×
Mobilā versija
+6.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
16. februāris, 2012
Drukāt

“Dzelzs lēdija” – atblāzma no leģendas

dzelzs_ledija_7

Tie, kuri sajūsminājās par mūziklu “Mamma Mia!”, kas kopā saveda režisori Filidu Loidu un aktrisi Merilu Strīpu, visticamāk, pēc 
biogrāfiskās filmas 
”Dzelzs lēdija” seansa 
būs vīlušies, un viņus nevar nesaprast, jo premjerministres 
Margarētas Tečeres dzīvesstāsts jau pamatīgi saniknojis britus,

 

liekot uzdot jautājumu – kādas bija tiesības filmas autoriem tik daudz uzmanības pievērst slimajai kundzei, kuras saprāts lidinās starp tagadni un pagātni, ja Tečere reiz bija viena no nozīmīgākajām politiķēm. Merila Strīpa savā lomā ir izcila – Britu Kinoakadēmijas balva un “Zelta globuss” ir taustāmais pierādījums, arī līdz “Oskaru” pasniegšanai palicis pavisam maz –, 
bet tas arī varētu būt vienīgais iemesls šīs 
filmas ierakstīšanai 
obligāti skatāmo filmu sarakstā.

 

Scenārijs ir veidots pēc vienkāršas shēmas – pagātne savijas ar tagadni, konfrontējot cerību pilnu sievieti, karjeras dāmu un vecu dāmu, kura cieš no slimības, kas nojaukusi jebkādu lineāro laiku, un vēl joprojām sarunājas ar vīru, kurš jau sen ir miris, un tajā ievītas gan uzvaras, gan zaudējumi.

 

Un viss smagums ir likts uz Merilas Strīpas pleciem, kurai Margarētas Tečeres loma sagādājusi jau 17. nomināciju Amerikas Kinoakadēmijai, un, visticamāk, viņa gandrīz pēc 20 gadu ilgas pauzes saņems “Oskaru”, jo viņas izstrādātais tēls ir teju perfekts.

 

Pateicoties kostīmmāksliniekiem un grimētājiem, paviršs skatītājs, iespējams, vairākās epizodēs nespēs atšķirt Strīpu no Tečeres, un šajā ziņā “Dzelzs lēdijas” autori ir trāpījuši mērķī, ko gan nevarētu teikt par pārējo filmu, jo, abstrahējoties no politiskajiem notikumiem 70. un 80. gados un centrā noliekot sievieti leģendu, no kuras palikusi vien vāja atblāzma, nav skaidra filmas vēsts, bet redzamais jau pamatīgi saniknojis gan Tečeres radiniekus un cienītājus, gan arī viņas cīņubiedrus, liekot jautāt – kāpēc tieši tagad bija nepieciešams veidot filmu par Dzelzs lēdiju dēvēto politiķi, ja patiesībā uz ekrāna redzamā sieviete ir pamatīgi “aprūsējusi” kundze, kura vairs pēc aizklīšanas pagātnē nespēj atgriezties realitātē, kas pilna sāpēm, pārmetumiem un fiziskas nevarības.

 

Būtiskais

“Dzelzs lēdija”/”The Iron Lady”, Lielbritānija, Francija, 2011.

Režisore: Filida

Loida

Lomās: Merila Strīpa, Džims Brodbents, Aleksandra Rouča, Harijs Loids, Entonijs Hērds, Nikolass Farels

No 17. februāra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino” un 
”Splendid Palace”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+