×
Mobilā versija
+6.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
22. augusts, 2013
Drukāt

Džeza gardēžiem – Rišārs Galjāno Dzintaru koncertzālē 


ReklāmfotoReklāmfoto

Festivālā “Artissimo” Dzintaru koncertzālē 25. augustā uzstāsies nenogurdināmais akardeonists Rišārs Galjāno un viņa ansamblis ar programmu “Nino Rota forever”.


 

Par Rišāru Galjano Jasuhiro Kobojaši ir teicis: “Rišārs Galjano ir mainījis akordeona vēstures ceļu – šodien mēs sakām: līdz un pēc Galjano.” Nenogurdināmais R. Galjano dzimis Kannās. Pirmās klavieru un akordeona spēles iemaņas viņš apguva pie sava tēva, bet vēlāk ar izcilību beidza Nicas konservatoriju. Jaunībā Galjano piedalījās starptautiskos akordeonistu konkursos un kļuva pazīstams kā Baha, Čaikovska un Gēršvina mūzikas interprets. Jau toreiz viņš saņēma pirmās balvas – “Trophée Mondial” (Valensijā un Kalē) un Republikas prezidenta Pirmo balvu (1968).

Kad 1973. gadā Galjano apmetās uz dzīvi Parīzē, viņš sadarbojās ar franču zvaigznēm, kā Žaks Brels, Barbara, Seržs Redžanī, Seržs Gensbūrs, Šarls Aznavūrs, Žiljeta Greko, Žoržs Mustaki, Īvs Montāns, Klods Nugaro… Bet 1983. gadā Astors Pjacolla uzaicināja jauno mākslinieku spēlēt bandoneonu teātra “Comédie Française” izrādē “Sapnis vasaras naktī” pēc Šekspīra lugas, kurai Pjacolla bija uzrakstījis oriģinālmūziku. Tikšanās kļuva par svarīgāko attīstības posmu Galjano karjerā, un viņa draudzība ar Pjacollu turpinājās līdz meistara nāvei 1992. gadā.

Kopš 1980. gada R. Galjano ir uzstājies kopā ar daudziem izciliem mūziķiem, kā Čets Beikers, Džo Zavinuls, Als Fosters, Pjērs Mišelo, Džens Klārks, Jans Garbareks, Pakito de Rivera, Filips Ketrins, Tūtss Tīlemanss, Mišels Portāls, Rons Kārters, Mišels Petručiāni, Enriko Rava un citiem…

1993. gadā viņš saņēma Franču džeza akadēmijas Džango Reinharda balvu un tika nosaukts par gada labāko mūziķi. Tajā pašā gadā noslēdzot ekskluzīvu līgumu ar skaņu ierakstu firmu “Dreyfus Jazz”.

R. Galjano ir koncertējis visā pasaulē – spēlējis Parīzē, Romā, Berlīnē, Maskavā, Londonā, Ņujorkā, Sanfrancisko, Monreālā, Buenosairesā, Tokijā… Kopā ar draugiem viņš uzstājies prestižās koncertzālēs – Ņujorkas “Lincoln Center”, Milānas “La Scala”, Amsterdamas “Concertgebouw”, Parīzes “Théâtre des Champs Elysées”… Mākslinieks ir pazīstams arī kā lielisks pedagogs – pēc viņa videokursiem mācās akordeonisti visās pasaules malās.

Jau pirmais R. Galjano albums “Viaggio” tika apbalvots ar “Django d’Or” (1993) balvu kā labākais gada albums. Turpmākie albumi atzīmēti ar balvām “Victoire de la Musique” (1996), “Victoire de la musique” (1997) un Džeza akadēmijas Borisa Viāna balvu. Galjano desmitais albums “Gallianissimo” tika nosaukts par “Dreyfus Jazz” visu laiku labāko albumu.

Divpadsmitais albums “Piazzolla Forever”, kas izdots  2003. gadā, ir veltīts A. Pjacollas atceres desmit gadiem. Ar šo programmu R. Galjano veica pasaules turneju, kuras laikā sniedza 350 koncertus. Tajos viņu pavadīja Parīzes labāko mūziķu sekstets. Kad mūziķim prātā ienāca doma atskaņot Baha mūziku, R. Galjano atkal uzaicināja savus senos draugus, lai dalītos ar viņiem muzicēšanas priekā. Tā dzima programma “No Baha līdz Pjacollam”, kuru 2010. gadā mūziķi ieskaņojuši “Universal” un kuru mēs dzirdēsim arī Dzintaru koncertzālē.

 

UZZIŅA:

Vieta – Dzintaru koncertzāle

Laiks – 25 VIII 19.00

Biļetes – “Biļešu serviss” tirdzniecības vietā, www.bilesuseviss.lv

Cena: Ls 5 – 50

Vairāk informācijas – http://www.hbf.lv

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+