×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
4. decembris, 2013
Drukāt

“Gaismas pilī” plānoto aktivitāšu norisi varētu kavēt mēbeļu iepirkums

Foto - LetaFoto - Leta

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) būvuzraudzības kompānijas ''Hill International'' viceprezidents, konsultants Pīters Sokets un kultūras ministre Dace Melbārde piedalās LNB būvniecībai veltītajā preses konferencē, kurā sabiedrība par atklātību "Delna" informē par galvenajiem secinājumiem, kas radušies, sekojot līdzi LNB projekta realizācijai, sagatavojot kārtējo ceturkšņa ziņojumu.

“Gaismas pilī” plānotās aktivitātes un pārvākšanos uz jauno ēku varētu kavēt tas, ka nav laicīgi sākta mēbeļu iepirkšana, preses konferencē par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas būvniecības procesu un nodošanu ekspluatācijā sacīja sabiedrības par atklātību “Delna” jurists Jānis Geks.

Iepirkumu uzraudzības birojā ir iesniegtas sūdzības par mēbeļu iepirkuma konkursu, tāpēc bibliotēkā nevar notikt plānotie pasākumi un pārvākšanās, jo mēbeles ir nepieciešamas arī grāmatu izvietošanai.

“Delna” uzskata, ka Kultūras ministrijai (KM) vajadzēja paredzēt šādu iznākumu un rēķināties, tāpēc ministrijai tika izteikts aicinājums uzlabot projekta iepirkumu vadību.

LNB projekta īstenošanas darba grupas eksperts Jānis Dripe komentēja, ka sūdzības ir izskatītas un ir bijušas formālas. Viņš teica, ka šo piektdien slēgs līgumu, jo uzvarējusi ir latviešu kompānija. “Aizkavēšanās varētu būt minimāla,” piebilda Dripe.

LNB direktors Andris Vilks stāstīja, ka pārvākšanās uz jaunajām LNB telpām notiks pakāpeniski. Pašlaik notiekot grāmatu dezinfekcija un labošana – gatavošanās darbi, lai pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā uzreiz būtu iespējams sākt pārcelšanos. Vilks stāstīja, ka bibliotēka uz jaunajām telpām pārcelsies septiņu mēnešu laikā. Arī lasītavas bibliotēkā atvērs pakāpeniski no 1.aprīļa līdz augusta beigām.

Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde uzsvēra, ka drošības dēļ “Gaismas pilī” pasākumi netiks rīkoti līdz ēkas nodošanai ekspluatācijā. Pirmais pasākums “Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde”, kurā grāmatas no LNB iepriekšējās ēkas tiks nodotas no rokas rokā uz jauno LNB ēku, plānots jau nākamā gada 18.janvārī. Melbārde komentēja, ka pasākumu pielāgos LNB ēkas nodošanas stadijai.

Kultūras ministrijas LNB projekta īstenošanas darba grupas pārstāvji norādīja, ka nobīdes termiņos var radīt pārbaudes, ko šobrīd veic atbildīgās institūcijas. “Ēkas un cilvēku drošība ir primāra, tāpēc rūpīgi tiks ievērotas visas procedūras, kuru gaitā iespējamas nelielas nobīdes termiņos. Nekāda sasteigtība darba procesā nav pieļaujama,” pauda ministre.

Būvuzrauga “Hill International” pārstāvis Pīters Sokets iepazīstināja ar būvuzraudzības gaitu un daļu no būvniecības laikā veiktajiem drošības testiem. Ēkai veikti vēja un sniega slodzes testi uz konstrukcijām. Tie ietvēra slodžu datorsimulāciju un arī faktisko modelēšanu. Sokets pauda, ka, ņemot vērā ēkas dizainu, tas bijis īpaši svarīgi. Veikta arī uguns un dūmu izplatīšanās modelēšana, testēti iekšējie inženiertīkli, arī būvlaukumā notikusi kvalitātes kontrole, pārbaudot būvniecības materiālus un padarīto.

Sokets piebilda, ka, pabeidzot būvdarbus 20. decembrī, ēkā vēl paliks daži defekti, kurus pēc tam labos, iekārtojot telpas. Viņš teica, ka tas ir neizbēgami, jo 40 000 kvadrātmetru lielā platībā vēl varētu atrasties kāda švīka uz sienām vai citi pielabojami defekti, bet tie būšot neievērojami un neapdraudēs drošību ēkā.

“Delnas” jurists Geks norādīja, ka salīdzinoši dārgā “Hill International” būvuzraudzība LNB projektā ir atmaksājusies, jo neatkarīgais būvuzraugs rūpīgi sekojis līdzi būvniecības procesam, tādējādi sekmējot būvniecības kvalitāti. Viņš norādīja, ka LNB ēkas būvniecības uzraudzība var kalpot kā piemērs citiem.

Geks par “Delnas” sadarbību ar Kultūras ministriju stāstīja, ka ministrija nav aktīvi aicinājusi organizāciju iesaistīties KM darbībā, kas attiecas uz LNB projekta iepirkumu plānošanu un organizēšanu. “Delna” kā nepietiekamu vērtēja arī KM komunikāciju ar sabiedrību, informējot sabiedrību par LNB būvniecības aktualitātēm.

Pilnsabiedrības “Nacionālā būvkompāniju apvienība” valdes priekšsēdētājs Māris Saukāns apstiprināja, ka nav nekādu šaubu par objekta kvalitāti. Saukāns teica, ka šis projekts procesa vadības un caurskatāmības ziņā varētu būt paraugs Latvijas būvniecībā.

Jau ziņots, ka LNB ēkas būvniecība tika sākta 2008. gada jūnijā. Tās būvdarbus veic “Nacionālā būvkompāniju apvienība”, ko veido trīs lielākie Latvijas būvuzņēmēji – SIA “Re&Re”, AS “RBSSKALS” un SIA “Skonto būve”. Saskaņā ar līgumu, ko valsts ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008. gada 15. maijā, bibliotēkas būvniecība izmaksās 114,6 miljonus latu.

Ēkas būvdarbi pabeidzami līdz 2014. gada beigām, garantijas saistības un norēķini LNB projekta īstenošanai veicami ne vēlāk kā līdz 2016. gada beigām.

Lai “Gaismas pils” projekts būtu pabeigts, nepieciešama LNB ēkas būvdarbu pabeigšana un nodošana ekspluatācijā, LNB infrastruktūras pirmās kārtas objektu būvdarbu pabeigšana un nodošana ekspluatācijā, LNB aprīkošana ar mēbelēm un iekārtām, kā arī LNB pārcelšanās uz jauno LNB ēku un grāmatu krājuma pārvietošana.

Jau iepriekš ziņots, ka pilnsabiedrība “Nacionālā būvkompāniju apvienība” norādījusi uz to, ka būvniecība rit straujāk, nekā iepriekš paredzēts, tādējādi apsteidzot plānoto būvdarbu grafiku, kas ir īpaši svarīgi ēkas būvniecības nobeiguma stadijā. Patlaban turpinās arī citu infrastruktūras objektu, ārējo inženiertehnisko tīklu, tostarp pilsētas kanalizācijas tīklu, izbūve un citi būvdarbi.

Kā ziņots, LNB ēkas būvdarbus, izņemot apkārtējās teritorijas labiekārtošanas un apzaļumošanas darbus, iecerēts pabeigt līdz šā gada decembra beigām. Līdz 2014. gada 30. aprīlim jāpabeidz apkārtējās teritorijas labiekārtošanas un apzaļumošanas darbi un tehniskās ēkas iekšējās apdares darbi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+