Apbrīno

Ģimenes peripetijas Allena stilā filmā “Brīnumu rats” 16

Publicitātes foto

Nekur tālu Vūdijam Allenam no Ņujorkas nav lemts aizmukt. Viņa jaunākās filmas „Brīnumu rats” darbība norisinās Konīailendas izklaides parkā, un uz ņirbošā fona risinās apzināti teatralizēta attiecību drāma, ko izspēlē Keita Vinsleta, Džeimss Beluši, Džastins Timberleiks un Džuno Templa.

Pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados Holivuda veiksmīgi turpināja darboties tie, kas savu karjeru bija sākuši vēl mēmā kino laikā, prasmes spodrinājuši Holivudas „zelta laikmetā” un, nenokļuvuši senatora Makārtija dzirnavās, turpināja strādāt. Daudzu darba tehnika bija morāli novecojusi, un industrija alka pēc jaunām asinīm, kaut arī jaunos un viņu degsmi ne īpaši labprāt laida savā vidū. Tomēr, neskatoties uz daudzām peripetijām, viens pēc otra uz savu vietu zem saules pieteicās Stenlijs Kubriks, Sidnijs Lumets un citi, un kā scenārists sāka strādāt Vūdijs Allens, bezkaunīgi „apgānot” visu Holivudas svētumu, ironizējot par visu un visiem un ar savu humoru iedvešot šausmas puritāņiem. Taču arī amerikāņu skatītājs bija mainījies, un, kad šis briļļainais Ņujorkas intelektuālis debitēja kā režisors – tas notika 1966. gadā –, viņam jau bija plašs fanu pulks, kas, gadiem ejot, turpina novērtēt meistara izdomu.

Allena karjerā bijuši gan kāpumi, gan kritumi, un viņš saņēmis gan četrus „Oskarus”, gan publisku fui par pameitas pavešanu, gan neskaitāmu aktieru komplimentus un solījumus strādāt kaut par baltu velti viņa filmās, ka vien gadītos kāda lomiņa. Viņa jaunākajā lentē „Brīnumu rats” lomiņas „gadījušās” oskarotajai Keitai Vinsletai, amerikāņu komiķim-veterānam Džimam Beluši, jaunajai britu zvaigznītei Džuno Templai un popmūziķim Džastinam Timberleikam, kuru uzdevums ir atklāt sarežģītu attiecību kvadrātu, kas izspēlēts apzināti teatrāli, citējot kino un liekot apbrīnot Vūdiju Allenu par to, ka pat tik cienījamā vecumā – 1. decembrī režisors nosvinēja jau 82. dzimšanas dienu – viņš nav zaudējis ne grama no ironijas, kas tik daudzus gadus pavada viņa daiļradi. Un tas nekas, ka tajā atrodami arī stereotipi – histēriska sieviete, mīlošs, taču palaidies vīrs, viņas dēls no iepriekšējām attiecībām un viņa meita, kura uzrodas no nekurienes, līdzi ņemot pamatīgas nepatikšanas –, jo Allens māk tikt galā ar ģimeniskām peripetijām, turklāt – arī bez sēdēšanas uz psihoterapeita kušetītes. To pret verbāliem plūdiem, pamatīgu ironiju un komentāriem „no malas” viņš nomainījis „Brīnumu rata” kinostāstā.

 

„Brīnumu rats”/”Wonder Wheel”

ASV, 2017.

Režisors: Vūdijs Allens

Lomās: Keita Vinsleta, Džeimss Beluši, Džastins Timberleiks, Džuno Templa

No 8. decembra kinoteātros visā Latvijā

LA.lv