×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
10. marts, 2014
Drukāt

Guntis Rāvis: Jāizslēdz kļūdas iespējamība būvniecībā (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Guntis Rāvis, “Skonto būves” valdes priekšsēdētājs: Lai uzlabotu vispārējo būvdarbu kvalitāti un pastiprinātu ēku drošības garantu, jāveic vairāki secīgi soļi.

Vispirms iepirkumos jāatsakās no zemākās cenas principa, kas pats par sevi nav objektīvs un negarantē ēku kvalitāti. Izvērtējot piedāvājumus, būtu daudz objektīvāk vadīties pēc cenas un kvalitātes attiecības. Pēc šā principa izvērtējam arī savus sadarbības partnerus. Tā kā vadāmies pēc ilgtspējīgas būvniecības pamatprincipiem – kvalitātes, drošības un atbildības –, daudz projektu īstenošanā nepiedalāmies, jo nevaram piedāvāt tik zemu cenu kā konkursa uzvarētāji. Cerams, ka publisko iepirkumu sistēmu uzlabos būvniecības likumā iestrādātā būvkompāniju klasifikācija.

Ikvienas būves kvalitātes un drošības garants vispirms ir kvalitatīvs projekts. Ja pasūtītājs vadījies pēc principa – galvenais ir zemākā cena –, bieži arī projekts ir vājš. Būvnieku tā iedzen strupceļā, jo, no vienas puses, jābūvē strikti pēc projekta, no otras puses, projekts ir slikts. Latvijā, piemēram, nav pat oficiāla standarta būvprojektu noformēšanā. Var projektēt pat pēc trim dažādām normatīvajām sistēmām, un formāli visas ir pieļaujamas – gan padomju laikā, gan ES, gan Latvijas izstrādātās. Būtu tikai loģiski, ja atbilstoša Latvijas likumdošana būtu visām sešām Eiropas Savienībā jaunbūvēm noteiktajām pamatprasībām – nestspējai, ugunsdrošībai, energoefektivitātei, nekaitīgumam, prettrokšņu aizsardzībai, lietošanas drošībai un pieejamībai. Tā kā mums nav šo prasību ieviešanas standartu, patlaban ES būvindustrijas prasību izmantošana ir pašu projektētāju, būvnieku un citu iesaistīto pušu ziņā un atkal lētāko risinājumu izvēle var ietekmēt kvalitāti.

Nav pareizi, ka atbildība par tik nozīmīgu nozari kā būvniecība ir izkaisīta starp vairākām ministrijām, jo saskaldītas darbības dēļ tiek pieļautas globālas un stratēģiskas kļūdas. Diemžēl nevaru atcerēties nevienu ministru, kurš būtu patiešām iedziļinājies būvniecības nozares problēmās. Tas rada sekas. Tā kā būvprojektu ekspertīzes process nav precīzi definēts, rodas situācijas, ka pārrēķini netiek veikti pat sarežģītākajiem mezgliem. Uzskatu, ka sistēmai tomēr jābūt tādai, lai izslēgtu kļūdas iespējamību. Lai arī es personīgi un “Skonto būve” vienmēr esam kategoriski iestājušies pret pārmērīgu liberalizāciju un valsts kontroles mazināšanu būvniecības nozarē, uzsveru – nepieciešama efektīva, ne birokrātiska sistēma, kurā iestāžu iestādes, viena pēc otras piespiež trīs lapas ar zīmogiem, bet neviens pēc būtības nav nedz sapratis, nedz iedziļinājies, ko ar tiem zīmogiem apstiprina.

Summējot – lai pēc iespējas ātrāk uzlabotu būvniecības kvalitāti, nepieciešamas trīs viegli izdarāmas lietas: publisko iepirkumu sistēmas izmaiņas, mūsdienīgi veidoti būvindustrijas standarti un progresīva likumdošana.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. esošā sertifikācijas sistēma neko negarantē- sertifikāts negarantē ne kavalita’ti, ne drošibu, tas vienīgi garantē administratīvu un finansiālo slogu un labus naudas ienākumus sertifikātu izdevējiem, kuri ne par ko neatbild… vĀCIJĀ aNGLIJĀ, iGAUNIJĀ NAV SERTIFIKĀCIJAS . UN ŠĀDAS BIROKRĀTIJAS

 2. Zemākā cena vairumā gadījumu tiek veidota no nodokļu nemaksāšanas valstij, no zemām algām aploksnē.
  Nu piemēram privātā praksē -būvinžēnieri un arhitekti neslēdz līgumu par projektešanu, visi darījumi notiek skaidrā naudā , valstij nekādi nodokļi neienāk.

 3. Loti vispārīgi apgalvojumi, kļudains apgalvojums, ka standarts bar būvprojekta saturu un noformēšanu nav. No šāda līmeņa tirgus spēlētāja gribētos dzirdēt profesionālākus secinājumus. Jāpiekrīt, ka ministriju (īpaši EM) līmenī ir izteikts vājums nozares sakārtošanas jomā.

 4. vispirms jau varētu novērtēt sevi-tur arī atbilde-kam nav jābūt būvniecibā…

 5. Var palikt zemākās cenas princips, bet jābūt standartiem pēc kuriem jābūvē. Ja nav standartu tad ir kā pie mums maina materiālus un risinājumus pa labi un pa kreisi. Ja ir standarts tas būvnieks var vinnēt tikai ar efektīvām tehnoloģijām un citiem faktoriem kuri ļauj samazināt cenu. Bet ne materiāliem vai tehniskiem risinājumiem. Mums nav standartu un tad nu katrs maun kā nu māk un ekonomē …

  • pilnīgi piekrītu.
   Ja būs stingri standarti, detalizēti tehniskie projekti, VID un VDI visaptveroša kontrole būvniecības nozarē, tad zemākās cenas principam nav ne vainas

Draugiem Facebook Twitter Google+