Kopīpašumā esošās ēkas Rīgā, Talsu ielā 6, viens no īpašniekiem pieprasīja tiesā izbeigt kopīpašumu, pārdodot visu ēku izsolē. To nopirka firma, kas pēc tam pārdeva to tālāk. Daži kopīpašnieki bija spiesti izvākties.
Kopīpašumā esošās ēkas Rīgā, Talsu ielā 6, viens no īpašniekiem pieprasīja tiesā izbeigt kopīpašumu, pārdodot visu ēku izsolē. To nopirka firma, kas pēc tam pārdeva to tālāk. Daži kopīpašnieki bija spiesti izvākties.
Foto: Timurs Subhankulovs

Nopērk kopīpašuma domājamo daļu, bet pievāc tavējo… 5

Iedzīvotāji, kuru mājokļi viņiem pieder kop­īpašumā – domājamās daļās, bieži neapzinās, ka kādā brīdī var tos pazaudēt, tiklīdz kādu no domājamām daļām nopērk manīgs komersants, kurš uz šā rēķina grib krietni nopelnīt.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 92
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
1 diena
Lasīt citas ziņas
Zvērināts advokāts Rolands Neilands stāsta, ka pēdējos gados šo domājamo daļu pirkšana kļūst arvien izplatītāka.

Ar to lielākoties nodarbojas firmas, sevišķi tās, kuras iesaistītas ļoti ienesīgajā piespiedu zemes nomas biznesā, piemēram, “Latzemes nekustamie īpašumi”, “Mājokļu aģentūra” un virkne citu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par to, ka šādi darījumi apdraud tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, uzskatāmi liecina Valsts zemes dienesta uzturētajā Nekustamā īpašuma valsts kadastrā reģistrētie daudzdzīvokļu nami, kuros dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos, kā arī ģimeņu privātmāju skaits, kurām ir divi, trīs un vairāk īpašnieku.

 

Nopērk par sviestmaizi

“Viena no izplatītākajām shēmām – piedalīties īpašuma piespiedu izsolēs, ja kāds no kopīpašniekiem nav samaksājis nekustamā īpašuma nodokli un ir parādā pašvaldībai,” turpina Rolands Neilands.

“Piespiedu izsolē pārdošanai paredzētā domājamā daļa ir mazvērtīga, jo tiek iegūts nevis viss īpašums, bet tikai daļa no īpašuma tiesībām, kuru nav iespējams pilnvērtīgi izmantot.

Parastam pircējam, kuram dzīvokli vajag dzīvošanai, nevis biznesam, tādējādi nav lielas vēlēšanās to pirkt. Bet tā ir komersantiem, tāpēc ka piespiedu izsolēs piedāvāto domājamo daļu var nopirkt lēti. Domājamo daļu sākumcena parasti ir vairākas reizes zemāka nekā to reālā vērtība, ja novērtē visu īpašumu, izdalot no tā domājamo daļu. Šādi šīs firmas iegādājas dzīvokļus, daudzdzīvokļu namus, ģimeņu privātmājas, zemi, arī administratīvās ēkas,” atklāj advokāts.

Piespiedu izsoles gan neesot vienīgais veids, kā firmas lēti nopērk šos īpašumus, pēc tam izspiežot no tiem pārējos domājamo daļu īpašniekus.

Tikpat viegli tā var notikt un arī notiek, ja kopīpašnieki paši nespēj vienoties savā starpā par īpašuma lietošanu vai kop­īpašuma izbeigšanu un ja kāds kopīpašnieks pārdod vai citādi atsavina savas domājamās daļas komersantam.

Kā skaidro Rolands Nei­lands, ja kāds no kopīpašniekiem ceļ prasību tiesā par kopīpašuma izbeigšanu, tad atpakaļceļa vairs nav. Ar tiesas spriedumu kopīpašums tiek izbeigts. Te arī parādās briesmas tiem daudzdzīvokļu namu iemītniekiem, kuru dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos, bet ir reģistrēti zemesgrāmatā domājamās daļās.

 

Kopīpašniekus piespiež izvākties

Viens no šādiem gadījumiem bijis Rīgā, Talsu ielā 6. Divos namos ar septiņiem dzīvokļiem, kuri nebija sadalīti atsevišķos īpašumos, viens no kopīpašniekiem pieprasīja tiesā izbeigt kopīpašumu, pārdodot visu ēku izsolē. Izsolē to nopirka firma, kas pēc tam pārdeva to tālāk un arī domājamās daļās. Daži kopīpašnieki bija spiesti izvākties. Viena no kopīpašniecēm bija spiesta ņemt bankā kredītu, lai no firmas atpirktu domājamās daļas un lai paliktu dzīvot mājā, tiesa, nevis vairs savā agrākajā, bet citā mazākā dzīvoklī.

Rolands Neilands teic, ka Talsu ielas namā tā varēja nenotikt, ja Civillikums paredzētu kopīpašuma izbeigšanu, sadalot dzīvokļus atsevišķos īpašumos.

Diemžēl šādu kopīpašuma izbeigšana Civillikumā nav paredzēta.

Pašlaik izbeigšanai paredzēti trīs kopīpašumu izbeigšanas veidi: īpašumu reāla sadale; pārdošana vienam no kopīpašniekiem; pārdošana izsolē. Ceturto iespējamo – pircēja noteikšanu izlozes ceļā tiesu praksē parasti neizmanto.

 

Briesmas māju mantiniekiem

Tāpat kā daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem līdzīgā ķezā var iekulties arī ģimeņu privātmāju īpašnieki, kuru ir divi, trīs vai vairāki un kuri saņēmuši to mantojumā. Ja kāds no mantiniekiem izdomā labprātīgi pārdot sev piederošo domājamo daļu, tad to var nopirkt kāda no pieminētajām firmām, kas pēc tam pieprasa tiesā kop­īpašuma izbeigšanu.

Tā Rīgā, Codes ielā 48, Ingrīda Sūna no mātes bija ieguvusi īpašumā 1/2 ģimenes privātmājas un zemes domājamo daļu, savukārt otra puse uz pusēm piederēja diviem viņas brālēniem. Bet viens no viņiem nebija samaksājis nekustamā īpašuma nodokli. Pašvaldība cēla prasību tiesā, un parādniekam piederošā ēkas domājamā daļa tika pārdota izsolē, kur to nopirka jau pieminētā “Mājokļu aģentūra”, kurā viens no pārstāvjiem ir zemes piespiedu nomas piedzinējs un advokāts ­Normunds Šlitke.

Sūnas kundze savā lietošanā esošo ģimenes privātmājas daļu bija pārbūvējusi un labiekārtojusi, savukārt pārējiem diviem piederošā ēkas daļa bija pārvērtusies par graustu.

Izsolē 1/4 domājamo daļu “Mājokļu aģentūra” nopirka par 5000 eiro.

Firmai iestājoties kopīpašumā, žigli tika pasūtīts visa nekustamā īpašuma novērtējums – 128 000 eiro apmērā… attiecīgi 1/4 ēkas domājamā daļa – 30 750 eiro jeb sešreiz lielāka nekā izsolē samaksātā. Nolūkā izbeigt kopīpašumu pieminētā firma piedāvāja Ingrīdai Sūnai to atpirkt, kaut arī viņa bija vienīgā kopīpašniece, kas līdz šim bija ieguldījusi naudu ēkas uzturēšanā.

 

Ko darīt, lai nezaudētu pajumti?

Jautāts, ko iedzīvotājiem iesākt, lai nepazaudētu savu dzīvokli vai mantoto ģimenes privātmājas daļu, Rolands Neilands iesaka nekavējoties lūgt palīdzību šajās lietās pieredzējušam juristam. Viņaprāt, šādu firmu uzdarbošanos var aizkavēt, daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem prasot ēkas sadalīšanu atsevišķos dzīvokļu īpašumos, tiesa, jau atsevišķā tiesas procesā.

Ģimeņu privātmāju domājamo daļu īpašniekiem ieteicams laikus noskaidrot, vai iespējama reāla īpašuma sadale, kā tas ir, piemēram, pieminētajā Codes ielā 48.

Tiklīdz par domājamo daļu īpašniekiem kļūst pieminētās firmas, kuras prasa tiesā kop­īpašuma izbeigšanu, jau var būt par vēlu kaut ko labot.

Uz jautājumu, kā iedzīvotāji var uzzināt par šiem domājamo daļu pircējiem, Rolands Neilands atbild, ka, pirmkārt, vēršot nekustamā īpašuma nodokļa parādu piedziņu un rīkojot piespiedu izsoles, pārējo domājamo daļu īpašniekiem par to tiek rakstiski paziņots.

Otrkārt, portālā “zemesgramata.lv” ikviens īpašnieks var bez maksas uzzināt par darbībām ar viņam piederošo nekustamo īpašumu. Piesakot īpašuma uzraudzību, īpašnieks var saņemt e-pas­tā paziņojumu, tiklīdz zemesgrāmatā reģistrēšanai iesniegts jebkāds nostiprinājuma lūgums. Šo valsts uzraudzību var izmantot arī daudzstāvu dzīvojamo namu iedzīvotāji, kuru dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos.

 

Ko darīt, lai turpmāk nepieļautu uzpircēju firmu uzdarbošanos?

Rolands Neilands spriež, ka būtu nepieciešami Civillikuma grozījumi, paredzot vēl vienu kopīpašuma izbeigšanas veidu – daudzdzīvokļu namu sadalīšanu dzīvokļu īpašumos. Viens no risinājumiem ģimeņu privātmāju kopīpašniekiem būtu noteikt, ka, īpašumu reāli sadalot, jāņem vērā zemesgrāmatā nostiprinātā zemes un ēkas telpu lietošanas kārtība. Ja reāli sadalīt nevar, tad, viņaprāt, jāierobežo iespēja izbeigt kopīpašumu, pārdodot tos izsolēs.

 

Kopīpašniekiem jāvienojas

Jautāts, vai atsevišķos dzīvokļu īpašumos nesadalīto dzīvojamo namu iedzīvotāji nevar rīkoties paši, lai panāktu viņu dzīvokļu sadali, Rolands Nei­lands atbild, ka tas ir iespējams, vienojoties visiem nama domājamo daļu kopīpašniekiem.

Ja šādu vienošanos izdodas panākt, tad kopīpašnieku pilnvarotajai personai jādodas uz Valsts zemes dienestu, prasot atzinumu un īpašuma domājamo daļu kadastrālo uzmērīšanu, kurai pēc tam seko atsevišķos īpašumos sadalīto dzīvokļu reģistrēšana zemesgrāmatā. Par šo procedūru, protams, jāmaksā, kas daudziem iedzīvotājiem, sevišķi vecāka gadagājuma ar maziem ienākumiem ceļā uz šo sadali diemžēl mēdz būt liels šķērslis.

Otrs iespējamais sadalīšanas ceļš – ar tiesas spriedumu. Diemžēl arī tas ir ļoti sarežģīts, tāpēc šādi tiesas spriedumi ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi.

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 92
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 25
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien ir kategoriski aizliegts steigties! Horoskopi 27.novembrim 1
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 1
8 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Sniegā līdz ceļiem? Jau novembra pēdējā dienā sola biezu sniega segu
2 minūtes
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 31
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 11
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Balstvakcināciju pret Covid-19 Latvijā veikuši aptuveni 60 700 cilvēku
11:17
LE
LETA
Ziņas
Sniegā līdz ceļiem? Jau novembra pēdējā dienā sola biezu sniega segu
11:07
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 1
11:02
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 4
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš” 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 11
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lāčupes kapos notiks atvadīšanās no žurnālista Askolda Rodina 2
1 stunda
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
nopirkt auto, neizejot no mājām? “Tavs Auto TV” skaidro, kādus rīkus labāk izmantot 1
1 stunda
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 13
2 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Rīga – bez atkritumiem? Ko nozīmē galvaspilsētas pievienošanās “Zero Waste City” programmai 7
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 25
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 9
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 92
13 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Politiķu mēģinājumi ietekmēt mediju saturu ir sarkanā līnija 14
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nosaka aizliegumu ceļojumiem uz vairākām Āfrikas dienvidu daļas valstīm 60
15 stundas
VG
Visvaldis Gercāns
Ziņas
Visvaldis Gercāns: Kad Latvijā beigsies dekomunizācija? 43
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā ierobežos satiksmi NATO ārlietu ministru sanāksmes laikā 11
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tam ir reālas, konkrētas sekas.” Rinkēvičš komentē NATO 4. panta iedarbināšanu 28
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 62
1 diena
GP
Gunta Paavola
Ziņas
“Jau testējam 6G. ” Saruna ar Somijas satiksmes ministru Timo Haraku 6
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Papule: savā ziņā veselības ministrs pateica pietiekami atklāti – ārstiem nav vērts vairāk maksāt, jo viņi strādā tāpat 70
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu spiests teikt, ka …” Keris pārmet Pavļutam nevēlēšanos cīnīties par papildus finansējumu mediķu algām 21
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija izbeidz pārbaudi. Vai skolotājai no Bauskas izdevās inficēties ar Covid-19? 46
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kartupeļu plācenīši ar cieto sieru: gatavoti uz pannas 2
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Cilvēki satraukti par 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II veselību: kas noticis ar viņas rokām? 14
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Lūdzu cienīt komponista piemiņu!”: Mārtiņa Brauna ģimene lūdz neizplatīt melus par viņa nāves iemeslu 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no no 27. novembra līdz 3. decembrim: kādas vēlmes piepildīsies? 1
23 stundas