Laukos
Lauku sēta

Kādus gaļas šķirnes liellopus ieteicams audzēt? Atbild eksperts0

Foto – Shutterstock

Jautājums. Kādus gaļas šķirņu buļļus ieteicams audzēt? Mārtiņš Dobeles novadā.

Ja plāno jaunlopus pārdot uz ārzemēm tālāk nobarošanai, Latvijas Gaļas liellopu audzētāju asociācijas ciltsdarba speciāliste Ieva Freidenfelde iesaka izvēlēties intensīvi audzējamās gaļas tipa šķirnes – Šarolē un Limuzīnas.

Šīm šķirnēm tagad ir vislabākā situācija tirgū (tiek maksāta visaugstākā cena par dzīvsvara kilogramu), eksportējot uz citām valstīm atšķirtus 8–9 mēnešus vecus teļus, kas sasnieguši 300–350 kg dzīvsvarā. Par realizācijas cenām var interesēties SIA “Liellopu izsoļu nams”, kas katru otro nedēļu rīko izsoles.

Ja vēlas pirkt bulli vaislai un saimniecībā tur liela auguma govis, priekšroka dodama Šarolē šķirnei. Jāatceras, ka šiem liellopiem ir lielākas prasības, jābūt nodrošinātai labai barības bāzei. Saimniecībās, kurās tur mazāka auguma govis, drošāk vaislai izvēlēties Limuzīnas šķirni. Arī šī gaļas šķirne turēšanas apstākļu ziņā ir tikpat prasīga kā Šarolē.

Mazāk intensīvas šķirnes, piemēram, Herefordas, Angus, vērts izvēlēties, ja lopkopji nevar dzīvniekiem garantēt labus apstākļus. Šie liellopi ir pieticīgāki, neprasa lielus materiālus ieguldījumus, taču tiem arī nav tik augstas realizācijas cenas tirgū. Tāpēc tos izdevīgāk līdz nokaušanas vecumam (līdz 2 gadiem) izaudzēt pašu spēkiem (nevis eksportēt teļus).

Buļļus vaislai ieteicams izvēlēties šķirnes saimniecībās, jo tajās ir sakārtota liellopu dokumentācija. Ja dzīvnieku meklē sludinājumu portālos, pircējam iepriekš obligāti jāpainteresējas kādā no ciltsdarba organizācijām, vai viņa atrastais bullis derēs sertifikācijai. Ir bijuši gadījumi, kad saimnieki, iztērējot lielu naudu, nopirkuši neatbilstīgas izcelsmes buļļus, taču nav varējuši tos sertificēt vaislai.

LA.lv