×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
18. jūnijs, 2015
Drukāt

Kaunpilna vizītkarte – jau desmit gadus nespēj sakārtot bijušos robežkontroles punktus (4)

ainazi_7

Jau gadus desmit bijušie Latvijas robežkontroles punkti uz Lietuvas un Igaunijas robežas pamestībā sabrūk un aizaug ar krūmiem, radot nepatīkamu iespaidu mūsu valsts viesiem un liekot kaunēties mums pašiem. Pirms diviem gadiem par to “Latvijas Avīzē” rakstīja arī kolēģis Artis Drēziņš (“Latvijas robeža – kauna vieta”, “LA”, 2013. g. 11. oktobris), ironiski vaicājot: “Kāpēc Latvijas robeža Ainažos izskatās kā bojā gājuša kolhoza kūtspakaļa? Turpretī turpat līdzās esošais bijušais Iklas robežkontroles punkts Igaunijā ir sakopts.” Nu beidzot šo problēmu pamanījuši arī Saeimas deputāti, kaut gan risinājumu šai problēmai piedāvāt parlamentārieši nespēj.

“Tas ir valsts prestiža jautājums. Bijušie robežkontroles punkti ir pirmais, ko, iebraucot Latvijā, pamana mūsu viesi, bet aizvadīto desmit gadu laikā neesam spējuši tos sakārtot,” teica Pilsonības, migrācijas un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis (NA). Visnepatīkamākā situācija izveidojusies Grenctāles un Ainažu punktos, kur bijušie robežpunkti šobrīd jau pārvērtušies par atbaidošiem graustiem.

Lai meklētu risinājumus, uz komisijas sēdi tika uzaicināti Iekšlietu ministrijas un VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) ierēdņi. Viņi skaidroja, ka savulaik šie objekti veidoti muitas un robežkontroles vajadzībām, bet pēc iestāšanas Šengenā un Eiropas Savienībā (ES) zudusi nepieciešamība veikt šīs funkcijas uz iekšējās robežas. Atbilstoši ES regulai novākti satiksmes plūsmu ierobežojošie šķēršļi un robežsardze šos punktus pametusi, koncentrējoties valsts austrumu robežas kontrolei.

Ēkas, kas netraucēja satiksmes plūsmu, atstātas un nu lielākoties nokļuvušas privātīpašnieku rokās. Piemēram, Ainažu robežkontroles punkts 2011. gadā ar nomas pirkuma tiesībām pārdots privātpersonai Uldim Laizānam, bet nekāda attīstīšana vai pat sakopšana objektā nenotiek. Savukārt Grenctāles robežkontroles punktu savulaik nomā ieguvusi AS “Kurzemes mehanizators”, bet nav spējusi segt finansiālās saistības, tādēļ līgums lauzts. Pašlaik tiek pabeigti dokumenti, lai objektu nodotu jaunam īpašniekam – SIA “East-West Transit”, kas darbojas zem “Latvijas naftas” zīmola. Uzņēmums sola nolaisto Grenctāles robežkontroles punktu pārbūvēt par multifunkcionālu kompleksu, kurā ietilptu degvielas uzpildes stacija, smago kravas auto serviss, kafejnīca, motelis, stāvlaukums un citas labierīcības. Rucavā ēkas bijušas tik sliktā stāvoklī, ka nu jau ir nojauktas, Meitenē no komersantu puses ir interese par stāvlaukuma iznomāšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Vienkārši kauns par tādu Saeimu, kura neko nevar, nav likumu, nav tiesību. Visi šie īpašumi atrodas pierobežas joslā, līdz ar to tie ir stratēģiski nozīmīgi. Mēs redzam, ka privātie to negrib un nespēj pienācīgi apsaimniekot, tāpēc tie būtu jānodod atpakaļ valsts īpašumā. Vairs neatjaunojamie grausti ir jānojauc, jo pat ja vajadzīgs uz laiku atjaunot robežkontroli, to dara izmantojot pārvietojamus posteņus.
    Kā man riebjas šī muļļāšanās!

  2. Bet kādēļ mums robežkontrole ar brāļiem leišiem un igauņiem?

  3. LATVIJĀ vis ir sačakarēts,ne tikai robežpunkti.

  4. Paškir pāris gadu vēstures lapu atpakaļ – kuri toreis personīgi veicināja tās grandiozās būves ( % ) uz Latvijas- Igaunijas unLietuvas robežas ar skaidru toreizējo apziņu, ka Latvija būs ES,NATO un Šengenā… Brāļi lietuvieši iztika ar vagoniņiem… Tikai tā valsts naudas % ķiešana uz to ķešu, kā šodiet Milānas izstādē 5 miljonu nav un arī dalības nav… Kā IM datorizēs ko tur par 3 miljoni un tikai nelaba smaka…
    KAD tos pirmos sauks pie atbildības tad tā naudiņa būs ne tikai pensionāriem, bet pat kosmosa pētišanai…

Draugiem Facebook Twitter Google+