Pasaulē
Eiropa

“Islāma valsti” var uzvarēt. Bet ideoloģiju? 16


Anne Spekhārda
Anne Spekhārda
Foto – Valdis Kauliņš

Džordžtaunas universitātes asociētā profesore Anne Spekhārda jau kopš 1980. gada pēta teroristu psiholoģiju – viņa intervējusi ap 500 teroristu, kas bijuši iesaistīti dažādos konfliktos. Pašlaik viņas vadītajā Starptautiskajā vardarbīgā ekstrēmisma pētniecības centrā tiek pētīti cilvēki, kas aizbēguši no “Islāma valsts” (ISIS). Pieredzējusī speciāliste psiholoģijā uzsver, ka pašlaik būtiskākais ir graut “Islāma valsts” zīmolu un ideoloģiju.

Kādi faktori nosaka cilvēku motivāciju iesaistīties ISIS?

ISIS rindās cīnās ap 42 000 ārzemju kaujinieku. No ASV devušies tikai 500, bet no Eiropas – ap 5000, un tas parāda problēmas lielumu Eiropā. Cilvēki no Eiropas ISIS iesaistās galvenokārt tāpēc, ka mājās jūtas atstumti, meklē savai dzīvei mērķi, cieņu, piedzīvojumus un vēlas aizbēgt no problēmām. Cilvēki tic, ka iespējama cita valsts pārvalde, sevišķi ja runa ir par islāma konvertītiem, kuri dzīvo Rietumu sabiedrībā. Ja musulmanis nejūtas laimīgs, viņš var noticēt, ka laime ir citur – “Islāma valsts” utopijā. Bijušie kaujinieki bieži atminas sajūtas, kas bijušas pēc tam, kad šķērsota Turcijas un Sīrijas robeža. Tajā brīdī viņi domā, ka visas problēmas zudušas un viņi ierodas sapnī. Bet tā ir neeksistējoša utopija, kuru “Islāma valsts” pārdod.

Vai “Islāma valsts” piekritējiem ir kādi psihiskās veselības traucējumi?

Dažiem tādi ir. Nelielai daļai ir sadistiskas noslieces – pievienošanās ISIS viņiem dod iespēju izpaust brutalitāti un savus instinktus. Citi dodas uz ISIS, jo patiešām tic utopijai. Pēc atgriešanās vecās problēmas nekur nav pazudušas, klāt nākušas jaunas. Viņi ir viegli ievainojami, jo, esot ISIS, saskārušies ar lielu brutalitāti, vēl viņiem mājās ir problēmas ar tiesībsargājošajām iestādēm. Nelielam skaitam cilvēku “Islāma valsts” patiešām patīk. Tie ir palicēji, un viņi apgalvo, ka teroristiskā organizācija piepildot viņu vēlmes.

Kā “Islāma valsts” uzrunā savus piekritējus?

ISIS internetā izvietojusi ap 4000 propagandas video. Viņi vēro – ja cilvēks tos skatās sociālajos tīklos un viņam tie patīk, tad vervētāji sazinās un sāk sarunu. Viņi jautā – kas notiek jūsu dzīvē? Ja ir problēmas, tad piedāvā tām risinājumu. Kādu islāmticīgu sievieti no Beļģijas pameta viņas mīļotais. Tad viņa meklēja īstu un tradicionālu musulmaņu vīrieti. “Islāma valsts” vervētājs viņu uzrunāja, solīja, ka būs medmāsiņas darbs, “īsts musulmaņu vīrietis”, māja. Tad viņa devās uz ISIS pārņemtajām teritorijām, bet ātri aizbēga no turienes.

Sievietes “Islāma valstī” meklē tradicionālu dzīvesveidu, un ir gaidas, ka ISIS atrisinās šo jautājumu. Daudzas iepriekš, pēc pašu domām, dzīvojušas dzīvi, par kuru nav lepnas. Pievēršanos konservatīvam dzīvesveidam viņas redz kā izeju un iespēju izpirkt grēkus. Kāda jauna sieviete no Denveras (ASV) interneta “Skype” programmā iepazinās ar ISIS kaujinieku, kurā iemīlējās, un tad sāka ticēt, ka islāms ir apdraudēts. Viņa domāja, ka var uzņemties islāma aizstāves funkciju.

Cilvēki, kurus ISIS uzrunā, jau ir gatavi iesaistīties, un viņiem patīk teroristiskās organizācijas zīmols. Mēs tikmēr izplatām videomateriālus, kuros ISIS pabijušie cilvēki stāsta, kā ir patiesībā. Šādi mēs mēģinām graut “Islāma valsts” zīmolu.


Kas liek cilvēkiem mainīt savu lēmumu un bēgt no ISIS kontrolētajām teritorijām uz mājām?

Tam ir trīs galvenie iemesli. Vilšanās, kuru rada ISIS koruptīvās darbības – organizācija slepus pārdod naftu Asada režīmam. Cilvēki ISIS teritorijās redz arī lielu brutalitāti, kas atbaida. Viņi viļas “Islāma valsts” ideoloģijā, kas tiek pasniegta kā pareizais islāms, tomēr cilvēki realitātē pārliecinās par pretējo.

Pēdējā laikā esam piedzīvojuši ISIS iedvesmotus terora aktus Londonā, Mančestrā, Stokholmā un Sanktpēterburgā…

Starptautiskā koalīcija ir ieņēmusi tādu nozīmīgu ISIS bāzi kā Mosula (Irāka) un varbūt ieņems arī Raku (Sīrija). Tas nebūt nenozīmē, ka ISIS būs gals. Irākā cilvēki joprojām jūtas apdraudēti. Politika, kuras dēļ mēs ieguvām “Islāma valsti” un iepriekš “Al-Qaeda”, joprojām pastāv. ISIS “digitālais kalifāts” joprojām ir spēcīgs. Propaganda, organizācijas spējas sasniegt cilvēkus un iedvesmot savus piekritējus veikt terora aktus nekur nav pazudušas. Nākotnē redzēsim vairāk terora aktu, kurus īsteno šajā valstīs dzīvojošie un uzaugušie cilvēki. Jādomā, kā turpināt cīņu pret “Islāma valsts” ideoloģiju internetā un ko darīt ar Eiropā iesūtītajiem kaujiniekiem, kuri atgriezušies dzimtenē un šobrīd ir “gulētāji”. Ja nebūs kalifāta, ISIS būs vairāk motivēti veikt teroraktus Eiropā, un to jau pašlaik arī redzam.

Iznāk, ka ar ISIS fizisku sakāvi nepietiek, bet runa ir par teroristiskās organizācijas ideoloģiju, kura turpinās savu dzīvi…

Rietumu sabiedrībā joprojām pastāv politiskie aizvainojumi. Kāds vācietis, kurš bijis ISIS teritorijā, tika gatavots uzbrukumam savai dzimtenei. Tam viņš nebija gatavs un aizbēga no ISIS. Tomēr viņš stāstīja, ka ISIS netrūkst Francijā dzimušu kaujinieku, kuri būtu gatavi veikt uzbrukumu savai valstij. Šis fakts ir ļoti satraucošs. Deradikalizācijas programma Francijā ir apturēta, jo valstij grūti ievest to – sabiedrībā valda par daudz aizvainojumu.

Latviju pērn daži cilvēki pameta, lai cīnītos ISIS rindās Sīrijā. Kā vērtējat šo faktu?

Ja tikai daži cilvēki devās uz ISIS, tad jūs var apsveikt. Tāpēc, ka salīdzinājumā ar citām valstīm pie jums šī problēma nav tik liela.

LA.lv