Uncategorized

Gada laikā vidējā mēnešalga pieaug par 4,7% – līdz 503 latiem 16

Foto: LETA

Vidējā darba samaksa pirms nodokļu nomaksas 2013.gada 2.ceturksnī bijusi 503 lati, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie jaunākie dati.

 

Bruto darba samaksa salīdzinājumā ar 2012. gada 2.ceturksni pieaugusi par 4,7%. Pērn šajā laika posmā tā bija 481 lats.

Salīdzinot ar šā gada 1.ceturksni, bruto darba samaksa valstī pieauga par 3,8% no 485 līdz 503 latiem.

Sabiedriskajā sektorā kāpums bija 6,0%, privātajā – 2,6%, bet vispārējās valdības sektorā – 4,5%.

Privātajā sektorā bruto darba samaksa šā gada 2.ceturksnī salīdzinājumā ar pērnā gada 2.ceturksni pieauga straujāk nekā sabiedriskajā – par 5,3% (no 459 līdz 483 latiem).

Sabiedriskajā sektorā kāpums bija 3,9% (no 520 līdz 540 latiem), no tā vispārējās valdības sektorā – 5,2% (no 466 līdz 491 latam). Vispārējās valdības sektors ietver valsts un pašvaldību iestādes, sociālās apdrošināšanas fondu, valsts un pašvaldību kontrolētos un finansētos komersantus.

Darbinieku skaitā ietverot arī algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos iesaistītos bezdarbniekus, mēneša vidējā bruto darba samaksa šā gada 2.ceturksnī bija 500 lati. Pēc Nodarbinātības valsts aģentūras datiem, 2.ceturksnī minētajos darbos piedalījās vidēji 8800 bezdarbnieku.

Savukārt mēneša vidējā neto darba samaksa šī gada 2.ceturksnī bija 361 lats. Gada laikā, samazinoties inflācijai, tās reālais pieaugums sasniedza 5,2%, kas pirmo reizi pēdējo divu gadu laikā pārsniedza nominālās neto darba samaksas pieaugumu (5,1%).

CSP norāda, ka šī gada 2.ceturksnī, salīdzinot ar 2012.gada 2.ceturksni, darba samaksa pieaugusi visās nozarēs, izņemot transportu un uzglabāšanu, kur vērojams kritums par 0,8%. Visstraujāk darba samaksa pieauga ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 15,5%. Šajās nozarēs, salīdzinot ar pērnā gada 2.ceturksni, samazinājās darbinieku skaits, bet atalgojuma fonds pieauga.

Lielākas atalgojuma pārmaiņas bija vērojamas arī valsts pārvaldē – par 8,8%, būvniecībā – par 8,6%, finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē – par 8%.

Citu pakalpojumu nozarē, kā sabiedrisko un citu organizāciju darbība, datoru, individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remonts, mazgāšana un ķīmiskā tīrīšana, frizieru, skaistumkopšanas, apbedīšanas un citi pakalpojumi, darba samaksa augusi par 7,4%. Informācijas un komunikācijas pakalpojumos pieaugums bijis 7,2%.

Valsts pārvaldē, finanšu un apdrošināšanas, kā arī informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozarē atalgojums audzis straujāk gan regulārās darba samaksas, gan neregulāro prēmiju un piemaksu pieauguma dēļ. Neregulārajās piemaksās tiek ietverta arī kompensācija par neizmantoto ikgadējo atvaļinājumu, atvaļinājuma pabalsts.

Saskaņā ar CSP datiem vislielākā mēneša bruto darba samaksa ir finanšu un apdrošināšanas darbību jomā, kur tā 2013.gada 2.ceturksnī ir bijusi 1098 lati. Tai seko informācijas un komunikācijas pakalpojumu joma ar 814 latiem bruto samaksu mēnesī un elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana, kur bruto darba samaksa mēnesī bijusi 720 lati.

Vismazākā mēneša bruto samaksa bijusi izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu jomā, kur tā sasniegusi 325 latus. 

LA.lv