Dabā
Zaļā dzīvošana

Fotostāsts: Romantika dabā – stirnām pa pēdām0

Kad kāds divkājis pienāk par tuvu.

Bija februāra vidus. Vēl pūta dzestrs austrumu vējš un gaisa temperatūra turējās zem nulles. Dienā mīnus pieci, naktī līdz – 10-15 grādiem. Zeme sasalusi. Par laimi stirnām sniega nebija. Tā ir liela veiksme pārnadžiem, jo pērno zāli un ziemāju asnus nav jākārpa ārā no sniega. Nav jāguļ kupenās – var izvēlēties migu pa ziemu sairušo siena ruļļu aizvēja vai gulēt kūlā, kas droši pasargās no aukstuma.

Kopš rudens stirnas dzīvoja bariņā. Kamēr vienas meklē ēdamo, citas vēro apkārtni un brīdina pārējās, ja kaut kas aizdomīgs vai pat bīstams notiek. Barā ir ērtāk meklēt pārtiku, sirot pa laukiem un dārziem, drošāk laisties snaudā pusdienas saulītē, kas pat janvārī jau kaut nedaudz, bet silda. Īpaši labi ir gulēt kādā grāvī vai aizvējā. Dienā stirnas tā arī dara.

Februārī āžiem pūkainie radziņi jau ir ausu augstumā. Diendusas laikā viņi izskatās kā tādi citplanētieši – iegūlušies rapšu rugājos, nolaiduši ausis horizontāli. Tikai “antenas” rēgojas virs nopļauto stiebru galiem un melnais deguns osta gaisu. Stirnas mierīgi guļ un neceļas, pat, ja redz cilvēku 30 metru attālumā. Februārī visiem āžiem ragi ir gandrīz vienāda. Taču arī ziemas biezajā kažokā un ar maziem pūku radziņiem var atšķirt jaunos no vecajiem āžiem. Īstais seniors nemaz uz lielā lauka nerādījās un bara dzīvē nepiedalījās. Viņš tā arī turējās krūmājā. Novērot viņu nav izdevies. Jācer, ka vasaras sākuma trakums viņu izdzīs no slēpņa.

Bet tikmēr, stirnas jau dalās pārīšos. Bariņi izjūk. Katras divas stirnas izvēlas atsevišķu vietu. Ir vērojams likumsakarības un var atpazīt konkrētos eksemplārus, kas redzēti vienā un tajā pašā vietā pērn un šogad. Stirnas ir kā jauki kaimiņi. Tu zini, kā viņas izskatās, kur dzīvo, kurā laikā pārnāk mājās. Bieži vērojot viņas arī pats kaut nedaudz pieskaries, kaut ar vienu pleciņu pieslienies dabai, no kuras pilsētnieki mūsdienās ir aizgājusi tik tālu. Tā ir kā sen aizmirstā māju sajūta, kā atgriešanas bērnībā, kā viendienīšu deja saules staros virs takas un kā klusums naksnīgajā mežā. Ir tikai jāmāk redzēt un just!

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Dabas muzejā atklās garšaugu un netradicionālo dārzeņu izstādi
17 stundas
LE
LETA
Dabā
Gaisa temperatūra Vidzemē sasniegusi nulles atzīmi. Cik silts būs šodien?
17 stundas
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien naktī līdz pat -1 grādam
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Sociālās mājas būvniekus Bolderājā pārsteidz uzietā padomju armijas munīcijas noliktava
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
4 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Naktī Purvciema iedzīvotājs sēž uz vakts un pieķer riepu dūrēju 1
2 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Koalīcijā runāšana caur puķēm tāpat neko nedod
6 stundas