×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. jūnijs, 2013
Drukāt

Ekostiskā zamiokulka – viegli kopjams krāšņums

zamiokulka2

Man uzdāvināja telpaugu, kas saucas zamiokulka. Kā tā kopjama? Cik liela izaug? Vai šis augs arī zied? Kad to labāk pārstādīt? 
Silvija Raubiška Krustpils novadā

 

Zamijlapu zamiokulkai (Zamioculcas zamiifolia), kas atgādina aizvēsturisku gigantisku papardi, piemīt divas gandrīz nesavienojamas īpašības – ekskluzīvs izskats un bezgala vienkārša kopšana. Savā dzimtenē (tropiskajā Austrumāfrikā, Madagaskarā) tās aug saulainos, akmeņainos tīreļos, augšanas ziņā līdzinoties sukulentiem. Savvaļā šie kallu dzimtas augi veido lielus pudurus, kas augstumā sasniedz vairāk nekā pusotra metra, telpās parasti izaug metru gari. Izcilos augšanas ap­stākļos, piemēram, ziemasdārzos, zamiokulka var arī uzziedēt, taču auga skaistums ir lapās.

Labi jūtas istabas temperatūrā +18…+25 °C robežās, nav vēlama gaisa temperatūras pazemināšanās zem +16 °C. Spēj pieciest sausu gaisu, tomēr pavasarī un vasarā, kad daudz saules un telpās ļoti silts, vēlams apsmidzināt lapas ar siltu, mīkstu ūdeni. Rudenī un ziemā to nedara, tikai šad tad apslauka lapas mitru lupatiņu. Jāuzmanās, lai nedz augsnē, nedz saknēs nebūtu lieka mitruma (īpaši rudens un ziemas tumšajā laikā), jo tas var izraisīt sakņu un lapu kātu puvi. Laista, kad augsnes virskārta krietni izžuvusi, taču speciāli augu iekaltēt gan nevajadzētu. Vislabāk būtu izveidot augam optimālu laistīšanas grafiku, piemēram, ik pēc trim četrām dienām nodrošinot nepieciešamo ūdens daudzumu.

Zamijlapu zamiokulkai patīk augt saulainā vietā, ja vien nav jācepinās tiešos karstos saules staros. Ēnainās telpās šiem augiem veidojas nenoturīgi lapu kāti un sīkas lapas. Vasarā labi jūtas un aug ārā (dārzā, uz lodžijas, balkona vai terases), neprotestējot ne pret mērenu vēju, ne pret lietu.

Augus pavairo ar sakneņu dalīšanu. Vispiemērotākais augsnes sastāvs ir lapu zeme, bagātināts kūdras substrāts, grants un nedaudz trūdzemes. Augsnei jābūt vieglai, ar nedaudz skābu (līdz neit­rālai) reakciju.

Zamijlapu zamiokulkas aug ātri, bet, ja vēlas iegūt bagātīgu lapu puduri, ik gadu pārstāda aizvien lielākā podā. Mēslo no marta līdz oktobrim (katru otro nedēļu) ar sukulentiem paredzētiem mēslojumiem – arī tas stiprina augus un paātrina jaunu dzinumu augšanu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+