Pasaulē
Eiropa

Kačiņskis: ES nesalauzīs Polijas gribu reformēt tiesu sistēmu0

Foto – AFP/LETA

Polijas valdošās konservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) līderis Jaroslavs Kačiņskis paziņojis, ka Eiropas Savienībai (ES) neizdosies salauzt “poļu gribu” pabeigt savas tiesu sistēmas reformu.

Pirmdien nedēļrakstā “Sieci” publicētajā intervijā Kačiņskis norādījis, ka bez tiesu sistēmas reformas citām reformām nav jēgas, jo agrāk vai vēlāk jo agrāk vai vēlāk tās atcels tiesas.

Jau vēstīts, ka EK pagājušā gada nogalē spēra bezprecedenta soli, iedarbinot ES līguma 7.pantu, tādējādi cenšoties pastiprināt spiedienu uz Poliju atteikties no tās pretrunīgi vērtētajām tiesu sistēmas reformām. Brisele apgalvo, ka Polijas īstenotās tiesu sistēmas reformas esot drauds demokrātijas principiem un likuma varai.

Savukārt Polijas konservatīvā valdība uzstāj, ka reformas nepieciešamas, lai cīnītos ar korupciju un pārveidotu tiesu sistēmu, kas joprojām nav atbrīvojusies no komunistiskā režīma mantojuma.

Pagājušajā nedēļā stājās spēkā likums par Augstākās tiesas reformām, kas pazeminājis tiesnešu pensionēšanās vecumu no 70 līdz 65 gadiem.

Saskaņā ar šo likumu savus amatus jāatstāj 27 no 73 Augstākās tiesas tiesnešiem, tostarp 65 gadus vecajai tiesas priekšsēdētājai Malgožatai Gersdorfai.

Gersdorfa atteikusies to darīt, jo tas pārkāpjot viņas konstitucionālās tiesības uz sešus gadus ilgu pilnvaru termiņu.

Taču PiS līderis intervijā uzsvēris, ka viņas rīcība esot nelikumīga.

“Ir sešu gadu pilnvaru termiņš, taču, ja kāds aiziet šajā laikā pensijā, tas nevar vienlaikus būt pensionārs un tiesas priekšsēdētājs,” norādījis Kačiņskis.

Valdības un tiesnešu konfliktā svētdienas vakarā iesaistījies arī leģendārās rokgrupas “Rolling Stones” solists Miks Džegers, kuru “aizstāvēt demokrātiju” savukārt aicinājis poļu antikomunistiskās kustības ikona Lehs Valensa.

“Esmu par vecu, lai būtu tiesnesis, taču esmu pietiekami jauns, lai dziedātu,” uzrunājot savus fanus Varšavas koncertā, paziņoja 74 gadus vecais Džegers.

“Jūs zināt, ka mēs Poliju apmeklējām sen – 1967.gadā,” piebilda roka leģenda, piesaucot “Rolling Stones” pirmo Polijas tūri, kas notika vēl tad, kad lūdz poļu atbrīvošanās brīdim no komunistu jūga vēl bija jāgaida vairāk nekā 20 gadi. “Ceru, jūs turēsieties pie visa tā, kopš tā laika esat mācījušies.”

LA.lv