×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
3. novembris, 2014
Drukāt

Kordiriģentu konkursā uzvar Baltkrievijas un Lietuvas pārstāvji

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ar grandiozu fināla koncertu LU Lielajā aulā 1. novembrī noslēdzās Jāzepa Vītola 5. starptautiskais kordiriģentu konkurss, ko rīkoja J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA). Neskatoties uz latviešu diriģentu panākumiem pirmajās divās kārtās, finālā pirmo vietu un naudas prēmiju dalīja Dmitrijs Matvijenko (Baltkrievija) un Martīns Staķonis (Lietuva), katrs saņemot laureāta diplomu un 1750 eiro naudas balvu, portālam LA.lv pastāstīja konkursa pārstāve Baiba Freimane.

Latvijas pārstāvis Jurģis Cābulis ieguva trešo vietu un tūkstoš eiro balvu, savukārt Rūdolfs Krēsliņš – veicināšanas prēmiju 300 eiro apmērā. Otrā vieta šogad konkursā netika piešķirta.

Konkursa priekšatlasei pieteicās 42 dalībnieki no visas pasaules, un dalībai konkursā kvalificējās 21 jaunais kordiriģents no 11 valstīm. Konkursa trešajā kārtā četri finālisti rādīja prasmes darbā ar Valsts akadēmisko kori Latvija, JVLMA jaukto kori un simfonisko orķestri.

Pēc koncerta jauno censoņu sniegumu komentē muzikologs Orests Silabriedis: “No interpretācijas viedokļa absolūts fināla favorīts bija Martīns Staķonis, šim puisim ir, ko teikt, un formu viņš uzbūvē spoži. No tehniskā viedokļa spēcīgākais bija Dmitrijs Matvijenko. Cits skaņdarbs Jurģa Cābuļa spējas, iespējams, atklātu labāk, jo, lai cik skaists, Riharda Dubras opuss neliekas konkursa vajadzībām pats piemērotākais. Rūdolfa Krēsliņa atrašanās finālā man palika mīkla. Uzslava lieliskajam korim un dzidrajai Jūlijai Vasiļjevai.”

JVLMA Kordiriģēšanas nodaļas absolvents, mūziķis un komponists Andris Sējāns pēc fināla kārtas par savu favorītu atzīst diriģentu Jurģi Cābuli: “Tomēr Jurģim es novēlētu vairāk būt iesaistītam skaņdarbā emocionāli. Jāatzīst, ka Baltkrievijas pārstāvis Dmitrijs Matvijenko tomēr ir vispārliecinošākais. Lietuviešu puisim iekrita īpaši grūts skaņdarbs, kuru man pašam savulaik gadījies diriģēt. Ir jābūt ļoti lielam meistaram, lai vēl lielāka meistara skaņdarbu nodiriģētu pārliecinoši.”

Konkursa finālistu sniegumu vēroja arī LR kultūras ministre Dace Melbārde. Viņa uzsver: “Latviešu kordziedāšanas tradīcijas ir Latvijas kultūras augstākais sasniegums – mūsu profesionālie kori un amatierkori demonstrē izcilus sasniegumus, ko apliecina pasaules līmeņa godalgas. Un diriģentu loma šajā kultūrā ir nepārvērtējama.”

J. Vītola kordiriģentu konkurss šogad notika piekto reizi, un tā mērķis ir radīt iespēju jaunajiem diriģentiem apliecināt savu meistarību starptautiskā konkurencē, veicinot sadarbību ar citu valstu kolēģiem un pedagogiem. Sestais kordiriģentu konkurss iecerēts 2018. gadā, taču jau nākamajā vasarā Rīgā norisināsies J. Vītola starptautiskais vokālistu konkurss.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+