×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
5. janvāris, 2017
Drukāt

Kaujas, nevis parketa ģenerālis. “Mājas Viesis” iztaujā jauno NBS komandieri Kalniņu (11)

Foto - Valts KleinsFoto - Valts Kleins

Rudenī Latvijas sociālajos tīklos izskanēja apgalvojumi, ka Zemessardze nav pietiekami nodrošināta ar individuālo un kolektīvo ekipējumu, ka struktūrā veiktās pārmaiņas ir neefektīvas un kopumā Zemessardze nav gatava pildīt tai uzticētās funkcijas. To uzsāka kāds ar segvārdu Ivars Čiekurs, pārpublicēja interneta žurnāls “Puaro” un pēc tam arī drukātie mediji. Cik pamatoti bija šie apgalvojumi? Vai to mērķis bija izgaismot problēmas un palīdzēt sakārtot lietas jeb gluži otrādi – mest ēnu un vājināt nācijas pašaizsardzības vēlmi un spēju?

Kāds bija mērķis, par to lai spriež Latvijas sabiedrība! Dažas no pieminētajām portālu publikācijām esmu lasījis. Es izmantoju katru iespēju uzzināt par stāvokli man uzticētajā jomā, pie tam ne tikai oficiāli no padotajiem, bet arī tiekoties ar karavīriem un zemessargiem. Esmu atvērts racionālai un pamatotai kritikai, taču publiski izteiktam viedoklim nevajadzētu paust personisku aizvainojumu un izplatīt nepatiesu informāciju. Fakti ir jāpārbauda. Ja tiek publicētas un pārpublicētas puspatiesības un meli, tas nāk par labu nevis Latvijai, bet gluži otrādi – tiem, kas vēlas graut mūsu valstiskumu. Ja kāds grib uzlabot situāciju – manas durvis vienmēr ir vaļā. Daudz kas no publikācijās minētā man nav jaunums, esam to pārrunājuši savā starpā, esam to teikuši medijiem. Mēs nekad neesam nolieguši, ka Latvijas aizsardzībai, īpaši Zemessardzei, ir nepieciešams lielāks finansējums. Valdība un nodokļu maksātāji ir mūs sadzirdējuši, kopš 2014. gada finansējums ir palielināts, daļa no tā tiek novirzīta Zemessardzes stiprināšanai. Tiesa, arī pagājušajā gadā, kad aizsardzībai tika atvēlēts 1,41 procents no IKP, mēs nevarējām nodrošināt Zemessardzi ar pilnīgi visu tai nepieciešamo. Un nevarēsim to izdarīt vēl vairākus gadus. Patlaban primārais ir ekipēt zemessargu individuāli. Esam simtprocentīgi nodrošināti ar formastērpiem, taču mums vēl ir nepieciešamas uzkabes, guļammaisi, individuālās aizsardzības sistēmas, mobilās platformas. Mēs to zinām, zemessargi to zina, esam šos jautājumus kopā pārrunājuši.

Zemessardzes novadi – fundamentāli administratīvās struktūras – ir pārformēti brigādēs. Ko tas dod?
Kad 1991. gadā izveidojās Zemessardze, mums bija piecas brigādes, kas darbojās līdz 2003. gadam, kad tās pārveidoja par novadiem. Ideja bija aizgūta no lielajām valstīm, tomēr restrukturizācija nedeva gaidīto. Brigāžu komandieri tika pārsaukti par novada komandieriem, piesaistot pie ģeogrāfijas. Tagad mēs atkal atgriežamies pie brigādēm, kas ir nevis teritoriāli formējumi, bet kaujas vienības, līdzvērtīgas regulāro spēku brigādēm. Tā šos formējumus uztver arī sabiedrotie. Brigādēs iekļaujas bataljoni, kas būvēti pēc NATO standartiem, tās nav pagasta apakšvienības, kas spēj nodrošināt uzdevumu izpildi tikai savā lokālā teritorijā. Tiesa, mēs esam cieši saistīti ar dislokācijas vietu pašvaldībām un civiliedzīvotājiem, arī lielākā daļa zemessargu nāk no šīm teritorijām. Taču pēdējos desmit gados sasniegtais līmenis apliecina, ka brigādes ir eksteritoriāli formējumi, kas gatavi veikt sarežģītus uzdevumus jebkurā vietā. Piemēram, Afganistānā zemessargi ieradās vēl pirms regulāro spēku vienībām, bez piesegšanas kišlakos, tas ir, afgāņu ciematos, veica ļoti specifiskus uzdevumus, nodrošinot sadarbību ar vietējiem iedzīvotājiem, kas zināmā mērā ir izlūkošanas funkcijas. Par zemessargu sagatavotības līmeni liecina arī tas, ka misijās viņi no mūsu sabiedrotajiem saņem visaugstāko atzinību līdzās pilna laika karavīriem.
*
Ja vēlies uzzināt, kāpēc tik nemierīgā laikā ģenerālmajors Kalniņš bija gatavs uzņemties atbildību par Latvijas aizsardzību, kā hibrīdkara apstākļos ir jādarbojas bruņotajiem spēkiem, kāpēc Latvijā nebūtu lietderīgi atjaunot obligāto militāro dienestu, ko nozīmē būt kaujas, nevis parketa ģenerālim, cik liels ir apdraudējuma līmenis un kas ir Latvijas bruņoto spēku lielākais trumpis, lasi jaunāko “Mājas Viesi” vai seko saitei, uzklikšķinot šeit!

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Kas ir interesanti. Lai cik Graube neslavātu Kalniņu un otrādi, neviens cits vairs nepiedalās šō divu duetā – spalvu spodrināšana. Jo nu jau pat pēdējais karavīrs redz, kāds murgs notiek armijā. Kalniņš noveda zemessardzi grāvī, no kura tā mēģina izķepuroties tagad. Graube pa vairākiem piegājieniem, tā arī neko armijā nepanāca, tikai izsaimniekoja. Bet tā plātīšanās ar viedo armiju, pārākumu pār Lietuvu un Igauniju. Reāli pretīgi. Kaujas ģenerālis, he he, vairāk gan partijas marionete, kura ielikta, lai vel 4 gadus mierīgi varētu izsaimniekot NBS finanses caur lobētām firmelēm uz partijas kasēm.

 2. Nu, “gansi” un “naciki”, saturaties!

 3. Kubas armiju daudzus gadus komandeja majors . Liberijas armiju serzants . utt.

 4. Pilnībā piekrītu. Kur tad viņš karojis? Aganistānā, Čečenijā, Sīrijā? Sviests!

 5. Mazāk runāt un vairāk ķerties pie darba. “Ja gribam pudeli tīrīt, tad ir jāiet zaur pudeles kaklu”; sākot ar aizsaedz;ibas ministra utt. Ja pēc 25. gadiem neēsam vel sapratuši, ko nozimē neatkarības uzturēšana, tad neēsam arī to nopelnījuši; “Brivība nav par brīvu”. Un šet, nav runa par naudu, bet gan par tautu un tās vadību.’
  Bījušais BG. Jānis Krēsliņš-“Ja suns savu asti necels, kas tad viņu cels”. Totāli nedergs nekur: vienalga cik viņa izglītība arī nebutu.

 6. Tā nu sanācis, kad par daļēji militārām lietām raksta sieviete. Latvijā nav itin neviena paša kaujas ģenerāļa. Ir viens kaujas pulkvedis – Dainis Turlais. Jo neviens nav īstā ģenerāļa amatā komandējis vienības reālās kaujās.
  Nevienam no Latvijas armijas ģenerāļiem vispār šāda pakāpe nepienākas, jo neviens nav beidzis kara militāro akadēmiju (nejaukt ar karaskolu, kurā diplomu iegūst leitnanti). Akadēmijā papildus izglītību iegšust paši labākie majori un puspulkveži, tikai no šādiem vīriem retais var kļūt par ģenerāli.
  Es taču nerakstu, ka Zenta Mauriņa ir Kventins Tarantino?
  P.S. Kalniņa priekšgaitniekam Graubem vispār nebija augstākās izglītības. Nevienā rietumu armijā cilvēks tikai ar vidusskolas diplomu nespētu iegūt pat leitnanta pakāpi. Arī ne tad, ja karu laikos būtu sagūstījis Hitleru, Musolīni, imperatoru Hirohito, Franko un Sadamu Husienu pa virsu, pilnīgi visus. Kāpēc žurnāliste drīkst rakstīt (un labā stilā, vispār patīk Beinerte kā žurnāliste) par lietām, par kurām viņai nav itin nekādas saprašanas? Tas būtu tas pats, ja Līčuks sāktu intervēt krusta dūrienu izšūšanas virtozaurenes, buberta kūļātājas vai japāņu floristes. Janovičam vismaz sanāktu smieklīgi, bet te nē. Jo tiek tiražēti meli un nepatiesība. Man nav nekas personisks pret Kalniņu, varbūt pat normāls vecis. Bet kaujas ģenerālis? Nu tad piešķiriet viņam ģenerālisimusa, samuraja un Lielā Dižā Berserka titulus!

 7. Vīrišķīgs komandieris – kā kinoaktieris.
  Lai veicas!

 8. Īsts kaujas ģenerālis bija maršals G.Mannerheims.Latvijā līdzīga nav un nebūs.

  • Īts kauja ģenerālis mums ir tikai K. Krēsliņš, bet saprotamu iemeslu dēļ, viņs te neder.
   Par šo… Kāda kaujas pierdze kā:
   – zaldātam;
   – seržantam;
   – virsniekam;
   – ģenerālim?

   Jeb tikai ts. ”samozvaņec”?
   PS
   Par sevi, kā seržantam, visa kā pietika savulaik n -tajās vietās.

 9. “Brigādēs iekļaujas bataljoni, kas būvēti pēc NATO standartiem, tās nav pagasta apakšvienības, kas spēj nodrošināt uzdevumu izpildi tikai savā lokālā teritorijā.”
  Bet: vai tās ko arī spēj tikai savā lokālā teritorijā?
  Ja nē, mani tas visp. vairs turpmāk neinteresē, dzīvo tālāk bez manis!

 10. Ne, nu nav ko teikt, sie, pie silem sasedusies, joprojam mus visus uzskata par totalu aunu baru. Vai cik labs, un nu tik bus, vah vah vah, cik viss jauki.. CIK ir “jauki” gan ar VID, gan SAB, kuras ta vieta, lai atklatu, tiesi slep cekas maisus…, kas jau ir pilnigs sovjetisks nonsenss.., gan KNAB, kurs saredz vien sikumus, laikam darbibas imitacijai, mes jau esam atskatijusies.
  Un tapec nav pat mazako ceribu, ka “shakali dzemdes princi”. Tie pasi komunistu pecteci, kuri ari slepj savus cekas noziedzniekus, bloke lustraciju, grauj Latvijas valsti kaut vai ar segregetas, skirotas sabiedribas uzturesanas metodi, diez vai var izvelet par savu, ne tautas, aizsargu ko citu, ja ne tiesi tadu pasu paklausigo, kurs diez vai iebildis to simpatijam pret Krieviju un dizi tai pretosies.
  Sadu komandieru darbosanos mes jau redzam visa aizsardzibas struktura, kuriem laikam dota attieciga pavele vadit militaro jomu sabotazas gara, gan apgades, gan apmacibu procesa zina.
  Un totala melosana par to, tatad smaga korumpetiba un visatlautiba par to liecina, ka aizsardzibas sfera ir novesta lidz smagam stavoklim, ka tadiem komandieriem nevar uzticeties, kuriem OMG, visas tautas aizsargaties speja, iedomajieties tikai, liekas par kalposanau Kremlim. Ka var ta melot un sagrozit faktus? Tatad, pec to meligas logikas izriet, ka tiesi valsts aizsardzibas grausana ir deriga mums? Tad ko te vel piebilst? JAU esam nodoti..

Draugiem Facebook Twitter Google+