×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. maijs, 2017
Drukāt

Krievijas žurnālisti pārcēlušies uz Rīgu (19)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Pirmais, kas šeit iekrīt acīs: divriteņi. Tie sarindoti plašā dzīvokļa priekšnamā, no kura paveras skats uz vairākām istabām. Apkārt valda lietišķa gaisotne, klaudz datoru klaviatūras, no vienas istabas atskan skaļas balsis. Cik noprotams, tur patlaban notiek redakcijas sapulce.

Es atrodos Rīgā, ēkā netālu no Valdemāra un Lāčplēša ielas krustojuma, interneta medija “meduza.io” redakcijā. Plāksnīte pie mājas vēsta, ka savulaik šeit dzīvojis šahists Mihails Tāls. Tieši divpadsmitos dienā man norunāta tikšanās ar vienu no redaktoriem – Pāvelu Borisovu. Pēc mirkļa priekšnams piepildās ar gados jauniem, vitāliem cilvēkiem, kuri steigšus izklīst, nozūdot kabinetos. Ģērbušies ikdienišķajā “casual” stilā – džinsos, teniskreklos, džemperos un krosenēs, tie vairāk atgādina datoru “frīkus” nekā nopietnus žurnālistus. Tomēr ārējais izskats ir mānīgs. Šajā visai neformālajā gaisotnē top savā ziņā populārākais, lielākais medijs, kas darbojas Latvijas teritorijā, lai gan tā auditorija pārsvarā ir ārpus mūsu valsts. “Meduza.io” mēnesī vidēji apmeklē aptuveni pieci miljoni interneta lietotāju no visas pasaules.

Viss sākās 2014. gada martā, kad no darba Maskavā tika atbrīvota “lenta.ru” ilggadējā galvenā redaktore Gaļina Timčenko. Iemesls – portālā publicētā intervija ar vienu no ukraiņu nacionālistu organizācijas “Labējais sektors” līderiem Andreju Tarasenko. Protestējot pret šādu medija īpašnieka Aleksandra Mamuta rīcību, kopā ar Timčenko darbu atstāja vēl vairāki desmiti žurnālistu. Kādreizējie “lenta.ru” darbinieki 2014. gada nogalē izveidoja “meduza.io”, par savu bāzes vietu izvēloties Rīgu. Nepilnu triju gadu laikā jaunais medijs iekarojis redzamu vietu Krievijas tirgū, tapusi arī angļu valodas versija.

Krievijā ir vēl vairāki neatkarīgi, opozicionāri, objektīvi mediji – kaut vai radio “Eho Moskvi”, interneta vietne “snob.ru”, televīzijas kanāli “Doždj” (internetā – “tvrain.ru”) un RBK (rbc.ru). Tomēr “meduza.io” izceļas ar neparastu, lakonisku eleganci, kas ir retums reklāmu izraibinātajā interneta vietņu dizainā. Tāpat “meduza.io” ir vēl viens apliecinājums nu jau banālajai patiesībai, ka internets ir pārmainījis pasauli. Ar šo mediju, kuru ikdienā veido vien daži desmiti cilvēku, spiesti rēķināties gan pie varas esošie Krievijas politiķi, gan valsts varas kontrolētie mediji. Nesenā diskusijā televīzijas kanālā RTR pat izskanēja apgalvojumi, ka “meduza.io” bezmaz bijusi galvenā neseno pret korupciju vērsto protestu iedvesmotāja.

Pāvels Borisovs ir sportisks jauneklis. Draudzīgs un komunikabls, aizrautīgi stāsta par sevi un savu darbu. Manas simpātijas pret Pāvelu vēl vairāk pieaug, kad pēc jautājuma par tālāko notikumu attīstību Krievijā viņš atbild: “Esmu žurnālists, nevis politologs, tāpēc varu pastāstīt par to, kas ir, nevis par to, kas būs.” Laikmetā, kad televīziju un internetu piepildījuši neskaitāmi visgudri “eksperti”, vienmēr un visur gatavi runāt par jebkuru tematu, tā tiešām ir vieda atbilde.

Jau pēc intervijas apķēros, ka esmu aizmirsis pavaicāt Pāvelam kaut ko par viņu pašu – kad dzimis, kur mācījies utt. Sākumā gribēju rakstīt e-pastu, bet tas nebija vajadzīgs. Pietika ielūkoties viņa kontos interneta vietnēs “Facebook”, “Twitter”, “Instagram” un “Linkedin”, lai dažās minūtēs iegūtu milzum daudz informācijas – kādās Taizemes pludmalēs viņš pabijis, kas ir viņa draugi un paziņas, uzzināt to, ka Pāvelam patīk kaķi, Grīziņkalns un skeitbords. Patiesībā izlūkdienestiem vairs nav īpaši jāseko cilvēkam, mēs paši par sevi visu pastāstām.

Un tā, iepazīstieties – “meduza.io” redaktors Pāvels Borisovs, dzimis 1986. gadā, maskavietis, pabeidzis Londonas “Tech Music School”. Strādājis vairākos Krievijas interneta medijos, to skaitā “lenta.ru” un “kommersant.ru”. Interesējas par moderno mākslu un mūziku, spēlē ģitāru, patīk ceļot un fotografēt. Rīgā dzīvo kopš 2014. gada oktobra.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. KO TUR PAR KRIEVU ŽURNĀLISTIEM – BET LORENCS BEIDZOT SĀCIS RUNĀT PAR MILZĪGI UZBLĪDUŠO DEPUTĀTU SKAITU, KAS IR NOSPIEDOŠS. VAI TIEŠĀM ŠO JAUTĀJUMU NEPACELS VEĻEŠĀNU ROGRAMMU LĪMNĪ? KURŠ BŪS PIRMAIS?

 2. Господа цензоры! Вам не надоело?! Ладно, продолжим завтра.

 3. Tam ar ķeburiem skriblējošam vajadzētu iedzert cukurūdeni un beigt vamslāt!

  • Заткнись уже, хорёк вонючий, падаль. Прекрати воровать чужие ники, сука поганая!
   Повторно. Господа модераторы мне не лень и повторить!
   1

 4. Lai dzīvo krievu nacisms !

  • Заткнись уже, хорёк вонючий, падаль. Прекрати воровать чужие ники, сука поганая!
   Повторно. Господа модераторы мне не лень и повторить!
   2

 5. Откровенно говоря, надоели все эти либерасты хуже горькой редьки! Вот лично я на их сайте не был ни разу, и как то не хочется даже. Господин Лоренс, заслёбывается от своих восторгов, но вот самого главного не сказал. Всё это «великолепие» содежится на деньги г.Ходорковского, и когда ему это надоест, весь это «праздник» закончится очень быстро.
  2

 6. Откровенно говоря, надоели все эти либерасты хуже горькой редьки! Вот лично я на их сайте не был ни разу, и как то не хочется даже. Господин Лоренс, заслёбывается от своих восторгов, но вот самого главного не сказал. Всё это «великолепие» содежится на деньги г.Ходорковского, и когда ему это надоест, весь это «праздник» закончится очень быстро.

 7. arī šeit ir portāli, kuri baidās no vietējo pie siles esošo bāleliņu visatļautības, un strādā no citām valstīm. pietiek.. un sportacentrs… par pirmo komentāri lieki, otrais operē no ārzemēm, lai pārkāptu azartspēļu reklamēšanas aizliegumu. turklāt, ļoti labi zināms, kam tas pieder (un piederēja), tikai neviens neko nedara. jo rokas par īsām

 8. Prieks par normāliem krieviem

 9. Cik pie jums te Latvijā ir jauki – tīrs, kārtīgs, cilvēki pieklājīgi, var saprasties krievu valodā! Mēs mācīsimies latviski (varbūt – to atklāti nesaka), skat, bērniem jau meklējam latviešu skolu. Jūtamies labāk nekā mājās Krievijā. Diemžēl daudziem latviešiem šādi cildinājumi ir kā medusmaize. …bet kāds ir patiesais uzdevums šādiem un līdzīgiem Krievijas pilsoņiem, kuri ir izslāpuši pēc vārda brīvības un it kā pēc Eiropas tipa demogrāfijas? Ka tik ne vērot un ziņot Kremlim, kas Latvijā notiek un stiprināt krievu pasauli ārpus Krievijas!

 10. Latvija TURPINA būt iebraucamsēta ar plaši atvērtām durvīm…. Ar KO šis žurnālists te ir saistīts??? Rīga tiešām TURPINA KRIEVISKOTIES UZ PILNU KLAPI! Cik ILGI TAS TURPINĀIES, KUNGI??? KUR ROBEŽA???

 11. par Jura Lorenca muldēšanu Atbildēt

  šis raksts ir muldēšana un ūdens liešana uz “ruskij kir” dzirnavām. Vārdu sakot, šis raksts ir idiotisms! Vai rakstītājs ir painteresējies par šis medūzas priekšnieces saistību ar aināru dimantu? vai rakstītājs ir painteresējies par medūzai plānoto lomu , ja amatā paliktu ainārs dimants? … kas ir šī “medūza”? krievijas kārtējais aģentu kantoris?

 12. dzīvojam vienā krievijas nomales guberņā..

 13. Labāk jau nu būtu turpinājis dzīvot kaut kur citur. Mums nu galīgi nav krievu deficīts.

 14. Rīga turpina krieviskoties Atbildēt

  Pateicoties Dombrovskim, Lembergam un citiem rusofīliem ākstiem, krievi uzskata krieviski runājošo Latviju ka Krievijas federācijas pagarinājumu.

 15. Patīkami lasīt par adekvātiem krieviem. Kaut vairāk tādu būtu starp tiem, kas dzīvo Latvijā.

  • Да они москвичи наверно. Поэтому и нормальные.

   • Заткнись уже, хорёк вонючий, падаль. Прекрати воровать чужие ники, сука поганая!
    Повторно. Господа модераторы мне не лень и повторить!
    3

Draugiem Facebook Twitter Google+