×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
11. marts, 2014
Drukāt

EP pastiprinās cīņu pret naudas atmazgāšanu

Foto: © meryll - Fotolia.comFoto: © meryll - Fotolia.com

Lai apgrūtinātu noziedzīgu darījumu slēpšanu un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, uzņēmumu un fondu galīgie īpašnieki būs jānorāda Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu publiskajos uzņēmumu reģistros.

To paredz Eiropas Parlamentā (EP) otrdien pieņemtie priekšlikumi, ar kuriem paredzēts atjaunināt direktīvu par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu, informē EP Informācijas biroja Latvijā pārstāve Marta Rībele.

Saskaņā ar deputātu grozījumiem direktīvā par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu, centrālajiem publiskajiem reģistriem būs jādara zināma informācija par galīgajiem labuma guvējiem. Tas attieksies uz visu veidu juridiskajām struktūrām, cita starpā, uzņēmumiem, fondiem, pārvaldītājsabiedrībām un trastiem.

Uzņēmumu reģistriem dalībvalstīs būs jābūt savstarpēji savienotiem un publiski pieejamiem, “iepriekš ar vienkāršu reģistrāciju tiešsaistē identificējot personu, kas vēlas piekļūt informācijai”, prasa deputāti. Viņi gan arī iekļāva noteikumus ar mērķi aizsargāt datu privātumu, kas nosaka pienākumu publiskajā reģistrā iekļaut tikai minimālos vajadzīgos datus.

Jauno noteikumu projekts prasa dažādām juridiskām struktūrām, cita starpā – bankām, finanšu iestādēm, revidentiem, grāmatvedības uzņēmumiem, nodokļu konsultantiem un nekustamo īpašumu aģentiem, būt piesardzīgākiem attiecībā uz aizdomīgiem darījumiem, ko veic to klienti. Noteikumi attieksies arī uz kazino, bet dalībvalstīm paredzēta iespēja tos piemērot arī citiem azartspēļu pakalpojumu sniedzējiem.

Deputātu ierosinātie noteikumi paredz uz risku izvērtēšanu balstītu pieeju, kas ļautu dalībvalstīm labāk noteikt, izprast un mazināt naudas atmazgāšanas un teroristu finansēšanas riskus.

EP pieņēma grozījumus arī līdzekļu pārvietošanas regulā, lai uzlabotu maksātāju un maksājumu saņēmēju un viņu aktīvu izsekojamību.

Noteikumi par “politiski ietekmējamām personām” – cilvēkiem ar paaugstinātu korupcijas risku saistībā ar to ieņemamajiem politiskajiem amatiem – tiks attiecināti arī uz “politiski ietekmējamām iekšzemes personām”. Tās ir personas, kuras ieņem vai ir ieņēmušas svarīgus valsts amatus attiecīgajā dalībvalstī, piemēram, valsts vadītāji, valdības locekļi, augstākās tiesas tiesneši un parlamentu deputāti.

Šādām personām, ja tās būs iesaistītas augsta riska darījumos, deputāti rosina piemērot papildus pasākumus, piemēram, lai noteiktu iesaistīto līdzekļu izcelsmi.

EP normatīvos aktus otrdien atbalstīja pirmajā lasījumā. Nākamajam Parlamenta sastāvam, ko ievēlēs maijā, par galīgo redakciju būs vēl jāvienojas ar dalībvalstīm. Jaunie deputāti varēs arī pieņemt lēmumu sākt tiesību akta izstrādi no sākuma.

Likumprojektu direktīvai pret naudas atmazgāšanu pieņēma ar 643 balsīm par, 30 pret un 12 atturoties, savukārt regulas projektu par līdzekļu pārvietošanu apstiprināja ar 627 balsīm par, 33 pret un 18 atturoties.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+