×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
23. jūnijs, 2017
Drukāt

Valdis Krastiņš: Kādēļ ne mēs? Māc skaudība par francūžiem (10)

Foto: Reuters/Scanpix/LETAFoto: Reuters/Scanpix/LETA

Emanuels Makrons ieguvis pārliecinošu uzvaru Francijas parlamenta – Nacionālās sapulces – vēlēšanās. Viņa veidotā politiskā partija “La Republique En Marche” ieguvusi vairākumu, kas nodrošina iespēju veikt nepieciešamās reformas. Tomēr, pirms sākt runāt par tām, jāatgādina, ka, pirmkārt, pirms gada Makrona partijas vēl vienkārši nebija, otrkārt, ievēlēto deputātu vairākums līdz šim nav bijuši saistīti ar politiku.

Protams, Makrona pretinieki jau sākuši kliegt, ka tā esot diletantu armija, ka to nevarēšot vadīt, ka tā nebūšot spējīga pieņemt kvalitatīvus lēmumus un tamlīdzīgi. Uz to Makronam ir atbilde – jaunievēlētie deputāti nebūs pieejami tradicionālajām parlamenta spēlēm un intrigām, bet par pārējo jāgādā vadītājiem. Jāņem vērā, ka deputāti nāk no visām Francijas malām, no visiem sabiedrības slāņiem, un šī atlase notikusi bez partijas vadības iejaukšanās. Tā ir milzīga priekšrocība (atcerēsimies mūsu partijnieku “gudros” ģīmjus, izvēloties kandidātus vēlēšanām pēc reiz deklarētā principa “jāliek lielākais kretīns”…). No sirds novēlu Makronam veiksmi!

Makrona prioritāšu saraksts ir šāds:

Piecu gadu laikā samazināt valsts pārvaldes izdevumus par 60 miljardiem eiro.

Par 120 000 samazināt ierēdņu skaitu.

Pārskatīt un sakārtot darba likumdošanu, samazinot dažādās privilēģijas un priekšrocības, kas ļoti bremzē darbaspēka mobilitāti.

Izglītības reformu – pēc iespējas ātrāk.

Tas nebūs viegli – jo vairāk tādēļ, ka vēlēšanās piedalījās mazākums, un to Makronam jau norāda. Tomēr tā ir lieliska izdevība, īsta revolūcija, kura var novest pie lieliskiem rezultātiem.

Franciju nu nekādi nevar salīdzināt ar Latviju: frančiem ir revolucionāras tradīcijas, ass latīņu prāts, spēja ātri reaģēt. Ja nu uz šī fona iedomājamies pašmāju gudrīšus, kam dažkārt gan ir jaunības vaibsti, bet kas neglābjami sapinušies partiju intrigu mudžekļos… Vai tiešām Latvijā nav neviena, kurš varētu nākamā gada Saeimas vēlēšanās Makrona pieredzi vismaz daļēji pārnest uz Latviju? Jo intrigās sakaltie puskoka lēcēji spēj tikai nonākt no vienas neveiksmes pie otras, no viena pusdarba pie otra, no vienas pusreformas pie otras. Pat tad, ja kāds viņu vidū tiešām vēlas ko uzlabot… Mani māc skaudība un apbrīna par franču uzdrīkstēšanos. Kādēļ ne mēs?

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Solits ,,,makā nekrīt

 2. Latviešu tautas kā īstenas savu senču tradīciju turpinātājas vairs nav. Un jāšaubās vai tāda kādreiz ir bijusi. Pirmajās pastāvēšanas desmitgsdēs tauta centās izrauties no kara atstātā posta ar pārcilvēciskiem spēkiem un to arī paveica, bet tautas, kā viena veseluma kā nacionāla kopuma ideoloģija vēl nebija nostiprinājusies.To pierādīja padomju okupācijas gadi. Viegli tika atmesti senie tikumi, viegli mainījām savus ideoliģiskos pamatus un tagad, pēc atmodas, vēl arvien neesam savas valsts patrioti un cēlāji, bet tikai patērētāji un sīki pašlabuma meklētāji. Taču uzlielītie franči nav ne par mata tiesu labāki. Cik % piedalījās vēlēšanās? Un par ko tad viņi vēlēja? Vai Makrona partija nav mūsu RA prototips? Tāda pati jauna partija, bez pieredzes simnieciskajā un politiskajā darbībā, kura savu uzticību izpelnījusies tikai ar solījumiem.Un vai mūsu vēlētāji tāpat neizšķiež savas balsis par sīkām populistiskām partijām? Bet mums par ļaunu vēl atrodas pie varas komunistiskās pagātnes aizstāvji, kuri nekaunās izmantot patiesi latviskās vērtības, lai slēptu savu īsto gribēšanu – paturēt tautu komunisma ideoloģijas ēnā. Un ar tautas palīdzību tas pat ļoti labi izdodas. Visa valsts vadība ir komunistiskā ideoloģijas karognesēju rokās. Bet arī lielākā no frakcijām, kura gatava jebkuru brīdi pārņemt varu ir tieši tādi paši ar krietnu prokrievisku pieskaņu, ko uzskatāmi pierāda kaut vai tikai attieksme pret valsts valodu.
  Pēc gada mēs atkal vēlēsim savu vadību, bet uz ko tad varam cerēt? Ko varam sagaidīt, ja nacionālie jautājumi mums nav prioritāte, un pabalstus jau postkomunisti gatavi izsniegt kā līdzekli maksai par vēlētāju balsīm

 3. Pie mums tas varēs notik tikai tad, ja valdības krēslos sēdošos nomainīs , bet, kā rāda vēlēšanas, tautai labi, neko negrib mainīt, vēl tos pašus, pēc tam atkal paši lamā valdību, kuru ievēlēja.

 4. Protams, problēma tautas kvalitātē. Protams, visi “IR” “varoņi” visu noliegs. Viņi zina, ka mūsu tiesām šie neiedomājamie pretekļi nebūs “pa zobiem.” Tas nav nejauši. Tie paši “varoņi” ir veiksmīgi pie tā pastrādājuši.
  Pat pēc tādas informācijas par oligarhu sarunām “Rīdzenē”, sabiedrība caurmērā ir mierīga.
  Nesen viens mans 54-gadīgs kaimiņš – grādīgo dzērienu cienītājs, lamāja…. valdību, jo tādiem “trūkumcietējiem”, kā viņš , valdība piešķirot MAZUS pabalstus. Un šis alkoholiķis piedalās vēlēšanās! Tātad, nekas nemainīsies. Tikai PATIESI attīstītām tautām demokrātija ir laba sabiedrības iekārta. Es gan nezinu, kā degradētajiem sabiedrības elementiem atņemt balsstiesības un, tādā veida, nepieļaut populistu nonākšanu pie varas.

 5. tuvredzīgajam makaronstaipītājam Atbildēt

  ”…frančiem ir revolucionāras tradīcijas, ass latīņu prāts, spēja ātri reaģēt…, Mani māc skaudība un apbrīna par franču uzdrīkstēšanos. Kādēļ ne mēs?…”

  Pareiziniet šo ”apbrīnu” ar neskaitāmiem bumbu sprādzienu un rīkļurāvēju upuriem – sanāks graujošs cipars, tāds, kāds Latvijā vēl murgos nerādās! Arī tā ir franču “uzdrīkstēšanās”!

 6. viņiem nav šmakalkas pusdebilo

 7. Lemberg Huilo. Brigman Huilo. Duklav Huilo Atbildēt

  Mēs tādēļ ņe, ka pie varas ir bijušie komunisti un okupantu pakalpiņi, kuri izzog latviešu valsti un bāž izzagto naudu savu ģimeņu kabatās, un cer, ka atgriezīsies krievi, kuri viņiem šo zagšanu piedos apmaiņā pret Latvijas pievienošanu Krievijai.

 8. Zini kādēļ mēs to nevaram, tāpēc ka tāda tauta kā latvieši vairs NAV…… Ir tikai vaimanātāji un vergi, kuri savu veselību un labklājību pilnībā ir noziedojuši mūsu badmiram, deputātiem, saeimai, un citiem resniem kropļiem, vampīriem, kuri ir izsūkuši visu, ko vien var …Arī tautas dcēseli. Bet mēs tikai papīkstam, panīdam, ak vai, cik slikti utt, bet NEKO NEDARAM…….

 9. Malaci franci ! Klausos paslaik spotifa vinu accordeon music .

 10. Mūsējie vispirms domā ilgi ilgi, runā lēni lēni. Daudziem padomju laika izglītība un domāšana. Pie varas tie, kas nespēj gūt panākumus biznesā (CSDD), bet gan iedzīvojas uz valsts rēķina. Makrona kungs ir stiprs gan privātajā dzīvē, gan valsts līmenī. Tas vien, ka viņš ar lepnumu pasaulei rāda savu gados vecāko sievu Bridžitu, tas vien ir vērts, lai viņu sauktu par īstu vīrieti.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par kuru sarakstu lai balsoju?…

Pagājšnedēļ Centrālā vēlēšanu komisija sarīkoja 13. Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numuru izlozi. Vēlētājiem izsniedzot vēlēšanu zīmju komplektu, saraksts ar pirmo kārtas numuru ir virspusē. Pēc izlozes katra partija steidza puspajokam, pusnopietni skaidrot un meklēt sakarības savā kārtas skaitlī.

Vai teātra izrādēs var ņirgāties par valsti un amatpersonām?
Draugiem Facebook Twitter Google+