Eiropa

Grieķijas prezidents atlaidis parlamentu 16

Grieķijas prezidents Karols Papulijs, kā jau bija gaidāms, 19.maijā atlaidis parlamentu un izsludinājis jaunas vēlēšanas 17.jūnijā. Grieķijas parlaments tika ievēlēts 6.maijā, taču tajā iekļuvušās partijas tā arī nespēja vienoties par valdības izveidi.

17.maijā tika iecelta pagaidu valdība ar ierobežotām pilnvarām, kurai jāsagatavo jūnijā paredzētās ārkārtas vēlēšanas. Pagaidu valdības vadīšana uzticēta 67 gadus vecajam tiesnesim Panagiotim Pikramenam.

Kā liecina ceturtdien veikta aptauja, Grieķijas vēlētāji atkal sākuši atbalstīt tradicionālās partijas – konservatīvo “Jauno demokrātiju” un sociālistu PASOK -, kas panāca vienošanos par starptautiskās palīdzības piešķiršanu uz bankrota sliekšņa nonākušajai valstij apmaiņā pret radikālu taupības pasākumu īstenošanu.

Starptautisko aizdevēju programmu atbalstošās konservatīvās partijas “Jaunā demokrātija” atbalsts pieaudzis līdz 23,1%, salīdzinot ar 6.maija vēlēšanās gūtajiem 18,85%, bet otro vietu ieguvušo Kreiso radikāļu koalīciju SYRIZA šobrīd atbalsta 21%, salīdzinot ar vēlēšanās gūtajiem 16,8%.

Kopā ar 6.maija vēlēšanās trešo vietu ieguvušo PASOK “Jaunajai demokrātijai” būs pietiekami daudz vietu parlamentā, lai izveidotu valdību, kas turpinās pildīt ar Eiropas Savienību un Starptautisko Valūtas fondu panāktās vienošanās nosacījumus.

Vēlēšanas notiks pēc mēneša, turklāt Grieķijas vēlētāji mēdz būt visai svārstīgi. Tāpēc eksperti brīdina, ka šobrīd nevajadzētu izdarīt pārlieku tālejošus secinājumus.

LA.lv