Kultūra
Kultūrpolitika

Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Vija Beinerte0

Kalpo uzticīgi savam laikmetam – bet ne ļaunajam laika garam! /Lavaters/

Grāmata

Kad nevienam citam nav daļas, tā ir viņas daļa. Pabarot izsalkušo, saģērbt izplikušo, sameklēt tam, kurš nevar pieliekties, sakacēt tam, kurš nevar izstiepties, noslaucīt tam, kurš nevar pagriezties. Tifānija Smelga, kam drīz būs sešpadsmit, ir sava novada ragana.

Viņai ir ass prāts, gudra sirds un spēja redzēt tālāk par acīm. Viņas pārziņā ir tādas lietas kā nāve, laulība, saderināšanās – un solījumi, kas paliek solījumi arī tad, kad nav bijis neviena, kurš tos dzirdētu. Viņa spēj noņemt sāpes, sarunājas ar elfiem, zina, kā apvārdot zirgus. Taču ir kāds, kas viņu ienīst. Kāds, kam nav acu un kas spēj ļaudīs uzkurināt aklu naidu.

Tifānija tiek apmelota. Apsūdzēta slepkavībā un laupīšanā. Viņa pieprasa tiesu, taču saprot, ka cīņa risināsies ne jau starp viņu un sakūdītajiem ļaudīm, bet starp viņu un Ļaunprāti. Un šoreiz sārtā ir jāsadeg nevis raganai, bet tam, kura spēks un vara ir baumas un meli…

Jau atkal – metafora uz metaforas, meistarīgi savērpta intriga, burvīgs humors, lieliska valoda. Terijs Pračets, “Man būs pusnakts kleita”. No angļu valodas tulkojusi Māra Poļakova.

Notikums

Kad satiekas leģendas. Sestdien, 24. augustā, pulksten 19 Dzintaru koncertzālē muzicēs Izraēlas Filharmonijas orķestris un pianists Marejs Peraija, pie diriģenta pults – Zubins Meta. Programmā Bēthovena Ceturtais klavierkoncerts un Mālera Pirmā simfonija. Notikums, kas jāizbauda.

Izstāde

Līdz 30. augustam mākslas galerijā “Jēkabs” skatāma smalkās gaismēnu rotaļu un tonālo pāreju meistares Vitas Mercas kluso dabu un ainavu izstāde, kur apkopots mākslinieces divu pēdējo gadu veikums. Atblāzmas, nojausmas, atspulgi – kā tālas atmiņas, kā brīnuma priekšnojauta.

Filma

Losandželosa, 1969. gads, hipiju ēras ziedu laiki. Izbijusī televīzijas vesternu zvaigzne Riks Daltons (Leonardo Di Kaprio) un viņa ilggadējais triku dublieris Klifs Būts (Breds Pits) cenšas ielauzties Holivudas kino industrijā.

Kulta režisora Kventina Tarantino devītā filma “Reiz Holivudā” uz ASV kinoteātru ekrāniem tika palaista piektdien, 26. jūlijā, un kļuva par nedēļas nogales kases ieņēmumu līderi. Pirmajā nedēļā tās ieņēmumi jau pārsniedza simts miljonus dolāru.

Līdzās Leonardo Di Kaprio un Bredam Pitam spoži uzmirdz Margo Robija, Als Pačīno, Lūks Perijs un Dakota Feninga.

Koncerts

Piektdien, 23. augustā, Baltijas ceļa atceres dienā, pulksten 18 Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīcā un svētdien, 25. augustā, pulksten 16 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē festivāla “Via Baltica” ietvarā notiks ērģeļmūzikas koncerts “Baltijas dzintari”, kurā muzicēs latviešu ērģelniece Larisa Carjkova, lietuviešu saksofonists Arvīds Kazlauskis un igauņu soprāniste Anu Mari Ūspelde. Programmā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas komponistu skaņdarbi.

Festivāls

Roma, pagājušā gadsimta 90. gadi. Vakarā, kad noslēdzas Pasaules kauss futbolā, no Tibras tiek izcelts slavena filmu producenta līķis. Aizdomas krīt uz trim jauniem un talantīgiem scenāristiem…

Satīriska komēdija ar detektīvžanra elementiem uzbur italiešu kino Zelta laikmeta saldi smeldzīgo gaisotni. Kritiķi to ir nodēvējuši par režisora Paolo Virzi mīlestības vēstuli kinematogrāfam.

Lomās Mauro Lamantija, Džovanni Toskāno, Irēne Vetere.

Kinoteātros “Splendid Palace”, “Apollo”, “Kino Bize”, “K/Suns”, koncertzālē “Cēsis”, Latgales vēstniecībā “Gors”. Piedāvā Rīgas Starptautiskais filmu festivāls.

Pasaules plašumos

Mēdz teikt: ja neesi bijis uz salām, zini tikai daļu no Grieķijas. Patiesi, Grieķijai pieder ap diviem tūkstošiem salu. Lielu daļu no tām daudzi savulaik ir iekārojuši un iekarojuši. Katra okupācija ir atstājusi savu zīmogu. Tāpēc katrai salai ir sava vēsture, sava identitāte un sava kultūra. Viena no man mīļākajām ir Kosa – mazītiņa saliņa, tik vien kā 45 kilometrus gara, šaurākajā vietā tās platums ir 2 kilometri. Te var ieraudzīt gan bizantiešu mozaīku un grieķu klasicisma stilā celta tempļa atliekas, gan mošeju un bruņinieku pils drupas. Savulaik es turp lidoju no Stokholmas vai Kopenhāgenas, tagad uz Kosu var lidot ar “Air Baltic” tiešo reisu no Rīgas.

Jaunums

Apstājies… Uz mirkli aizver acis, strauji izelpo un tad nesteidzīgi ievelc elpu… Sajūti sava dzīvības koka lapu un zaru dzidro mundrumu, stumbra briedumu, sakņu spēku un viedumu… Un visam pāri lai saules gaisma!

Jaunais augstās modes nama “Bvlgari” aromāts “Man Wood Neroli” domāts vīrietim, kam arī urbānā vidē ir svarīga saikne ar dabu. Minerālu un muskusa noslēpumainās notis atsauc atmiņā jūru un liedagu, kur sāļais vējš smaržo pēc saules, koksnes un piekrastes grīšļiem. Aromāts kā piedzīvojums, enerģijas lādiņš un notikums.

Labas lietas augustā iesaka Vija Beinerte
LA.lv
LE
LETA
Kultūra
Nacionālā kultūras centra prasībā pret “Biļešu paradīzi” uzņēmums iesniedzis mierizlīguma pieteikumu
17 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Liepājā atklāta Andra Gaujas filmai “Nekas mūs neapturēs” veltīta fotoizstāde
18 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Kristīne Adamaite, Artis Sīmanis un Inga Šļubovska-Kancēviča Liepājas ērģeļmūzikas festivāla noslēgumā
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Pipara burgeri labdarībai. Roju Puķi piesaka “Latvijas lepnumam” 2
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Dienas Biznesam” par slēptu politisko reklāmu draud 100 000 eiro sods
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kāda filma stundā matemātikas skolotājam Rīgā maksā darbu 2
7 stundas
LE
LETA
Sports
Bukša uzaicināta piedalīties pasaules čempionātā vieglatlētikā
7 stundas
LE
LETA
Dabā
Uz Arktiku pētīt klimatu dodas “vēsturē lielākā polārā ekspedīcija”
6 stundas