×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
17. decembris, 2012
Drukāt

Ķīna “ļoti nobažījusies” par Japānas jauno kursu

Foto - AFPFoto - AFP

Ķīna ir “ļoti nobažījusies” par to, kādu virzību izvēlēsies Japāna nule kā parlamenta vēlēšanās uzvarējušās Liberāldemokrātiskās partijas (LDP) līdera Sindzo Abes (attēlā) vadībā, atzina Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve Hua Čuņjina.

“Mēs esam ļoti nobažījusies par to, kādu kursu uzņems Japāna,” pēc tam kad kļuva zināms, ka Japānas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi LDP, sacīja Hua. Viņa arī no jauna apliecināja, ka Austrumķīnas jūras Djaoju jeb Senkaku salas, kas atrodas Japānas kontrolē, bet uz kurām pretenzijas ir arī Pekinai, ir Ķīnas teritorija. Viņa gan norādīja, ka Ķīna ir atvērta attiecību uzlabošanai ar Japānu. “Ķīna ir gatava strādāt ar Japānu stabilu attiecību turpmākas uzlabošanas labā,” sacīja Hua, piebilstot, ka “pašreizējais uzdevums ir pienācīgi atrisināt šī brīža jautājumu” – strīdu par Austrumķīnas jūras salām.

Abe, kurš, kā sagaidāms, kļūs par Japānas premjerministru, arī runādams pirmdien, sacīja, ka Senkaku salas ir “neatņemama Japānas teritorija”. “Šīs salas pieder Japānai un atrodas tās kontrolē atbilstoši starptautiskajām tiesībām. Patlaban nav vietas sarunām,” uzsvēra Abe. LDP līderis iemieso partijas konservatīvo, nacionālistisko līniju, kas partiju noturējusi pie varas lielāko daļu laika kopš Otrā pasaules kara beigām. Viņš atļāvies diezgan asus izteikumus Tokijas strīdā ar Pekinu par Senkaku salu piederību, tomēr daļa ekspertu domā, ka, stājoties premjera amatā, Abe savu nostāju varētu mīkstināt.

Kā ziņots, spriedze Japānas attiecībās ar Ķīnu saasinājusies saistībā ar Tokijas lēmumu no privātiem īpašniekiem iegādāties Senkaku salas, ko ķīnieši dēvē par Djaoju salām. Pēc vēlēšanām Abe uzsvēris, ka “nav šaubu” par šo salu piederību, vienlaikus norādīdams, ka Japāna nevēlas saasināt attiecības ar Ķīnu. “Japānai un Ķīnai jāapzinās, ka labas attiecības ir abu valstu interesēs, bet Ķīnai, manuprāt, šīs apziņas mazliet pietrūkst,” viņš paziņojis. Iepriekš liberāldemokrātu līderis izteicies, ka Japānai būtu jāpalielina armija, jāpastiprina valsts piekrastes aizsardzība un jāapsver pastāvīgas klātbūtnes nodrošināšana šajās salās. Tomēr, neraugoties uz Abes asajiem izteikumiem, nav skaidrs, ciktāl viņš gatavs ieturēt tik stingru līniju, ņemot vērā, ka saspīlētās attiecības ar Pekinu negatīvi ietekmēs japāņu autoražotājus un citas nozares, kas veikušas milzīgas investīcijas strauji augošajā Ķīnas ekonomikā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+