×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
29. februāris, 2016
Drukāt

Joris, Samvits, Mefodijs, Elila Gineša – neparastie bērnu vārdi 2015. gadā (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Cik neparastus vārdus vecāki Latvijā mēdz dot saviem bērniem? Jumis, Faustīne, Dāls, Narimans, Kīne un Lenda – tie ir daži no bērnu vārdiem, kuri pērn reģistrēti dzimtsarakstu nodaļās.

Vecāki atzīst, ka šādi vēlas pasvītrot savu bērnu individualitāti, un ir gadījumi, kad aiz neparastā vārda likšanas slēpjas īpašs stāsts.

Trīs cilvēku ģimenē tikai mammai Ivonnai Latvijā ir atrodami daži simti vārda māsu. Tētis Ešlijs Latvijā ir pirmais un pagaidām arī vienīgais šāda vārda īpašnieks, un tikpat rets vārds dots arī četrus mēnešus vecajai meitiņai Lilū.

Vēl bez Lilū pērn reģistrēti tādi neparasti meiteņu vārdi kā Minka, Sammera, Ugņe, Bažena, Virsvarija, bet zēniem Adalards, Līrojs, Levi Moše, Kosmo Goku, Ratibors, Kastanis un citi.

Ap tūkstoš bērnu vārdu ik gadu Rīgas pilsētas Ziemeļu dzimtsarakstu nodaļā reģistrē Irēna Dīķe. No neparastākajiem pērn viņa atminas – Ieremiju.

Dzimtsarakstu nodaļā atteikt reģistrēt bērna vārdu var tad, ja tas neatbilst latviešu valodas normām, piemēram, tajā ir burti x vai y vai trīs k burti. Un bērnam nedrīkst ielikt vairāk nekā divus vārdus.

Ir arī reti gadījumi, kad vecāki mēģina reģistrēt rupju vai nievājošu vārdu, bet šie centieni pēc tam arī top zināmi bāriņtiesai.

Ir avoti, kur minēts, ka juristi un valodnieki nav vienisprātis, vai vajadzētu stingrāk ierobežot vecāku radošos centienus izdomāt bērnam iepriekš nebijušu vārdu. Ir daļa, kas domā, ka valstij būtu vairāk jāiejaucas.

Tikmēr Ešlijs ir pārliecināts, ka īpašais vārds ir personības vizītkarte, un viņam tas dzīvē ir daudzkārt noderējis.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Ešlijs, Lilū – šie svešo tautu vārdi norāda uz baisu mazvērtības kompleksu. Skumji, ne lietuvieši, ne skandināvi neliek šos stulbos vārdus.

  2. Lilū_ skaisti!_tas taču no “Piektā elementa”. Lai meitenīte izaug tik pat forša!

  3. Daži vārdi nav nekādi dīvainie, tikai atkal godā celti senlatviski (Jumis) vai citttautu vārdi (Bažena – poļu, Ugņe izklausās pēc lietuviešu cilmes, Bet Ieremijs ir tas pats krievu Jeremijs. Acīmredzot krieviskajā rakstībā vārds sākas ar I, taču to izrunā “Jeremijs”, līdz ar to arī latviski būtu rakstāms Jeremijs). Un Lilū tētis Ešlijs savu vārdu dabūjis no pasaulslavenā romāna “Vējiem līdzi”.

Draugiem Facebook Twitter Google+