×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
6. oktobris, 2014
Drukāt

Eiropas kino rudens “Splendid Palace” – jauna akcija, pirmizrādes, festivāli, kinozvaigznes

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Decembrī Rīga kļūs par unikāla Eiropas kino notikuma norises vietu. Piedaloties pasaules mēroga kino režisoriem, aktieriem, producentiem, scenāriju autoriem un starptautisko mediju pārstāvjiem, šeit notiks Eiropas kino gada gaidītākais pasākums – 27. Eiropas Kinoakadēmijas (EFA) balvu pasniegšanas ceremonija, kuras laikā tiks sadalītas šī gada Eiropas kino gada balvas 20 nominācijās. Svinīgā ceremonija, kuru tiešraidē no Latvijas Nacionālās operas uz lielā ekrāna 13. decembra vakarā varēs vērot arī kinoteātrī “Splendid Palace”, vienlaikus tiks translēta 40 valstu televīzijās.

EFA, šobrīd nozīmīgākā kino institūcija Eiropā, ir dibināta ar mērķi veicināt Eiropas kino mākslas izplatību un arī kā alternatīva Amerikas Kinoakadēmijas “Oskaram”. Katru otro gadu Eiropas Kinoakadēmija svin savu balvu savā mītnes vietā Berlīnē. Katru nepāra gadu izvēlas kādu citu Eiropas valsti, kur izbraukuma sesijas kārtā svinēt šos svētkus. Pirms dažiem gadiem šis gods bija arī Tallinai, pērn Berlīnē, pirms tam Maltā. Arī šīs norises translēja Latvijas televīzijā. Šogad šīs abas ceremonijas – gan galvenā, kura 13. decembrī notiks operā, gan balvas pasniegšana par mūža ieguldījumu aktrisei vai aktierim, liela mēroga personībai, kura pati izvēlēsies pasniegšanas ceremonijā demonstrējamo filmu, – notiks Rīgā. Par EFA balvu cīnās tādos nozīmīgos festivālos kā Kannās, Berlīnē, Venēcijā, Toronto, Sansebastjanā uzvarējušās filmas. Kinokritiķe un kino “Splendid Palace” kuratore Daira Āboliņa neslēpj: “Mums mazliet reibst galva, jo apzināmies cieņpilno uzdevumu.”

SIA “Rīgas nami” valdes priekšsēdētāja Vineta Verika uzsver: “”Splendid Palace” esam sākuši kino svētku svinēšanu ar lielu joni. Rudenī cilvēki parasti slimo ar gripu, bet šis rudens jāslimo ar kino skatīšanos. Un šoreiz nebūs jābrauc uz Venēciju, Berlīni, Kannām vai citām Eiropas lielpilsētām, labu kino varēs noskatīties – un tas ir jādara! – šeit pat Rīgā kino “Splendid Palace”. Kino nozares cilvēki ierasti gaidīt šo notikumu brauc uz citām pilsētām, toties šoreiz visi kino industrijas profesionāļi, leģendas, zvaigznes būs šeit, varēsim viņus satikt, varbūt pat dabūt autogrāfu, tiks rīkotas meistarklases, kam savu piekrišanu jau devusi, piemēram, kinozvaigzne Līva Ulmane. Patiesībā mēs pat vēl neapjaušam, cik daudz harismātisku personību spers kāju uz kino “Splendid Palace” kāpnēm.”

Eiropas Kinoakadēmijas žūrijā Latviju pārstāv 14 profesionāļi, no kuriem visilgāk darbojas latviešu kino vecmeistars Ivars Seleckis. Šajā godā viņš ir 25 gadus kopš brīža, kad kā vienīgais no Latvijas saņēma Eiropas Kinoakadēmijas balvu par filmu “Šķērsiela”. Nu vairs nav nekāds noslēpums, ka kopā ar montāžisti dzīvesbiedri Maiju Selecku viņš saņems balvu par mūža ieguldījumu Latvijas kino nacionālā kinofestivāla “Lielais Kristaps” noslēguma ceremonijā decembrī. Patlaban kino rāda filmu “Pāri upei, pāri ceļiem”, kurā varam baudīt latviešu kino vecmeistara talantu.

Kā tapa balva

Ivars Seleckis atceras: “Balvu par “Šķērsielu” saņēmu 1990. gadā Glāzgovā, viss notika ļoti vienkārši, zālīte maziņa, trešdaļa no “Splendid Palace”, nekāda pompa salīdzinājumā ar šodienas grandiozitāti.” Vecmeistars bija klāt arī brīdī, kad pēc Kannu kinofestivāla kafejnīcā “Felikss” kino profesionāļi sprieduši, ka arī Eiropas kino vajadzīga sava balva. Bijusi doma to nosaukt par “Feliksu”, taču tas ir vecs bārdains vīrs, ar ko negribētos asociēt Eiropas kino. Tā izlemts, ka Eiropas Kinoakadēmijas balva būs raķetei līdzīga sievietes figūra ar zvaigznēm uz kleitas kā nākotnes simbols. Turklāt sievietes nebūt ne tik bieži izvirzās kino industrijā…

EFA balvai izvirzītas 50 spēlfilmas, un līdzīgi kā “Oskarā” galu galā balvu iegūs viena filma, viens režisors, viens aktieris…

Ivars Seleckis jau noskatījies apmēram 20 no izvirzītajām spēlfilmām. Diemžēl to vidū nav nevienas latviešu filmas, bet ir viens igauņu ražojums, kā arī 2013. gadā Gruzijā uzņemtā filma “Aklās tikšanās” ar Rīgā dzimušā un augušā, tagad Ņujorkas universitātes profesora Borisa Frumina scenāriju.

Par kino virzību Ivars Seleckis teic: “Kino tendences ir vērstas uz īstām lietām, kas ir svarīgas cilvēka dzīvē, attiecībās, bez kaut kādiem izskaistinājumiem. Diemžēl labākie Eiropas kino darbi līdz mums tik bieži nemaz nenonāk.”

Ko no 50 balvai izvirzītajām spēlfilmām Latvijā, Lietuvā un Igaunijā gribētu izrādīt Baltijā lielākā Eiropas filmu izplatītāja “A-ONE films Baltic” direktore Griede Krikščiūnaite? “Mana favorīte ir lēnā, skaistā, filozofiskā, ārkārtīgi labi uzņemtā britu filma “Klusā daba”. Taču Baltijā, varbūt izņemot vienīgi “Splendid Palace”, šādu dziļu, filozofisku kino ir grūti piedāvāt, jo ar to īpaši nopelnīt nevar. Taču būtiskākais ir nevis nauda, bet tas, kādu iespaidu kino atstāj uz skatītāju.”

Eiropas kino biļeteBilete4_TS_8

Savukārt dienu iepriekš – 12. decembrī – kinoteātrī “Splendid Palace” notiks vēl kāds unikāls pasākums – EFA īpašais kino seanss, kas veltīts zvaigznei – kino personībai, kurai šogad tiks piešķirta goda balva par mūža ieguldījumu Eiropas kinomākslā.

“22 spilgtas Eiropas personības, aktieri, režisori, komponisti, kinooperatori gadu gaitā ir saņēmuši Eiropas Kinoakadēmijas balvu par mūža ieguldījumu! Kurš no mūsdienu izcilajiem meistariem par šīs balvas cienīgu tiks atzīts šogad? Intriga vēl ir spēkā… Bet pirmo reizi šāda mēroga starptautisks pasākums ar zvaigznes piedalīšanos notiek Rīgā, “Splendid Palace”, turklāt ikvienam būs iespēja būt par šī unikālā, vēsturiskā notikuma, kas tradicionāli ir publisks, aculiecinieku,” uzsver kinokritiķe Daira Āboliņa, aicinot šoruden visus uz “Splendid Palace”, kas, iesildot gada nogales kino notikumus, saviem skatītājiem sagatavojis interesantu un daudzveidīgu Eiropas filmu programmu, kā arī vairākus pārsteigumus. Viens no tiem – Eiropas kino biļete. Proti: noskatoties trīs Eiropas kinofilmas “Splendid Palace”, ikvienam skatītājam ir iespēja piedalīties loterijā un kļūt par vienu no trim laimīgajiem, kuri 12. decembrī klātienē kinoteātrī “Splendid Palace” varēs apmeklēt EFA īpašo kinoseansu ar goda viesa – Eiropas Kinoakadēmijas balvas par mūža ieguldījumu saņēmēja – piedalīšanos.

Kā teic Vineta Verika, laimīgie, kas būs izlozējuši ielūgumu divām personām, varēs gādāt garu kleitu, smokingu un posties krāšņajam notikumam.

Kinokritiķe Daira Āboliņa aicina apjaust: “Mūsu profesionālajā dzīvē līdzīga mēroga kino elites, kino industrijas un kino kultūras pasākums Rīgā nenotiks. Šis ir unikāls gadījums.”

Tāpat kā veiksmīgai sevis pasniegšanai uz nozīmīgiem pasākumiem tiek darināti krāšņi tērpi, līdzīgi savā ziņā pacenties arī kino “Splendid Palace”, kas šo rudeni sāks ar ļoti modernu tehniku, digitāliem kinoekrāniem, kas dos iespēju rādīt jebkuru filmu vislabākajā kvalitātē abās zālēs. Protams, “Splendid Palace” uzskata par savas pašcieņas lietu saglabāt arī 35 mm projekcijas klasikas filmu demonstrēšanai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+