Latvijā

Ja nēsā kontaktlēcas, izvairies no šīm kļūdām 16

Publicitātes foto

Kontaktlēcas jeb acu lēcas ir izplatīts un mūsdienīga cilvēka vajadzībām atbilstošs redzes korekcijas līdzeklis. Tā ir iespēja atvadīties no neērtajām brillēm. Tagad, kad tehnoloģiju attīstība ļāvusi lēcas padarīt tik ērtas un to lietošanu vienkāršu, jebkurš cilvēks ar redzes problēmām var iegūt to brīvību un ērtības, ko sniedz kontaktlēcas.

Tomēr redzes koriģēšana ar lēcām ir smalks process, kurā svarīga precizitāte, lai varētu gūt vislabāko rezultātu un ilgtermiņā saglabātu veselas acis. Diemžēl oftalmologi atzīst, ka ļoti daudzi kontaktlēcu lietotāji pieļauj kļūdas, izmantojot šos redzes korekcijas līdzekļus. Un neapzinās seku nopietnību.

Ilgstoši un sistemātiski pieļaujot kļūdas kontaktlēcu lietošanā, var nopietni kaitēt savu acu veselībai un arī redzei.

Iemesli, kāpēc acu lēcas tiek lietotas neatbilstoši, lielākoties saistīti ar nepietiekamām zināšanām, nevērību pret savu veselību un ikdienas steigu, kas liedz pilnvērtīgi pievērsties tiem apkopes rituāliem, kas kontaktlēcām un acīm nepieciešami. Tāpēc vēlreiz atgādinām, kādas kļūdas kontaktlēcu lietošanā noteikti nevajadzētu pieļaut.

1. Nevajag pirkt nezināmas izcelsmes lēcas

Kontaktlēcas savā ziņā ir medicīnas līdzeklis. Un tas jāiegādājas pie uzticama pārdevēja, izvēloties sertificēta ražotāja produkciju. Tad varat būt pārliecināti, ka lēcas ir atbilstošas visiem standartiem, tās atbilstoši uzglabātas un transportētas. Pērkot apšaubāmā vieta un nezināmas izcelsmes acu lēcas, lai tikai nedaudz ietaupītu, pastāv riski, ka nopērk lēcas, kas nav pārbaudītas, nav derīgas lietošanai, ir guvušas kādu ārēju ietekmi, kas tām nav vēlama, piemēram, bijušas sasalušas. Un līdz ar to šādas lēcas nav drošas un piemērotas lietošanai.

2. Nedrīkst uzsākt kontaktlēcu lietošanu uz savu roku

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Kontaktlēcas var sākt nēsāt tikai tad, kad ir notikusi konsultācija pie oftalmologa, kā arī acu izmeklēšana. Ārsts pārbauda, vai acis ir veselas. Un arī piemeklē konkrētajam pacientam piemērotāko lēcu veidu. Tāpat ārsts konsultē par lēcu lietošanu un kopšanu.

Pacients saņem recepti, kurā norādīti kontaktlēcu parametri. Vadoties pēc tiem, arī ir jāveic lēcu iegāde. Tagad, kad kontaktlēcas ērti var iegādāties arī internetā, bieži vien lēcu nēsātāji rīkojas bezatbildīgi un nekonsultējas ar ārstu. Tādēļ pastāv iespēja, ka viņi lieto neatbilstošas lēcas, kā arī nepareizi tās nēsā un kopj.

3. Aizliegts lietot lēcas ilgāk, nekā tas ir paredzēts

Šī ir tiešām izplatīta kļūda, kas var dārgi maksāt. Piemēram, lēcas, kas paredzētas mēneša lietošanai, tiek nesātas daudz ilgāk, nevis nomainītas pret jaunām. Kas tad slikts notiks, ja pastaigās ilgāk? Tiešām var notikt, jo acu lēcas šajā laikā uzkrāj dažādus acu izdalījumus, arī olbaltumvielas un proteīnus, ko jau vairs nav iespējams pilnībā notīrīt no lēcām. Tas nozīmē, ka lēcas kļūst nehigiēniskas, tās neļauj acīm pilnvērtīgi elpot, kā arī acs tiek pakļauta nopietnam inficēšanās riskam.

Un aizņemtība nav aizbildinājums, lai laikus nenopirktu jaunas lēcas. Tagad, kad arī interneta vidē darbojas uzticami interneta veikali, kas tirgo lēcas, tā notekti vairs nav problēma, ka neizdodas tikt uz optiku pēc lēcām. Piemēram, interneta veikalā Lensor pasūtītās lēcas var saņemt jau pēc dažām stundām, ja izvēlas ekspress kurjera pakalpojumu.

4. Nedrīkst lietot lēcas, nonākot saskarē ar ūdeni

Arī tā ir izplatīta kļūda. Duša, vanna, baseins, pirts — tās ir vietas, kur var doties tikai tad, kad kontaktlēcas ir izņemtas. Ja to neizdara, tad uz lēcām var nokļut dažādi mikroorganismi un baktērijas, kas tur vairojas un darbojas, nopietni apdraudot acu veselību, kas var beigties arī pavisam nelāgi. Tāpēc šo aizliegumu tiešām jāuztver ļoti nopietni. Nav taču grūti pirms ūdenspriekiem veltīt minūti laika, lai izņemtu lēcas. Šī nav īstā reize, kad ļauties savam slinkumam.

5. Acu diskomforta gadījumā obligāti jāvēršas pie acu ārsta

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Nēsājot lēcas, var parādīties kādi nepatīkami simptomi. Tos nekāda gadījumā nedrīkst ignorēt, cerot, ka gan jau pāries, acis pieradīs. Tie var būt signāli, ka lēcas tiek izmantotas nepareizi, ka acis nav veselas, ka sākusies kāda saslimšana. Un pastāv iespēja, ka esat to cilvēku skaitā, kuri nav piemēroti kontaktlēcu lietošanai. Tāpēc jebkura diskomforta gadījumā būtu jāvēršas pie oftalmologa. Kontaktlēcu lietotāji bieži vien pie ārsta vēršas novēloti vai to nedara nemaz, riskējot iedzīvoties nopietnākās problēmās.

Cilvēkam viens acu pāris ir visam mūžam. Un redze ir viena no svarīgākajām maņām, bez kuras neviens negribētu iedomāties savu dzīvi. Tāpēc jāizturas atbildīgi pret savu acu veselību.

LA.lv