×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
9. marts, 2015
Drukāt

Gada deflācija februārī – 0,1%; viskrasāk sarukušas degvielas cenas

LETALETA

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada februārī, salīdzinot ar pagājušā gada februāri, samazinājās par 0,1%. Precēm cenas saruka par 1%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,4%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Pārtikas cenu vidējais līmenis šogad februārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, samazinājās par 2,3%. To būtiski ietekmēja piena un tā produktu cenu kritums par 8,4%. Cenu kritums novērots arī dārzeņiem un kartupeļiem, gaļai un gaļas izstrādājumiem, cukuram, eļļai un taukvielām, augļiem. Savukārt cenas palielinājās maltai kafijai, saldumiem un medum, zivīm un zivju izstrādājumiem.

Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 9,5%. Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis samazinājās par 3,1%. Lētāks kļuva alus, vīns un stiprie alkoholiskie dzērieni.

Gada laikā vidējais cenu līmenis ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem pieauga par 5,6%. Dārgāka kļuva elektroenerģija, ūdens piegāde, kanalizācijas pakalpojumi, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, savukārt lētāka kļuva siltumenerģija un gāze.

Transporta grupā cenas samazinājās par 6,3%, ko būtiski ietekmēja cenu kritums degvielai par 17,3%. Cenas samazinājās arī automašīnu rezerves daļām un piederumiem. Savukārt cenu kāpums tika novērots pasažieru sauszemes un sliežu transporta pakalpojumiem.

Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri, pieauga par 3,3%. Kafejnīcās un restorānos cenas palielinājās par 3,5%, ēdnīcās – par 3,1%, izmitināšanas pakalpojumiem – par 1,9%.

Personīgās aprūpes preču cenas palielinājās vidēji par 4,1%. Gada laikā cenas pieauga arī frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, finanšu pakalpojumiem. Lētāki kļuva apdrošināšanas pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, slimnīcu pakalpojumiem, apaviem. Savukārt sadārdzinājums – kultūras pakalpojumiem, īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm.

Savukārt šā gada februārī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas palielinājās par 0,3%. Precēm cenas palielinājās par 0,1%, bet pakalpojumiem – par 0,7%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām februārī bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, kā arī cenu kritumam apģērbiem un apaviem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas cenas palielinājās par 0,7%. Būtisks cenu kāpums sezonālo faktoru ietekmē tika novērots dārzeņiem par 14,6%, galvenokārt gurķiem un tomātiem. Dārgāka kļuva maize un graudaugu izstrādājumi, gaļa un gaļas izstrādājumi, eļļa un taukvielas, augļi. Cenas samazinājās pienam un piena produktiem, maltai kafijai, sieram, cukuram.

Sezonas atlaižu un izpārdošanu ietekmē apaviem cenas samazinājās par 4,9%, apģērbiem – par 1,6%.

Samazinoties dabasgāzes tirdzniecības cenai, februārī siltumenerģija kļuva lētāka vidēji par 1,6%. Cenas samazinājās materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam.

Transporta grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 3%, ko ietekmēja sabiedriskā transporta tarifu maiņa pasažieru sauszemes un sliežu transporta pakalpojumiem Rīgā, kas stājās spēkā ar 1. februāri. Degvielas cenas palielinājās par 2,9%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums tika novērots medikamentiem, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Cenas pazeminājās īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, alum.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,5%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+