×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
13. februāris, 2014
Drukāt

Gitas Šmites “Noskaņojumi” Kalnciema kvartālā 


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kalnciema kvartāla galerijā līdz 1. martam skatāma Gitas Šmites gleznu izstāde “Noskaņojumi”,  kurā eksponētas 17 mākslinieces gleznas, kas tapušas pēdējā pusotra gada laikā.

Izstāde būs aplūkojama divās ēkās. “Ekspozīcijas daļā, kas atrodas galerijas telpās, redzamie darbi tapuši pēdējā pusotra gada laikā. Skaistu sieviešu portreti, klusās dabas, sievietes figūra interjerā. Tās ir tēmas, kas manos darbos mainās, bet paliek. Esmu uzticīga klasiskām, nezūdošām vērtībām,” atklāj Gita. Blakus galerijai esošajā vīna veikaliņā atradīsies nedaudz senāki darbi, kuros dominēs pirts tēma un kāds agrāk tapis portrets.

Šajā izstādē apskatāmās gleznas māksliniecei tapušas spontāni, ļaujot ikvienam izjust viņas dvēseles noskaņojumu un emocijas. Gleznas veidotas eļļas tehnikā, un tajās redzami gan portreti, gan klusās dabas, gan cilvēki, kas attēloti kā interjera sastāvdaļa.

“Aplūkojot izstādes gleznas, ikviens apmeklētājs izjutīs pilnu emociju gammu un dažādus dvēseles noskaņojumus. Būs iespēja gan paviesoties laukos, ielūkoties jaunu meiteņu domīgajās acīs, kā arī apskatīt ikdienas priekšmetus no mākslinieka skatu punkta. Turklāt dažādos noskaņojumos šķietami vienādi priekšmeti izskatīsies tik ļoti atšķirīgi,” tā pati māksliniece Gita.

Māksliniece uzskata, ka vajag gleznot to, ko pazīst. Tā, piemēram, viens no Gitas iedvesmas avotiem jau daudzu gadu garumā ir lībiešu krasts. Māksliniecei kontakts ar dabu, ar jūru, bērniem un draugiem ir veids, kā apjaust savu patieso sūtību. “Ļaušanās tam, ko vieni sauc par dabas pulksteni, citi – par dvēseles ritmu. No Līgo līdz Līgo, no gadalaika līdz gadalaikam, no gleznas līdz gleznai. Noteikti ne no pirmdienas līdz pirmdienai,” nosaka Gita un par iedvesmu gadalaikos piebilst, ka ziema ir ar zvēru pēdu skaitīšanu. “Pavasari, vēl bez odiem, bet ar sulām un sprāgstošiem pumpuriem. Jāņu naktis (nu jau ar visiem odiem), uguns dižjūras malā. Un, protams, – pirts. Uzvilkt mici, uzmest garu, ietīties tvaikā, ielēkt āliņģī. Vai vasarās diebt cauri mežam uz jūru. Noskaņojumi.”

Visas izstādē apskatāmās gleznas būs iespējams arī iegādāties. Tāpat sev tīkamāko Gitas darbu būs iespējams izvēlēties, apskatot jaunāko mākslinieces katalogu. Tajā apkopota 41 glezna, kas tapusi pēdējo septiņu gadu laikā – gan portreti, gan klusā daba, gan arī vīra portrets ar jēra ausīm. “Katalogā būs redzami pēdējo septiņu gadu laikā tapušie darbi. Tie, kas redzami izstādē, gan tādi, kas aizceļojuši un dzīvo savu neatkarīgo dzīvi. Katalogs ir kopsavilkums un vienīgais, kas māksliniekam paliek, kad glezna kā bērns ir palaista pasaulē,” nosaka Gita.

Kopš 1994. gada Gita Šmite ar saviem darbiem piedalījusies izstādēs, veidojusi tērpus teātra izrādēm, kā arī iesaistījusies citos mākslas projektos. Kopumā māksliniecei bijušas vairāk nekā 10 personālizstādes Latvijā, Lielbritānijā, Vācijā un citās valstīs. Viņas rokrakstu veido ļoti jūtīga, tonāli smalka un tieši tāpēc spēcīga glezniecība. Ar katru otas triepienu uz audekla gleznotāja rada un atklāj savu pasauli.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+