×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
16. augusts, 2012
Drukāt

Ekvadora piešķir Esanžam politisko patvērumu

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Ekvadora ceturtdien paziņoja,  ka ir nolēmusi piešķirt politisko patvērumu  interneta vietnes “WikiLeaks” dibinātājam Džuljenam Esanžam, kurš pašlaik atrodas Ekvadoras vēstniecībā Lielbritānijā.

“Ekvadoras valdība, būdama uzticīga tradīcijai aizsargāt tos, kuri meklē patvērumu mūsu diplomātiskajās misijās, ir nolēmusi piešķirt diplomātisko patvērumu Esanža kungam,”  preses konferencē Kito teica Ekvadoras ārlietu ministrs Rikardo Patino.

Lielbritānija nekavējoties paziņoja, ka Ekvadoras lēmums piešķirt politisko patvērumu Esanžam neko nemaina un Esanžs tikšot izdots Zviedrijai.

41 gadu vecais Esanžs no 19.jūnija atrodas Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai, kur viņš tiek turēts aizdomās seksuālos noziegumos. Ierodoties vēstniecībā, viņš lūdza politisko patvērumu Ekvadorā.

Lielbritānijas Ārlietu ministrija (ĀM) paziņoja, ka britu policija ir gatava apcietināt Esanžu, jo viņš pārkāpis atbrīvošanas pret drošības naudu nosacījumus.

Lielbritānijas ĀM arī paziņoja, ka var atcelt Ekvadoras vēstniecības diplomātisko statusu, izmantojot 1987.gadā pieņemtu Likumu par diplomātiskām un konsulārām telpām.

Ekvadoras ārlietu ministrs Rikardo Patino trešdien paziņoja, ka Lielbritānija ir rakstiski draudējusi iebrukt Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai apcietinātu tur esošo Esanžu.

Zviedrija 2010.gada 18.novembrī izdeva starptautisku orderi  Esanža aizturēšanai, lai varētu viņu nopratināt saistībā ar aizdomām, ka viņš Zviedrijā izvarojis kādu sievieti un seksuāli uzmācies citai sievietei. Abas šīs sievietes bija “WikiLeaks” brīvprātīgās līdzstrādnieces.

Lielbritānijas policija 2010.gada 7.decembrī aizturēja  Esanžu, tomēr apcietinājums viņam tika nomainīts pret mazāk stingru drošības līdzekli, un tagad viņam jāievēro stingri noteikumi, ko paredz tiesas lēmums atbrīvot  Esanžu pret drošības naudu un ļaut viņam dzīvot kāda atbalstītāja savrupnamā.

Austrālijā dzimušais datorspeciālists noliedz abu Zviedrijas sieviešu apsūdzības. Viņš atzīst, ka viņu ar šīm sievietēm ir saistījušas seksuālas attiecības, tomēr apgalvo, ka tas noticis ar abpusēju piekrišanu.

Esanžs apgalvo, ka mēģinājumi panākt viņa izdošanu Zviedrijai ir politiski motivēti un to patiesais mērķis esot viņa izdošana  ASV, kur viņš tiktu tiesāts par slepenu dokumentu publiskošanu. “WikiLeaks” izpelnījās starptautisku uzmanību, publiskojot desmitiem tūkstošu slepenu ASV militāro dokumentu par karadarbību Afganistānā un Irākā, kā arī publiskojot vairāk nekā 250 tūkstošus ASV vēstniecību ziņojumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+