×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
2. septembris, 2014
Drukāt

Jāzepa Pīgožņa 80 gadus pieminēs ar grāmatu un izstādi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Atzīmējot izcilā latviešu gleznotāja un daudzu grāmatu ilustrāciju autora, nesen mūžībā aizgājušā Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Jāzepa Pīgožņa (1934-2014) astoņdesmito jubileju, nāk klajā mākslinieka atmiņu stāsts un tiek atvērta viņa darbu izstāde, portālam LA.lv pastāstīja mākslinieka meita, kultūrvēsturniece Ieva Pīgozne.

Apgādā “Zvaigzne ABC” iznāk Jāzepa Pīgožņa sarakstīta autobiogrāfija “Pēckarš. Krāsas. Jaunība”, kurā mākslinieks aprakstījis to, kā četrdesmito gadu beigās ieradies Rīgā, mācījies J. Rozentāla mākslas vidusskolā un pēc tam Mākslas akadēmijā, kā darbojies studentu vides veidošanā. Tas ir stāsts par mākslinieka jaunības gadiem, mācībām, dēkām un kurioziem, nebēdnībām un mīlestību.

Ieva Pīgozne teic, – ar asu spalvu un labsirdīgu smaidu Jāzeps Pīgoznis raksturo gan abu mācību iestāžu pasniedzējus, gan savus studiju biedrus – vēlāk ievērojamos māksliniekus Gunāru Krolli, Borisu Bērziņu, Induli Ranku un citus. Grāmatā sniegts arī precīzs laikmeta raksturojums par pēckara gadiem, kad radošo garu centās ierobežot ideoloģijas uzspiestās prasības, un par nacionālajām idejām pat visniecīgākajā to izpausmē draudēja visbargākais sods. Tekstu papildina bagātīgs oriģinālo fotoattēlu klāsts, kā arī Jāzepa Pīgožņa agrīno un vēlāko mākslas darbu katalogs, kurš autoram ir pirmais pēdējo desmit gadu laikā.

No 16. septembra Latvijas Nacionālās bibliotēkas pirmajā stāvā būs apskatāma Jāzepa Pīgožņa jubilejas izstāde “Krāsas un līnijas”. Izstādīto darbu klāsts iedalāms trīs daļās. Pirmā veltīta Jāzepa Pīgožņa pēdējo desmit gadu laikā tapušajiem darbiem – gleznām, kurās sastopamas gan raksturīgās Latvijas ainavas dažādos gadalaikos, mazpilsētu skati, gan citi motīvi, tajā skaitā tālāku ceļojumu iespaidi. Izstādē iekļautas arī grāmatu ilustrācijas, ar kuru starpniecību autors ir pazīstams gandrīz visiem septiņdesmito un astoņdesmito gadu bērniem. Papildus izstādītas mākslinieka ilustrētās grāmatas, un jādomā, ka šajās vitrīnās ikkatrs izstādes apmeklētājs atradīs sev zināmus un lasītus darbus: pārsvarā latviešu folkloru un literatūras klasiku, kā arī izdevumus bērniem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+