Kultūra
Māksla

Kā laikmetīgās mākslas muzeja iesaldēšana”ABLV Bank” likvidācijas dēļ ietekmēs mākslas procesus?3


Džemma Skulme
Džemma Skulme
Foto – Ieva Lūka/LETA

Kā laikmetīgās mākslas muzeja iesaldēšana “ABLV Bank” likvidācijas dēļ ietekmēs mākslas procesus? Jautājam māksliniekiem.

Maija Tabaka: “Laikmetīgās mākslas muzejs, protams, ir vajadzīgs. Tagad jāmeklē citi varianti tā būvei. Cik zinu, bankas kolekcijā gleznas nebija pārsvarā, vairāk citi žanri. Taču domāju, ka mākslas procesu kopumā tas neietekmēs. Jo mākslinieki kā strādāja savās darbnīcās, sevi īstenojot, un par prieku sabiedrībai, tā arī strādās.

Juris Dimiters: “Laikmetīgās mākslas muzeja būves iesaldēšana mākslas procesu neietekmēs. Manu dzīvi pavisam noteikti neietekmēs. Kapitālisms ar mākslu nav saistāms. Ir bagātnieki, kas pasūta savus portretus, bet vai tam ir kāds sakars ar mākslu? Esmu kreisi noskaņots cilvēks, iepriekšējā laikmeta piekritējs… Agrākajos laikos bija gana muzeju, izstāžu, mākslinieki varēja izdzīvot, māksla bija interesanta, mākslas dzīve ritēja kā pulkstenis, viss gāja uz augšu arvien kuplāk. Tagadējie procesi mani neinteresē. Valsts jau mani ir novērtējusi ar 130 eiro pensiju un paldies par to.”

Džemma Skulme: “Mākslas procesi notiks šā vai tā. Varam brēkuļot, bet galā tiekam, un valdība to jūt. Parasti mākslinieki visu izcīnījuši paši, tā ir mūsu neatkarības sastāvdaļa. Domāju, ka jaunākā paaudze panāks savu, tie ir mani ieskati, sēžot jau pie sava kapu soliņa. Māksliniekiem ir iekšēja vajadzība strādāt un būt, un gan jau ar laiku būs arī muzejs. Bet tagad jo mudīgākai jābūt otrai organizācijai „Mākslai vajag telpu”, mūsu princips- laikmetīgā māksla nav nekas no debesīm nokritis, tā ir turpinājums visam iepriekšējam. Taču, kamēr lielā daudzumā un dažādībā nebūs muzejā parādītas 20. gs beigās, kā arī 21. gs sākumā strādājušās mākslinieku personības, trūkst pārejas uz laikmetīgās mākslas parādībām vai arī kā atsevišķu individualitāšu iznācienā kā, piemēram, reālismā jaunā izpausmē. Šo cīņu gan uzskatu jau gandrīz par zaudētu. Šobrīd lielāku atbalstu varētu dot iecerei, kas saistās ar Kaļķu ielu 1. Zuzāna kolekcijai šobrīd pieaug svars.”

LA.lv