×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
25. septembris, 2015
Drukāt

Raimonds Bergmanis: Jādomā par mūsu karavīru motivāciju (3)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis

Ņemot vērā demogrāfisko situāciju, būtu jādiskutē, kā turpmāk iesaistīt cilvēkus Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) un motivēt dienošos turpināt dienestu, vakar viesnīcā “Albert Hotel” sarīkotajā Valsts aizsardzības koncepcijas izstrādei veltītajā diskusijā “Kāda būs Latvijas armija?”, norādīja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis  (ZZS).

Bergmanis atzina, ka iespējamais cilvēku trūkums profesionālās armijas rindās nākotnē viņu dara bažīgu, tādēļ ļoti svarīgu lomu spēlē Jaunsardzes instruktori, kas spēj savus audzēkņus ieinteresēt un aizraut. “Varbūt vērts diskutēt, kā motivēt cilvēkus?” sprieda ministrs, atgādinot par ASV pastāvošo plašo atlaižu un privilēģiju sistēmu armijniekiem. Viņš neslēpa, ka armijai grūti konkurēt ar “nemilitāro piedāvājumu”, bet “man šķiet, uz NBS cilvēks nenāk dēļ atalgojuma”.

Pasākums bija pulcinājis plašu prominentu runātāju un klausītāju loku – Aizsardzības ministrijas un NBS vadību, tajā skaitā NBS komandieri Raimondu Graubi, atvaļinātos ģenerāļus, politologus, Saeimas deputātus. Pēdējiem tika dota iespēja atbilstoši savai kompetencei arī izteikties. Ringolds Balodis (“No sirds Latvijai”) atzīmēja, ka 2009. gada finanšu konsolidācijas process, lai arī bijis vajadzīgs, tomēr daudzos sagrāvis ticību valstij. Daudzi profesionāļi bijuši spiesti armiju pamest. Balodis atgādināja, ka 1939./1940. gadā Latvijas armija gribējusi pretoties, taču civilā vara to nepieļāva, kamdēļ būtu jādomā, kā neatkārtot situāciju, kad atbildīgā brīdī vara nespēj adekvāti rīkoties: “Mums jādomā par to, lai mūsu bruņotajiem spēkiem civilā vara ārkārtas situācijās netraucētu rīkoties. Jo atbildes reakcijai jābūt momentānai: ir apdraudējums – seko atbilde.” Baloža mājieni par prezidenta pilnvaru stiprināšanu gan auditorijas atsaucību neguva. Partiju pārstāvji parādīja pārsteidzošu vienotību aizsardzības prioritāšu izvērtējumā. Tāpat tika visumā pieņemta tēze, ka obligāto karadienestu atjaunot nav lietderīgi, jo vajadzīgi “gudri karavīri”, kas spēj apkalpot tehniku, ne tikai tādi, kas gatavi “iet mežā”. Ainars Latkovskis (“Vienotība”), būdams obligātā karadienesta pretinieks, pauda: “Spēja pieņemt autonomus lēmumus prasa izglītotus cilvēkus. Vai kaujas spēju nodrošināšanu mums dos gadu obligāto militāro karadienestu izgājuši jaunieši? Nē!” Atvaļinātais ģenerālis Kārlis Krēsliņš (NA), uzsverot ka nav iesaukuma pretinieks, tomēr aizrādīja, ka tas ir lietderīgs, tikai ja valstij ir pietiekami daudz resursu un naudas. Tāpat ministrs Bergmanis atgādināja, ka “prioritāra ir spēju kvalitāte, nevis spēku apjoms”.

Jāatzīmē, ka “Saskaņas” atsūtītā Zenta Tretjaka manāmi nebija kompetenta runāt par armijas lietām, savukārt Latvijas Reģionu apvienības Mārtiņa Bondara teatrālā uzstāšanās maniere, varētu teikt “šovs”, kas varbūt iederas TV vai Saeimā, bija pilnīgi nepiemēroti tādam pasākumam – Bondars skaļi pauda sašutumu, kādēļ ministra Raimonda Bergmaņa priekšā uz galda noliktās plāksnītēs rakstīta tikai partija, ko viņš pārstāv, nevis amats, un izmantoja iespēju, lai pārmestu pozīcijas partijām “politisko greizsirdību” pret opozīciju. Bergmanis uz to reaģēja, aizrādot: “Nav svarīgi, kas rakstīts zem “Raimonds Bergmanis”, svarīgi, ko mēs izdarīsim.”

Šī bija pēdējā diskusija ciklā, kas sākās pagājušā gada decembra vidū un ko rīkoja Latvijas Ārpolitikas institūts un Aizsardzības ministrija (AM) nolūkā noskaidrot sabiedrības viedokli, kam jaunajā Aizsardzības koncepcijā vajadzētu pievērst uzmanību. Iepriekšējo koncepciju Saeima apstiprināja pirms diviem gadiem, bet dokumenta saturs jāatjauno ik pēc četriem. Dokumenta projektu apspriež valdība un pēc tam apstiprina Saeima. Paredzēts, ka jaunā Valsts aizsardzības koncepcija tiks izstrādāta līdz nākamā gada rudenim.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Vispirms jārada apstākļi, lai ir motivācija to darīt, lai ir patriotisms.
  Pašreizējā situācijā, kad visas durvis uz Latviju vaļā nav tās, jo par šādu Latviju diez vai kāds iestāsies.
  NEVAR BŪT TĀ, KA IR PAŠLAIK, BERGMAŅA K-GS!
  Personu brīva kustība no valsts uz valsti nenozīmē nekontrolēta kustība. Ja jūsu ģimene dzīvo dzīvoklī, jūs un jūsu ģimenes locekļi varat brīvi pārvietoties pa dzīvokli , pie jums vakarā var arī ienākt kaimiņš un jūs varat aiziet pie kaimiņa, bet mājas kāpņu telpas durvīm ir koda atslēga, dzīvokļu durvīm ir šleperatslēgas un tas viss lai bomži un narkomāni no ielas nevarēt brīvi pārvietoties pa jūsu dzīves telpu, lai viņi nevarētu pieiet pie jūsu ledusskapja un izēst jūsu sarūpētos krājumus, lai viņi nepievāktu no jūsu mājas aptieciņas visas miega zāles un kuņģa pilienus, lai viņi neriktētos uz gulēšanu jūsu meitas gultā. Jūs varat viņam palīdzēt uz ielas ziedojot, jūs varat palīdzēt iemācot amatu, jūs varat palīdzēt pamācot viņu, bet jūs nevarat izmitināt viņu savā mājoklī. Izmitinot viņu savā mājoklī uz visu gatavu, jūs viņam atņemat motivāciju darīt ko pašam.

 2. Obligātā militārajā dienestā daļa pilsoņu latviešu valodu beidzot lietot iemācītos. Citādi PII, skolā, sadzīvē jau kaut kā nesanāk.

 3. Manuprāt arī gads obligātā militārā karadienesta jauniešiem nebūtu zemē metams. Civilās aizsardzības prasmes utt.
  Un nebūtu tik daudz latviešu puišu, kuri svešinieku iebrukuma gadījumā būtu uzvestos kā bābas un dumji vai niķīgi bērni.

Draugiem Facebook Twitter Google+