×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
21. augusts, 2013
Drukāt

Ko nozīmē “konceptuāli”? 


Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Vai katrā teikumā lietojat terminu “konceptuāli”. Lūdzu, dodiet tam sinonīmus, piemērus, kā to vienkāršāk izprast! 
M. Kazāka

 

No latviešu valodas viedokļa vārdu “konceptuāli” varētu aizstāt ar vārdu “vispārīgi” vai vārdu savienojumu “vispārīgi vienojoties”, skaidro Latviešu valodas aģentūras valodas konsultante Ingrīda Sjomkāne. Taču viņa uzsver, ka arī svešvārds “konceptuāli” ir lietojams atbilstoši tā nozīmei. Saziņā tikai būtu jāizvērtē, cik bieži un kādās situācijās to lietot, lai neapgrūtinātu teksta uztveri un izskaustu liekvārdību.

Vārdi “konceptuāls”, “konceptuāla” (īpašības vārdi), “konceptuāli” (apstākļa vārds) nozīmē “tāds, kam ir vispārināta jēdziena, priekšstata raksturs”. Piemēram, konceptuāls problēmas risinājums vai konceptuāli apspriest celtniecības plānu. Konceptuālā māksla ir modernās mākslas virziens, kurā ideju paušanu uzskata par svarīgāku nekā vizuālo tēlu radīšanu (sk. Mūsdienu latviešu valodas vārdnīca, sk. www.tezaurs.lv/mlvv).

Arī Ilustrētajā svešvārdu vārdnīcā vārds “konceptuāls” skaidrots: “saistīts ar konceptu, tam raksturīgs; konceptuālā māksla – ASV un Eiropas mākslas virziens 20. gs. 60. gadu beigās un 70. gados; norādīja vizuālus tēlus un ekspresīvo formas elementu nozīmi, pievērsās vispārīgiem jēdzieniem un priekšstatiem”.

Lietojot valodā apstākļa vārdu “konceptuāli”, tas netiek saistīts ar mākslas virzienu, norāda I. Sjomkāne.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+