×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
24. februāris, 2013
Drukāt

Kā audzē gladantēras?

gladanteras22

“Lūdzu, pastāstiet par gladantērām! Kā tās audzējamas?” 
Zonberga Rīgā

 

Pēc izskata gladantēru (Gladanthera) ziedi vairāk atgādina acidantēras, taču sakopoti vārpās kā gladiolām, turklāt ir smaržīgi – tā varētu raksturot šo interesanto starpsugu krustojumu.

Puķkope Maruta Audare stāsta, ka gladantēras prasa vairāk siltuma nekā gladiolas, pavasarī uzdīgst vēlāk. Agrotehnika tāda pati kā gladiolu audzēšanā: norok septembra beigās vai oktobrī, atdala mātes­auga sīpolu, nogriež lakstus un sīpolus divas nedēļas žāvē līdz +35 °C temperatūrā. Uzglabā pagrabā apmēram +10 °C temperatūrā. Pavasarī (marta beigās, aprīlī) sīpolus modina, un, zemei iesilstot ap +10 °C, stāda dobē apmēram 20 cm dziļi. Asni virs zemes parādās jūnijā.

Gladantēras audzē saulainā vietā, pietiekami irdenā augsnē. Pamatmēslojumā var iestrādāt hloru nesaturošus kompleksos minerālmēslus, satrūdējušus organiskos mēslus vai kompostu.

Vairsīpoliņus sēj aprīļa beigās: smagākās augsnēs – apmēram 5 cm, vieglākās – 10 cm dziļi. Gladantēru vairsīpoliņiem ir biezāks apvalks nekā gladiolām. Lai tie uzdīgtu, nepieciešams mitrums un siltums.

Pagājušā gadsimta vidū Džoanai Raitai (Joan Wright) Jaunzēlandē izdevās izveidot gladantēru, kas nosaukta par ‘Lucky Star’. Tā ir smaržīga, grieztie ziedi vāzē ilgi saglabājas svaigi. Šajā starpsugu hibrīdā apvienotas abu vecāk­augu – gladiolas un acidantēras – īpašības. Gladantēras nav tik uzņēmīgas pret slimībām, arī kaitēkļiem (piemēram, gladiolu tripsim, šīs puķes negaršo, tāpēc tās liek mierā). Pie Marutas Audares (mob. 26057422) pašlaik var iegādāties gladantēru vairsīpoliņus (100 gabalu par 30 santīmiem), kā arī dažādu lielumu sīpolus, kas maksā attiecīgi no 10 līdz 30 santīmiem gabalā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+