Kultūra
Teātris un kino

Īsta mīlestības luga “No saldenās pudeles”0

Foto – Rinalds Blūms

Alūksnes Pilssalas estrādē 13. jūlijā skatītāji tiek aicināti uz jaunu brīvdabas izrādi – īsti latvisku un visiem pazīstamu Rūdolfa Blaumaņa komēdiju “No saldenās pudeles”, režisora Jura Rijnieka režijā, par kuru viņš teic: “Luga ir par patiesu mīlestību!”

“Vasaras reibinošās naktis ar skaņām un smaržām tracina puišu un meitu asinis. Rodas vēlēšanās ļaut jūtām vaļu, lai tās nesaskābst kā vecs vīns un, iemalkojot no saldenās pudeles, saplūst ar reibumu, kas virmo dabā. Tādos jūtu juku laikos “Ezerlauku” mājās nākas meklēt meitai vīru un saimniecībai galvu,” tā lugas sižetu ieskicē režisors un atklāj, kas bija tas, kas viņu uzrunāja iestudēt šo klasiķa darbu: “Tieši šī tikumības lieta. Luga mums parāda, ka jāatrod dzīves līdzsvars. Jāieklausās savā sirdī, atbilstoši savai dabai – sievišķajai vai vīrišķajai. Tas ir aktuāli arī mūsdienās.”

Joku lugas izrādīšanai sapulcējies lielisks aktieru sastāvs, kas ietērpti īpašos, saviem tēliem raksturīgos tērpos, ko veidojusi māksliniece Una Bērziņa, par kuriem režisors Juris Rijnieks saka: “Liels akcents uz tērpiem, kas godīgi, bez spēlēm atklāj tēlu, viņa raksturu. Tā ir “augstā dziesma” mīlestības alku dažādajām variācijām. Tā ir sirdi ielīksmojoša un prātu uzbudinoša komplektācija, kuru vainago krēmīgi jutekliskā krāsu gamma, kuru nekur citur pasaulē nevar atrast.” Kā mīlas līkloči “Ezerlauku” sētā tiks izspēlēti, atklāj režisors: “Daiga Gaismiņa kā “Ezerlauku” saimniece Ieva gribēs izprecināt meitu vai pati vēlreiz precēties. Zane Daudziņa kā Lavīze saimniecības glābšanas vārdā būs gatava mīt gredzenus kaut ar kalpa puisi. Savukārt Madara Melne-Tomsone kā Marija mēģinās savaldzināt Ivaru Kļavinski, Mārtiņa lomas atveidotāju. Rindēnu saimnieks Ģirts Ķesteris vai Juris Lisners nevarēs izšķirties starp Daigu Gaismiņu un Madaru Melni-Tomsoni, bet Līga Zeļģe kā Auce kritīs Alda Siliņa vai Mārtiņa Poča kā Pičuka apskāvienos. Māris Bezmers – Taukšķis būs izmisīga lēmuma priekšā: zaudēt nevainību vai nomirt puisī, kamēr Ainārs Ančevskis – Krišs asinās māku iekvēlināt brīvības alkas visā pagastā.”

Iespējams, ka skatītājam būs grūti atpazīst aktrisi Zani Daudziņu, kas iejutusies Lavīzes lomā. Viņa pati par šo darbu teic: “Tā ir bauda strādāt ar klasiķa Blaumaņa darbu. Viss ir pārdomāts, nesamākslots. Tagad tikai galvenais ir mums pašiem neko nesabojāt.” Par to, ka skatītājiem ir jāredz tieši šis R. Blaumaņa darbs, ir pārliecināts J. Rijnieks: “Luga “No saldenās pudeles” ir visstraujākā un karstasinīgākā Blaumaņa komēdija, jo “kur dziņas briest un rūgst, tur kaislības puto un kāpj prāta toverim pāri”. R. Blaumaņa domās latviešu atdzimšanas un brīvības pamats ir ugunīgas jūtas, kas aizslēgtas dus aiz piesardzības, baiļu un stingras audzināšanas durvīm. Bet pāri visam – vīns no saldenās pudeles!”

 

13. VII 19.00 Alūksnes Pilssalas estrādē

15. VII 18.00 Saldus Kalnsētas parkā

22. VII 19.00 Saulkrastu brīvdabas estrādē

27.VII 19.00 Krustpils brīvdabas estrādē

28. VII 19.00 Talsos Sauleskalna estrādē

3. VIII 19.00 Tukuma Durbes estrādē

5. VII 18.00 Kuldīgas pilsētas estrādē

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs; www.bilesuparadize.lv

Cena: Siguldā – EUR 7, citās vietās EUR 8 – 15

LA.lv