstumu izvietojums noteiktā kombinācijā. Pat viena vienīgā elementa nesakritība padara slēdzenes atvēršanu neiespējamu. Cilindriskās slēdzenes slepenības pakāpe atkarīga gan no cilindrisko elementu skaita slēdzenē, gan to izgatavošanas precizitātes, gan izvietojuma – jo augstāki šie rādītāji, jo drošāka slēdzene.

Dažkārt cilindrisko slēdzeni dēvē par tapu slēdzeni – kodu paneļu funkcijas veic tapas. Cilindriskā mehānisma darbības galvenais princips ir cilindra bloķēšana ar tapu pāriem uz atsperēm. Jo vairāk tapu cilindriskajā slēdzenē, jo lielāks ir tās slepenības līmenis. Nav vērts iegādāties slēdzeni, kurā ir mazāk par piecām tapām. Lai palielinātu slepenību, vadošās kompānijas ražo cilindrus, kuriem izstrādātas divrindu, trīsrindu un četrrindu atslēgas. Augstākā slepenības pakāpe tiek sasniegta cilindros ar sānu perforāciju.

Cilindrs, pat ja ir aprīkots ar dažādām ekstrām, ir slēdzenes vājākā vieta. Tieši cilindru var izurbt, salauzt vai izdauzīt. Ražotāji mēdz cilindrus aprīkot ar pobedīta stieņiem un lodītēm, kas aplauž zagļu urbjus vai novirza no mērķa, tie papildus tiek aizsargāti ar pa­plāksnēm. Bet elitāros modeļus aprīko ar bruņu plāksnēm, kas pasargā no izurbšanas un izsišanas. Šādu cilindru cenas gan ir no vairākiem desmitiem līdz simtiem eiro. Tas, vai tik lieli tēriņi ir lietderīgi, jāizlemj pašam.

Galvenā cilindru priekšrocība – ja cilindriskā slēdzene salūst (vai tiek nozaudēta atslēga), nav jāmaina visa slēdzene. Pietiek tikai nomainīt cilindru. Protams, jāierīko atbilstīgs, slēdzenei piemērots cilindrs.

Plākšņu slēdzenes

Šādas slēdzenes mehānismā iebūvētām plāksnītēm, kas veido vajadzīgo koda kon­strukciju ar atslēgas starpniecību, jābūt vismaz sešām. Jo lielāks plāksnīšu skaits, jo sarežģītāka ir slepenā konstrukcija. Atslēga iedarbina mehānismu, kam precīzi jānodrošina noteikts plāksnīšu izvietojums. Ja kaut viena plāksnīte nesakrīt, mehānisms bloķējas, un slēdzeni nevar atvērt. Mūsdienīgākie modeļi tiek aprīkoti ar aptuveni 12 plāksnītēm.

Nezinošam cilvēkam ir tikpat kā neiespējami pēc ārējā izskata noteikt, cik plāksnīšu ir slēdzenei. Taču atslēga spēj sniegt atbildi arī uz šo jautājumu. Franču slēdzenes atslēga ir liela, tās malā ir izveidotas gropes, bieži vien abās malās. Saskaitiet robiņus jeb zobus! Piemēram, ja to ir septiņi, jūsu rīcībā ir diezgan laba slēdzene ar sešām plāksnītēm. Septītais robiņš ir sprauga, kas iedarbina aizslēgšanas mehānismu.

Ieteicams īpaši rūpīgi aplūkot pašu atslēgu – visiem robiņiem jābūt līdzeniem, labi noslīpētiem, ar skaidri izteiktiem leņķiem un skaldnēm. Tas apstiprina, ka slēdzene izgatavota ar mūsdienīgo kvalitatīvo aprīkojumu. Precīzi izveidotie robiņi netraucēti mijiedarbosies ar plāksnītēm. Tādējādi slēdzene kalpos ilgāk.

Papildu aizsardzībai slēdzenē var būt arī bruņotā plāksne. To ierīko zem ārējās metāla loksnes, un no ārpuses tā nav pamanāma. Tas nepieciešams tikai tādēļ, lai zagļi nespētu izurbt vai izārdīt aizšaujamā statni. Tieši tas nodrošina veiksmīgu plāksnīšu darbību. Ja ar urbi vai kādu citu rīku zagļi izjauks aizšaujamā statni, tad atvērt slēdzeni būs pavisam vienkārši. Labās slēdzenēs statņi tiek pārklāti ar bruņotām plāksnēm, kurās izvietotas arī cietas lodītes, kas urbi novirza projām. Dažkārt šādas lodītes ir iestrādātas tieši statnī, arī materiāls to izgatavošanai izvēlēts atbilstīgs.

Svarīgs izgatavotājs un materiāls

Pēc atslēgas izskata nevar spriest par tās izturību. Daudz svarīgāk ir saprast, no kādiem materiāliem tā izgatavota, un izvēlēties pasaulē atzītu ražotāju darinājumus. Šādu ražotāju atslēgas var būt arī lētākas, taču tās noteikti nebūs sliktas. Atslēgas vislabāk iegādāties specializētajos veikalos vai pie atslēgu meistariem. Viņi arī nekad neatteiks konsultāciju un par to naudu neprasīs. Lielveikalos diemžēl visbiežāk pārdod lētus ķīniešu darinājumus, ar kuriem var vairāk nopelnīt, un šajā gadījumā arī cena var negarantēt kvalitāti.

Piemēram, kvalitatīvs cilindriskas atslēgas serdenis nekad nebūs viegls. Par to var pārliecināties, to paņemot rokā.

Slēdzeņu kopšana

Visas pasaules slēdzenes tiek komplektētas sausas. Tajās nelieto smērvielas, nedod Dievs, eļļas. Šādi rīkojoties, piemēram, iepūšot mehānismā mašīneļļu, to var sabojāt. Pirmo pusgadu problēmu nebūs, bet pēc tam uzkrāsies putekļi un kopā ar smērvielu izveidos stipru līmi. Mehānisms noķīlēsies. Ja slēdzene sāk ķerties, to var izmazgāt ar līdzekli WD 40 – tas izmazgās netīrumus, veidos silikona pārklājumu un atgrūdīs ūdeni. Tāpat arī ar slēdzenes cilindru. Nekādas eļļas!

Lamatas pašam

“Bieži vien izvēlas durvis, kurām slēdzene darbina ne vien tikai vienu bultu, bet veselu mehānismu, kurš izbīda bultas visās durvju plaknes malās,” turpina Juris Mutjanko. “Šādu mehānismu izmanto, lai durvis nebūtu tik vienkārši izcelt no eņģēm. Vai šādas būtu nepieciešamas dzīvoklim? Iedomājieties situāciju, kad jums pašiem nepieciešama ārkārtas palīdzība, bet glābšanas dienesta darbiniekiem jātērē laiks, lai sameklētu visas šāda zirnekļa bultas un pārgrieztu ar atbilstīgiem darbarīkiem, un jūsu glābšanai laika var nepietikt. Atkārtošos – zaglis nelauzīs durvis, viņš mūķēs atslēgu. Sarežģīts slēdzējmehānisms šajā gadījumā nepalīdzēs.”

Slēdzene vārtiem

Ir klienti, kuri iegādājas slēdzenes un pēc tam sūdzas, ka, ierīkotas vārtos, kur tās pakļautas atmosfēras iedarbībai, ātri sabojājas, pat ja maksājušas 20 un vairāk eiro. Diemžēl mitrums šo slēdzeņu metālam liek oksidēties, tas ir neizbēgams process. Tāpēc tieši vārtiem domātās slēdzenes izgatavo, piemēram, no nerūsējošā tērauda. Arī serdeņi izgatavoti no materiāliem, kas neoksidējas. Cena – pat vairāki simti eiro. Vai tas atmaksājās – nav pārliecības. Šajā gadījumā gan ieteicams lietot kādu eļļu, kas aukstumā nesabiezē, un apstrādes procedūru atkārtot ik rudeni, pirms tam izmazgājot ar WD 40. Tomēr arī tad slēdzene būs regulāri jāmaina. Tāpat vārtiem vēlams izvēlēties plākšņu tipa atslēgu.

Foto – Shutterstock

UZZIŅA

• Izvēloties slēdzeni, svarīgs arī materiāls, no kā izgatavotas visas tās detaļas (aizšaujamā plāksne, aizbīdnis, slēdzenes kārba). Ja metāls ir trausls, jau pēc pirmā sitiena slēdzene tiks izdauzīta.

• Durvis papildus var aprīkot ar parasto aizšaujamo bultu un ķēdīti.

• Ja cilindrisko slēdzeni aprīko ar bruņu plāksni, noteikti atcerieties, ka slēdzene nedrīkst būt izvirzīta tālāk par 2 mm. Ja šis attālums būs lielāks, pieaugs arī uzlaušanas risks.

• Iemontējot cilindrisko slēdzeni koka durvīs, tā jāizvēlas ar minimālo korpusa biezumu, lai nenovājinātu durvju vērtni.

• Ja izraudzīta diska tipa cilindriskā slēdzene, ieteicams pirkuma laikā to izmēģināt – ievietot atslēgu caurumā par 0,5 cm un to pagriezt. Ja izdosies veikt pilnu apgriezienu, tad šī konstrukcija ir drošāka (tā griezīsies kopā ar zagļu urbi, nepielaižot to mehānismam). Cilindri var būt dažādu izmēru – no 30 līdz 120 mm, kas ļauj izvēlēties slēdzeni atkarībā no durvju biezuma.

UZZIŅA

Laba slēdzene maksā aptuveni trešdaļu no ārdurvju vērtības.

Foto – Indulis Burka
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.