Latvijā
Politika

Izlauzties caur birokrātu barikādēm. Labo neizdarību barikāžu dalībnieku priekšā14

Foto – AM vizualizācija, Valdis Semjonovs/LA un LETA. Kolāža – la.lv

Pēc vairāku mēnešu kavēšanās šodien Ministru Kabineta (MK) sēdes dienaskārtībā beidzot iekļauts noteikumu projekts par 1991. gada barikāžu dalībnieku apliecībām un to izsniegšanas kārtību.

Valdība šodien pieņēma noteikumus, kas paredz 1991.gada barikāžu dalībnieka apliecību izsniegt bez derīguma termiņa ierobežojuma un bez maksas, ziņo LETA.

Aizsardzības ministrijas sagatavotie noteikumi paredz, ka barikāžu dalībnieku reģistrāciju veiks 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība. Pretendentiem vai viņu pārstāvjiem būs jāierodas personīgi biedrības telpās (Rīgā, Krāmu ielā 3) un jāaizpilda iesnieguma veidlapa. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments un par dalību barikādēs izsniegtie apbalvojumi.

Reģistrācijas vietā notiks personas fotografēšana apliecības sagatavošanai, bet gadījumā, ja barikāžu dalībnieku reģistrēt ierodas tā pilnvarota persona, papildus digitālā veidā jāiesniedz arī pretendenta fotogrāfija, kas uzņemta ne vēlāk kā mēnesi pirms reģistrācijas dienas. Gatavās apliecības varēs saņemt turpat biedrības telpās mēneša laikā.

Pretendenti, kuriem būs atteikta barikāžu dalībnieka statusa piešķiršana, varēs šo lēmumu vispirms pārsūdzēt biedrības valdē. Ja arī tās atteikumu atzīs par pamatotu, persona varēs vērsties tiesā Administratīvā procesa likumā paredzētajā kārtībā.

Barikāžu dalībnieku reģistrācijai, apliecību sagatavošanai un piešķiršanai šogad no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem plānots piešķirt 67 521 eiro, 2019.gadā – 72 936 eiro, 2020. gadā – 72 436 eiro, un 2021.gadā – vēl 71 565 eiro.

“Latvijas Avīze” iepriekš raksta “Gandrīz vai tiesu darbi. Barikāžu dalībnieki pret birokrātijas barikādēm”, ka valdības neizdarības dēļ aizkavējusies barikāžu dalībnieku apliecību dalīšanai, kurai bija jāsākas jau šī gada sākumā.

Sākotnēji bija iecerēts barikāžu dalībniekiem maksāt arī īpašu pensiju, bet šāda iecere tika pretrunīgi vērtēta ne vien politiskajās aprindās, bet arī sabiedrībā. Tādēļ galu galā tika pieņemts likuma variants, kurš paredzēja barikāžu dalībniekiem izsniegt vien apliecību, kas apliecina konkrētās personas dalību stratēģiski svarīgu objektu aizsardzībā 1991. gada janvārī un augustā. Taču pat to viņi nevarēja saņemt, jo šī iecere uz vairākiem mēnešiem iesprūda valdības birokrātijas labirintā un droši vien tur arī pazustu pavisam, ja Saeimas Sociālo lietu komisijas deputāti pirms mēneša nebūtu izsaukuši “uz paklāja” atbildīgos ierēdņus un nosūtījuši dusmīgu atgādinājuma vēstuli premjeram Mārim Kučinskism (ZZS).

“Ierēdņi paši radīja problēmas un pēc tam paši simulēja sparīgu risinājumu meklēšanu. Tagad beidzot ar to esam tikuši galā un sagatavotie MK noteikumi atrisinās atlikušās neskaidrības,” teica viens no iniciatīvas autoriem deputāts Romualds Ražuks (“Vienotība”). Viņš arī prognozēja, ka kopumā šīs apliecības varētu saņemt ap 20 000 cilvēku.

Valdības vilcināšanās dēļ barikāžu dalībnieka apliecības šobrīd sabiedriskā kārtā piešķir 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība ar apņemšanos nomainīt tās pret oficiālām apliecībām, kad valdība būs tikusi galā ar savām birokrātijas problēmām. Neoficiālās sarunās atsevišķi politiķi pauduši bažas, ka par barikāžu dalībniekiem varētu pieteikties personas, kas patiesībā 1991. gada notikumos nemaz nepiedalījās vai arī piedalījās pavisam epizodiski.

“Pagaidām gan likums neparedz nekādu pensiju vai citus sociālos labumus, bet cerot uz tādiem nākotnē uzrodas ļoti daudz baļķa nesēju,” sūkstījās kāds parlamenta pārstāvis.

LA.lv