Foto – AFP/LETA

Kijevā protesti pret krievu valodu pāraug sadursmēs ar policiju 0

Ukrainas parlaments jeb Augstākā Rada negaidītā balsojumā pieņēmusi likumu, kas ļaus nostiprināt krievu valodas statusu tajās pašvaldībās, kur krieviski runājošo iedzīvotāju skaits pārsniedz desmit procentus. Likumprojektu atbalstīja 248 no 364 klātesošajiem likumdevējiem.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Kaut ukraiņu valoda paliek valsts vienīgā oficiālā valoda, apgabalos, kuros ir pietiekami liels krieviski runājošo skaits, krievu valoda varēs tikt lietota tiesas sēdēs, slimnīcās, skolās un citās pašvaldību iestādēs. Amatpersonām tiks izvirzītas prasības zināt kā ukraiņu, tā krievu valodu, bet iedzīvotāji, vēršoties pašvaldību iestādēs, varēs izvēlēties, kādā valodā grib saņemt informāciju.

Maijā Ukrainas parlamentāriešu strīds par šo likumprojektu Augstākās Radas sēžu telpā pārauga kautiņos. Arī otrdienas vakarā valsts likumdevēji izvicināja dūres un sarīkoja nekārtības, kad parlamentā vairākumā esošā un prezidenta Viktora Janukoviča pārstāvētā “Reģionu partija” pārsteidza opozīciju, paziņojot, ka tūlīt notiks balsojums par likumu, kas stiprina krievu un citu valodu statusu Ukrainā. Kautiņa laikā opozīcijā esošās “Mūsu Ukraina – Tautas pašaizsardzība” deputāts Andrejs Parubijs salauza ribu. Jāatzīmē, ka sēdes oficiālajā darba kārtībā balsojums par šo likumu nebija ietverts.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Sadusmoti par pieņemto likumu un veidu, kādā tas parlamentā tika apstiprināts, otrdienas vakarā pie Ukrainas parlamenta ēkas pulcējās apmēram tūkstoš cilvēku. Viņi norāda, ka likums ir pretrunā konstitūcijai, kas par vienīgo oficiālo valsts valodu atzīst ukraiņu valodu.

 

Demonstrācijas Kijevas centrā pārauga sadursmēs ar policiju, kura pūļa virzienā raidīja asaru gāzi, informē ziņu aģentūra “Reuters”. Daudzi no protestētājiem pie parlamenta nama bija ieradušies ar teltīm un guļammaisiem un protesta akciju turpināja arī vakar. Turklāt, reaģējot uz pretrunīgi vērtētā likuma pieņemšanu, Ukrainas parlamenta priekšsēdētājs Volodimirs Litvins iesniedza demisijas rakstu. “Kolēģi, es lūdzu jūs izskatīt manu atlūgumu un pieņemt to,” paziņoja Litvins. Ukrainas parlamenta interneta vietnē arī teikts, ka no amata pēc likuma pieņemšanas atkāpies Litvina vietnieks Mikola Tomenko, kurš pārstāv ieslodzījumā esošo opozīcijas līderes Jūlijas Timošenko partiju. Turklāt seši ukraiņu parlamentārieši, protestējot pret “parlamenta vairākuma rupjo rīcību”, pieteikuši badastreiku.

Likums, kas gan neparedz krievu valodai piešķirt valsts oficiālās valodas statusu, spēkā stāsies tikai tad, kad to parakstīs vispirms Ukrainas parlamenta priekšsēdētājs un tad prezidents Viktors Janukovičs. Pēc paziņošanas par aiziešanu no parlamenta priekšsēdētāja amata Litvins sacīja, ka nekādā gadījumā nespētu parakstīt otrdien pieņemto valodas likumu. “Šis likums ukraiņu valodu izstums no ikdienas lietošanas,” sarunā ar “Reuters” pauda viens no protestētājiem pie parlamenta ēkas. “Varbūt jau ir par vēlu, bet mums kaut kas ir jādara, mēs nedrīkstam būt vienaldzīgi.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.