Laukos
Dārzeņi un augļi

“Klīvēm” par bakteriālās iedegas dēļ iznīcinātajiem augļu kokiem piešķir 8401 eiro kompensāciju 0

LETA

Lai kompensētu zaudējumus par bīstamās augļkoku slimības – bakteriālās iedegas – dēļ iznīcinātajiem augļu kokiem, Jelgavas novada zemnieku saimniecībai “Klīves” no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem izmaksās kopumā 8401 eiro, šodien nolēma valdība.

Kā norādīts Zemkopības ministrijas (ZM) skaidrojumā, šogad Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) veica 1027 pārbaudes dažādās bakteriālās iedegas saimniekaugu audzēšanas un augšanas vietās, un to laikā noņēma 412 paraugus, kas tika testēti Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā. Pozitīvus rezultātus deva viens paraugs, kas šā gada 19. jūlijā tika noņemts zemnieku saimniecības “Klīves” komercdārzā Jelgavas novadā, Elejas pagastā. Tamdēļ saimniecībā augustā tika iznīcināti 88 augļu koki, par ko pārbaudē pārliecinājās VAAD inspektors.

Šajā pašā komercdārzā šogad 30.augustā notika atkārtota pārbaude, kuras laikā tika konstatēti augļu koki ar bakteriālās iedegas vizuālajām pazīmēm. Tāpēc saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem par bakteriālās iedegas apkarošanas un izplatības ierobežošanas kārtību VAAD piemēroja fitosanitāros pasākumus bez paraugu ņemšanas. Tā rezultātā zemnieku saimniecībā “Klīves” septembrī tika iznīcināti 35 augļu koki, par ko dienesta inspektors pārliecinājās pārbaudē.

Zemnieku saimniecība “Klīves” šogad iesniedza divus iesniegumus kompensācijas saņemšanai Lauku atbalsta dienestā par augustā iznīcinātajiem 88 un septembrī iznīcinātajiem 35 augļu kokiem.

Jau ziņots, ka VAAD šogad ir konstatējis bakteriālo iedegu paraugā, kas noņemts no bumbieres komercdārzā Zemgalē. Saimniecībai tika piemēroti fitosanitārie pasākumi, kuru rezultātā likvidētas 88 bumbieres.

Kā ziņots, bakteriālā iedega (“Erwinia amylovora”) ir bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007.gada jūlijā un tika veiksmīgi ierobežota ar stingriem fitosanitārajiem pasākumiem. Lai nepieļautu slimības izplatīšanos stādaudzētavās un dārzos ārpus inficētajām teritorijām, ir svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos un iespējami inficētos saimniekaugus.

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
1 diena
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO: Latvijā pazīstami cilvēki pauž sirsnīgus vēlējumus savai valstij
1 stunda
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
6 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
“Dinamo” neiemet “bullīšus” un zaudē Gagarina kausa īpašniecei “Ak Bars”
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
7 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
6 stundas