Eiropa

Francijas pilsētā Amjēnā izceļas nekārtības 16

Foto-LETA/AFP

Francijas ziemeļu pilsētas Amjēnas graustu rajonā izcēlušās nekārtības, radot bažas par nemieru palielināšanos valstī, pasliktinoties prognozēm par Francijas nabadzīgāko iedzīvotāju slāņu ekonomisko situāciju.

 

Sadursmēs iesaistījās ap simts vietējo jauniešu un 150 policistu. Nekārtībās ievainoti 16 policijas darbinieki, uguns sabojājusi pamatskolas ēku, bet vietējo sporta centru nemiernieku izraisītās liesmas ir pilnībā nopostījušas. Policija lietoja asaru gāzi un gumijas lodes, kā arī piesaistīja helikopteru nekārtību izraisītāju izklīdināšanai, bet nekārtību cēlēji izmantoja skrotis un petardes.

Amjēnas, kas pazīstama ar savu universitāti un 13. gadsimta gotisko katedrāli, mērs Žils Demaijī norādīja, ka nekārtības rada pieaugošais sociālais saspīlējums, ko vairo finansējuma trūkums.

Iepriekšējā vakarā mazāka apmēra nekārtības pilsētā izraisīja kāda vīrieša aizturēšana par bīstamu braukšanu. Vīrieša aizturēšana vietējā sabiedrībā tika uztverta kā nejūtīgs policijas žests, jo tā notika laikā, kad daudzi apkaimes iedzīvotāji apmeklēja kāda motocikla avārijā bojāgājuša 20 gadus veca vietējā jaunieša izvadīšanas ceremoniju.

Vakar apritēja simts dienas, kopš Francijas prezidenta amatā ievēlēts Sociālistu partijas pārstāvis Fransuā Olands. Viņa partijas biedrs Demaijī atzina, ka mēnešiem ilgi ir lūdzis piešķirt līdzekļus Amjēnas graustu rajonos valdošo problēmu mazināšanai, jo saspīlējums šajā sabiedrības daļā arvien pieaug. Olanda valdība Amjēnas ziemeļu rajonu ir iekļāvusi “prioritārās drošības zonu” sarakstā. Šajā sarakstā ir 15 apgabali visā valstī, kur no septembra tiks pastiprināta policijas patrulēšana, bet nav izstrādāta shēma, kā mazināt bezdarbu un ienākumu kritumu sabiedrības nabadzīgākajos slāņos.

Olands vakar solīja “atbilstoši reaģēt” uz Amjēnā notikušo, paziņojot, ka “valsts mobilizēs visus līdzekļus cīņā pret šādiem vardarbības aktiem”. “Drošība mums ir ne vien prioritāte, bet arī pienākums,” viņš piebilda.

 

LA.lv