Ekonomika
Īpašums

Eiropa uz “japanizācijas” sliekšņa, taču nekustamā īpašuma tirgus stabils0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Publicitātes foto

Uzņēmuma “CBRE” vadošās amatpersonas, kas novembra beigās Tallinā uzstāsies Ziemeļvalstu nekustamā īpašuma forumā, uzskata, ka Eiropa atrodas uz “japanizācijas” sliekšņa. Taču, pateicoties moderniem attīstītāju projektiem, globāla mēroga uzņēmumu darbības izvēršanai un veiksmīgam eksportam, Baltijas valstu nekustamā īpašuma tirgus vēl arvien ir aktīvs.

Džoss Tromps (Jos Tromp), “CBRE” Kontinentālās Eiropas izpētes un Filozofiskās vadības un datu stratēģijas vadītājs Eiropā, Tuvajos Austrumos un Āfrikā, norāda, ka globālajā ekonomikā izaugsmes tempi samazinās, savukārt riski pieaug.

Zema inflācija, novecojoša sabiedrība un zema imigrācija

“Papildus zemai ekonomiskajai izaugsmei “japanizācija” nozīmē arī zemu inflāciju, novecojošu sabiedrību un zemus imigrācijas rādītājus,” stāsta Tromps. “Līdz ar to procentu likmju pieaugums šobrīd nav gaidāms.

Tieši pretēji – tagad galvenais jautājums ir, cik zemu ir iespējams nolaist procentu likmes un kāda būs šo zemo un negatīvo likmju ietekme uz ietaupījumiem un pensijām. Vienlaikus pastāv bažas par nekustamā īpašuma vērtības neilgtspējīgu pieaugumu,” norāda Tromps.

Nomas tirgus saglabā aktivitātei

No otras puses Baltijas reģionā aizvien saglabājas spēcīga nomas tirgus aktivitāte un pamatrādītāji. Lielākajā daļā sektoru Baltijā ir vērojama veselīga nomas tirgus darbība. Tam par iemeslu ir aizvien pieaugošs modernu projektu skaits, globālo uzņēmumu darbības izvēršana, lielākas algas un aktīvākas eksporta nozares reģionā.

Uzņēmuma “CBRE Baltics” konsultāciju un darījumu pakalpojumu asociētais direktors Deniss Reins (Denis Rein) norāda, ka biroju telpu aizņemtība Viļņā un Tallinā ir stabila, taču izaugsme attīstās pieaugošā pieprasījuma ietekmē. Savukārt Rīga atrodas citā cikla stadijā.

Latvijas galvaspilsētā ir vērojama salīdzinoši mazāka telpu aizņemtība un attīstītāju aktivitātes atjaunošanās, ko virza Lietuvas un Igaunijas attīstītāji, meklējot iespējas ārpus Baltijas tirgus nobriedušajiem sektoriem.

Segments kurā aug pieprasījums

“Pieprasījums pēc jaunām biroja telpām Baltijā kopumā pieaugs, ņemot vērā, ka nomnieki kļūst aizvien prasīgāki attiecībā uz nozares ekosistēmām, nomas līgumu elastību un lietotāju pieredzi. Cīņa par kvalificētu darbaspēku radīs aizvien lielāku spiedienu uz vecāku telpu iznomātājiem, nodrošinot lielākas priekšrocības jaunajiem projektiem,” norāda Deniss Reins.

Mazumtirdzniecības tirgus mainās visās trīs Baltijas valstīs. Uzņēmuma “CBRE Baltics” vecākais Baltijas tirgus analītiķis Ignass Gostauts (Igans Gostautas) skaidro, ka ir nepieciešami lielāki kapitālizdevumi un ciešākas attiecības ar mazumtirgotājiem ne tikai jauno projektu kontekstā, bet arī attiecībā uz vecāko telpu fondu, ko nepieciešams atjaunināt atbilstoši mūsdienu patērētāju prasībām attiecībā uz ērtībām un pieredzi.

Taču atsevišķi vietējie un starptautiskie investori, kas spēj saskatīt plašākas iespējas, detalizētu sektora izpratni spēj izmantot kā dzinuli Baltijas tirgus iekarošanai vai savas klātbūtnes paplašināšanai. Vienlaikus vienkāršāki mazumtirdzniecības formāti, kas labāk spēj pielāgoties patērētāju uzvedības izmaiņām, piemēram, daudzfunkcionāli maģistrālie formāti vai tirdzniecības parki ar uzsvaru uz patērētāju ērtībām, kļūst aizvien populārāki un varētu Baltijā piesaistīt jaunus pamatinvestorus.

Attīstās viesnīcu tirgus

Tāpat arī Baltijas valstu viesnīcu tirgus pakāpeniski pāriet nākamajā attīstības fāzē. Pateicoties lielākai mobilitātei, augstākiem ienākumiem un zināšanām par reģionu, stabili pieaug viesnīcās pavadīto nakšu skaits. Vienlaikus viesnīcas arī saskaras ar koplietošanas risinājumu radītajiem izaicinājumiem, līdz ar to pastāv vēlme nepārtraukti izstrādāt pakalpojumu inovācijas un atrast īsto darbības nišu.

Par globālo nekustamā īpašuma investīciju tirgu un nomnieku un sektoru tirgus uzvedību lēnākas ekonomiskās izaugsmes apstākļos plašāk tiks diskutēts Ziemeļvalstu nekustamā īpašuma forumā Tallinā, 2019. gada 28. novembrī.

Uzziņa:

Uzņēmums “CBRE Baltics” sniedz konsultācijas nekustamā īpašuma īpašniekiem, investoriem un nomniekiem attiecībā uz visiem nekustamā īpašuma aktīvu stratēģijas aspektiem, kā arī sniedz atbalstu šo aktīvu attīstīšanā, pirkšanā, pārdošanā, finansēšanā, iznomāšanā, novērtēšanā un pārvaldīšanā.

Uzņēmums “CBRE Baltics” ietilpst “CBRE Affiliate” sadarbības tīklā. Tajā darbojas vairāk nekā 30 augsti kvalificētu speciālistu Viļņā, Rīgā un Tallinā, un tas ir viens no vadošajiem nekustamā īpašuma konsultantiem Baltijā.

“CBRE grupas” centrālais birojs atrodas Losandželosā un tā ir pasaulē lielākā nekustamā īpašuma komercpakalpojumu un investīciju firma.

Saistītie raksti

Uzņēmumā strādā vairāk nekā 90 000 darbinieku, apkalpojot nekustamā īpašuma īpašniekus, investorus un nomniekus vairāk nekā 480 birojos visā pasaulē.

CBRE piedāvā stratēģiskas konsultācijas un īpašumu pārdošanas un nomas darījumu izpildi, korporatīvos pakalpojumus, īpašumu, telpu un projektu pārvaldības pakalpojumus, hipotekāro kreditēšanu, īpašumu novērtēšanas un attīstīšanas pakalpojumus, investīciju pārvaldīšanas pakalpojumus, kā arī izpētes un konsultāciju pakalpojumus.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
SM nosauc summu, par cik gatava no miljonāriem atpirkt zemi Biķerniekos 1
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
“Tet” paziņo par trīs īpašumu izsoli ar sākumscenu 2,5 miljonu vērtībā
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Finansiālie apdraudējumi 2020. gadā: degpunktā finanšu tehnoloģijas, mobilā bankdarbība un e-komercija
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
“Skonto” stadiona mīklainais pircējs – Krievijas uzņēmējs no ietekmīgas ģimenes, vēsta raidījums
1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Latviešu valoda zinātnē nosargāta?
4 stundas
LE
LETA
Kultūra
Vīrietis apēd 100 000 eiro vērtu mākslas darbu 1
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Meklēt cimdus vai gumijas zābakus? Pirmdienas laika prognoze
7 stundas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Bez naivuma
3 dienas