Foto – Stock.xchng

Iespēja iegādāties internetā viltotas zāles ir ļoti liela 0

Iespēja iegādāties internetā viltotas zāles ir ļoti liela, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” atzina Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktore Inguna Adoviča.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas

Viņa norādīja, ka pašlaik ZVA ir izsniegusi licences trim aptiekām Latvijā, kuras drīkst tirgot internetā bezrecepšu zāles un uztura bagātinātājus.

Adoviča teica, ka iedzīvotāji droši vien iegādājas medikamentus arī ārzemju interneta vietnēs, taču uzsvēra, ka tā nav legāla zāļu iegāde. “Droši vien, ka tā notiek, bet tā nav legāla zāļu iegāde. Es vēlreiz gribu vērst cilvēku uzmanību, ka zāles ir jāpērk uzņēmumos, kuriem ir licence. Un licence ir aptiekām. Citādi ir ļoti daudz risku attiecībā uz to, vai jūs pērkat to, ko jūs domājat, ka pērkat. Tas var būt viltojums. Pārvadāšanas laikā var neievērot noteiktās temperatūras prasības. Vecas tabletes var būt pārmarķētas kā derīgas, un daudz kas cits. Šādi pērkot zāles, to izcelsmei izsekot ir praktiski neiespējami,” klāstīja ZVA direktore.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka Latvijas aptiekās līdz šim nav konstatēts neviens gadījums, ka tiktu tirgotas viltotas zāles, taču iespēja internetā iegādāties viltojumus ir ļoti liela. “Katram iepakojumam, kas ir nopirkts aptiekā, ir iespējams izsekot līdz pat ražotājam – kur ir ražota viena viela, kur otra viela, kur tās ir saliktas kopā, kur tas ir iepakots un caur kurām lieltirgotavām šis iepakojums ir nonācis līdz aptiekai. Latvijā nav konstatēts neviens gadījums, ka aptiekās būtu bijušas viltotas zāles. Savukārt iespēja internetā iegādāties viltojumus ir ārkārtīgi liela. Te gan es nerunāju par tām aptiekām, kas ir saņēmušas tam licences,” pastāstīja Adoviča.

Latvijas iedzīvotājiem jau ir bijusi negatīva pieredze saistībā ar internetā piedāvātiem uztura bagātinātājiem, atzina ZVA vadītāja. “Ir bijuši gadījumi, ka cilvēkiem ir sniegta maldīga informācija, ka viņi pērk uztura bagātinātāju, bet faktiski viņi ir pirkuši spēcīgu recepšu medikamentu. Runa šajā gadījumā bija par notievēšanas līdzekļiem. Domāju, ka lielākā daļa cilvēku ļoti padomātu pirms notievēšanas dēļ piekristu lietot recepšu medikamentu, kam ir garš saraksts ar blakus parādībām. Vairums noteikti labāk izvēlētos iet vingrot vai atteiktos no kūkas gabaliņa. Bet šajā gadījumā cilvēki lietoja it kā uztura bagātinātāju, nenojaušot, ka faktiski lieto aktīvo vielu ar daudz blaknēm. Tā bija maldināšana, negodīga rīcība. Tas nozīmē, ka medikamentu lietotājiem vajadzētu palikt legālajā zonā,” pavēstīja ZVA direktore.

Tomēr viņa prognozēja, ka nākotnē arvien vairāk aptieku varētu pievērsties arī interneta tirdzniecībai. “Ja mēs skatāmies, ka arvien vairāk laika cilvēki atvēl komunikācijai internetā, risinot darba un sadzīves jautājumus, un jaunā paaudze ļoti ātri apgūst un izmanto jauno tehnoloģiju priekšrocības, tad varētu prognozēt, ka šī attīstība turpināsies,” sacīja Adoviča, taču piebilda, ka arī interneta aptiekai ir jānodrošina farmaceita padoms 24 stundas diennaktī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.