×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
20. jūnijs, 2016
Drukāt

Galdnieki ceļā uz “olimpiādi”

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Lai noskaidrotu Latvijas labākos jaunos profesionāļus kokapstrādes nozarē, Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā (RMMT) norisinājās nacionālais jauno profesionāļu meistarības fināla konkurss profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem un absolventiem.

Četru dienu garumā deviņi jaunie censoņi darīja visu, lai pierādītu konkursa vērtēšanas komisijai savas prasmes un varēšanu. Sešiem galdniekiem no masīvkoka bija jādarina durvju vērtnes, bet trim mēbeļu galdniekiem – finierēti naktsskapīši. Darbs bija jāpaveic 22 stundās, tāpēc jaunajiem meistariem nācās mobilizēt spēkus un koncentrēties. Visi puiši ir iepriekšējo gadu konkursa “Krēsls” laureāti un pārstāv Cēsu profesionālo vidusskolu, Rēzeknes tehnikumu un RMMT.

Pedagogs, konkursa vērtēšanas komisijas priekšsēdētājs, starptautisko profesionālās meistarības konkursu eksperts Haralds Laucis teic, ka konkursa uzdevums puišiem bijis ļoti labs izaicinājums. Papildus labi apgūto prasmju un zināšanu izmantošanai nepieciešama precīza laika un darba secības plānošana, jo 22 stundu laikā izgatavot durvju vērtni un naktsskapīti neesot nemaz tik viegli. “Ļoti priecājos, ka mums Latvijā ir jauni, uzņēmīgi cilvēki ar nākotni,” teic H. Laucis. Viņaprāt, esot jāceļ nozares prestižs, jo kokapstrādes specialitātē audzēkņu skaita ziņā vērojams samazinājums. Tomēr daudzi jaunieši saprotot, ka vajag iegūt labas, praktiskas profesijas, ar kurām cilvēks nepazudīs nekādos laikos. Kokapstrādes uzņēmumu vadītāji sūdzoties par labu speciālistu trūkumu – tātad jaunajiem profesionāļiem ir darba 
perspektīva.

RMMT 2. kursa audzēknis Renārs Rosickis, kurš saņēma visaugstāko vērtējumu starp mēbeļu galdniekiem, stāsta, ka galvenās grūtības uzdevuma izpildē sagādājis ierobežotais laiks. “Ikdienā, strādājot skolas darbnīcās, atliek laiks visu kārtīgi apdomāt, bet šeit bija jādomā strādājot,” teic Renārs. Darbs ar koku puisi aizrāvis no bērnības, kad iedvesmojies no tēta, kurš no koka gatavojis bišu stropus. Savukārt par labāko galdnieku atzītais RMMT 2. kursa audzēknis Dāvis Raimonds Rasups atzīst, ka konkurenti bijuši nopietni – arī 3. un 4. kursa audzēkņi un pat divi absolventi –, taču tas motivējis cīnīties. “Jau mācoties pirmajās klasēs, izlēmu, ka nodarbošos ar kokapstrādi. Skolā vēl nebija sākušās mājturības nodarbības, kad jau pats sāku mēģināt darboties ar koku. Daudz mācījos un apguvu, ciemojoties pie sava kaimiņa, kas ir galdnieks.” Pēc tehnikuma beigšanas puisis grasās studēt un, ja izdosies, sākt uzņēmējdarbību.

Konkursa uzvarētāji ir potenciālie kandidāti dalībai starptautiskajos jauno profesionāļu meistarības konkursos “EuroSkills” un “WorldSkills”. Eiropas lielākais un prestižākais jauno profesionāļu meistarības konkurss “EuroSkills 2016” šogad notiks Gēteborgā, Zviedrijā no 30. novembra līdz 4. decembrim. Latvijas nacionālo konkursu uzvarētāji veido dalībnieku banku, kuriem turpināsies papildu gatavošanās un beigās tiks atlasīts viens, kurš Latviju pārstāvēs Eiropā.

RMMT Koka mākslas un metālmākslas nodaļas vadītājs Arvīds Verza uzskata, ka pasaules mēroga konkursu “WorldSkills” savā ziņā varot saukt par jauno profesionāļu “olimpiskajām spēlēm”, jo tajā sacenšas teju 50 profesiju labākie jaunie pārstāvji no visas pasaules, tostarp arī galdnieki un mēbeļu galdnieki. Savukārt Valsts izglītības attīstības aģentūras pārstāve Aleksandra Joma novērojusi, ka starptautisko konkursu dalībnieki ir daudz pievilcīgāki darba tirgū un bieži vien tieši dalība konkursos motivējot turpināt mācības savā nozarē.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+