×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
30. septembris, 2015
Drukāt

Finanšu ministrs iesniedz Saeimā nākamā gada valsts budžetu (Foto, video)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Finanšu ministrs Jānis Reirs (V) iesniedza Saeimā nākamā gada valsts budžetu, uzsverot, ka tas ir izstrādāts atbildīgi, ievērojot ģeopolitisko un iekšpolitisko situāciju.

Reirs, nododot budžeta portfeli Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (VL-TB/LNKK), pauda, ka nākamā gada budžets vērsts uz drošības stiprināšanu un lielāks budžeta pieaugums ir aizsardzībai un iekšlietām. Valdība arī spējusi nodrošināt pārējo jomu budžeta pieaugumu. Viņš aicināja deputātus atbildīgi izvērtēt nākamā gada budžeta projektu.

Mūrniece, saņemot portfeli, teica, ka tas ir smagāks nekā pērn. Viņa arī pauda gandarījumu par to, ka valsts drošība un aizsardzība ir budžeta prioritātes.
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis (V) slavēja valdību par ļoti labi padarītu darbu.

Reirs nodeva Mūrniecei arī zibatmiņu ar nākamā gada budžeta projektu elektroniskā formā. Viņš skaidroja, ka zibatmiņa ievietota kastītē ar Mildas tēlu no monētas, un piebilda, ka Latvija jau otro gadu ir eirozonā, kas pasargā mūs no krīzēm pašreizējā ekonomiskajā situācijā.

Savukārt Šadurskis norādīja, ka šogad nav vēlēšanu gads kā pērn, līdz ar to deputātiem būs vairāk laika budžeta izskatīšanai.


Budžeta portfeļa nešana no FM uz Saeimu ir tradīcija, kas sākās 1997.gadā. Šogad budžeta portfeli nesa jau 18.reizi. Pavisam šajā tradīcijā ir piedalījušies
astoņi finanšu ministri, Reirs ir devītais. Budžeta portfelim šogad piestiprināta jauna plāksnīte, lai uz tās tradicionāli varētu iegravēt finanšu ministra vārdu.

FM speciālisti aprēķinājuši, ka kopš tradīcijas sākšanas kopējais portfeļa saturs sasniedzis gandrīz 100 miljardus eiro – portfelī uz Saeimu aiznesti budžeta projekti, kuru kopvērtība ir gandrīz 100 miljardi eiro.

Kā ziņots, valdība ceturtdien atbalstīja 2016.gada valsts budžeta likumprojektu, kas paredz, ka nākamgad ieņēmumi varētu augt līdz 7,37 miljardiem eiro, bet izdevumi – līdz 7,65 miljardiem eiro. Salīdzinājumā ar 2015.gada plānu likumprojektā paredzēts ieņēmumu palielinājums 114,2 miljonu eiro apmērā un izdevumu palielinājums 183,2 miljonu eiro apmērā.

Iekšzemes kopprodukta (IKP) prognoze 2016.gadam ir noteikta 26,13 miljardu eiro apmērā. Pieļaujamais vispārējās valdības budžeta deficīts noteikts 1% apmērā no IKP.

2016.gadā Latvijas IKP augs par 3%, bet 2017.gadā un 2018.gadā – par 3,6%, prognozēts ceturtdien valdībā atbalstītajā Latvijas vispārējās valdības budžeta plāna projektā 2016.gadam.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) pēc budžeta projekta atbalstīšanas valdībā prognozēja, ka budžeta likumprojekta virzībai Saeimā nevajadzētu noritēt problemātiski.

Saeimā tiks iesniegti arī ar budžetu saistīti 24 pavadošie likumprojekti. Nākamgad paredzētas vairākas izmaiņas nodokļu jomā, piemēram, solidaritātes nodokļa ieviešana labi atalgotajiem darbiniekiem, izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa režīma piemērošanā, pretēji iepriekš plānotajām netiks samazināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tiks palielināts neapliekamais minimums, kas tiks diferencēts, pieaugs akcīzes nodoklis alkoholam, naftas produktiem, elektroniskajām cigaretēm un smēķējamai tabakai, tāpat plānots palielināt azartspēļu nodokļu un nodevu apmēru.

Saeima varētu novembra beigās galīgajā lasījumā izskatīt budžeta projektu un saistītās likuma izmaiņas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+